Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez Proszowice przeszedł drugi marsz godności osób niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Spod magistratu do siedziby Zespołu Placówek Caritas przeszli podopieczni placówek pomocy społecznej, ale też ich opiekunowie, samorządowcy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1.

O ile rok temu, podczas pierwszego marszu, motywem przewodnim były słoneczniki, tym razem w tej roli wystąpiła lawenda. - Liczymy, że to wydarzenie stanie się cykliczną imprezą, organizowaną przez powiat proszowicki. Zwłaszcza, że na naszym terenie zamieszkuje bardzo duża grupa osób niepełnosprawnych. Jesteśmy w czołówce małopolskich powiatów, w których odsetek niepełnosprawnych należy do najwyższych - przekonuje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach Marzena Leja-Kwiecień.

Po zakończeniu marszu rozpoczął się piknik, w czasie którego uczniowie i niepełnosprawni śpiewali, tańczyli oraz brali udział w lawendowych warsztatach. Na scenie - niestety niedostosowanej do potrzeb niepełnosprawnych - prezentowali się uczestnicy zajęć środowiskowych domów samopomocy z Gruszowa, Wrocimowic, Pałecznicy i Proszowic. Domów pomocy społecznej z Łyszkowic i Pieczonóg. Warsztatów terapii zajęciowej z Krakowa i Harbutowic. Grał i śpiewał Andrzej Róg z zespołem m.o.l.o. oraz grupa Handycap. Kilka występów tanecznych dali drugoklasiści z SP nr 1.

Jednym z gości wydarzenia był wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, były starosta oświęcimski. - Zawsze szczyciłem się tym, że powiat oświęcimski należy do najbardziej prospołecznych w Małopolsce. Myślę, że powiat proszowicki jest również takim powiatem, gdzie osoby w potrzebie mogą liczyć na wsparcie - mówił.

Jak się okazuje mimo, że placówek, które swoją ofertę kierują do niepełnosprawnych jest sporo, to ciągle niewystarczająco. - Nasz system nie jest kompletny i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Brakuje nam zakładu aktywności zawodowej, który jest formą pośrednia między warsztatami terapii zajęciowej a rynkiem pracy. W ubiegłym roku rozmawialiśmy o otwarciu takiej placówki, ale ze względu na wysokie koszty to się nie udało - mówi Marzena Leja-Kwiecień.

Czwartkowa impreza była powiązana z małopolski Festiwalem Święto Ogrodów. Jej uczestnicy mogli zatem zwiedzić miejscowy, najstarszy w Polsce, ogród biblijny. W roli przewodnika wystąpiła jego twórczyni dr hab. Zofia Włodarczyk.

WIDEO: Samochody używane. Wiemy, na które marki trzeba najbardziej uważać. Sprawdź

Źródło: TVN Turbo/xnews

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski