Przez Proszowice przeszedł drugi marsz godności osób niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Spod magistratu do siedziby Zespołu Placówek Caritas przeszli podopieczni placówek pomocy społecznej, ale też ich opiekunowie, samorządowcy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1.

O ile rok temu, podczas pierwszego marszu, motywem przewodnim były słoneczniki, tym razem w tej roli wystąpiła lawenda. - Liczymy, że to wydarzenie stanie się cykliczną imprezą, organizowaną przez powiat proszowicki. Zwłaszcza, że na naszym terenie zamieszkuje bardzo duża grupa osób niepełnosprawnych. Jesteśmy w czołówce małopolskich powiatów, w których odsetek niepełnosprawnych należy do najwyższych - przekonuje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach Marzena Leja-Kwiecień.

Po zakończeniu marszu rozpoczął się piknik, w czasie którego uczniowie i niepełnosprawni śpiewali, tańczyli oraz brali udział w lawendowych warsztatach. Na scenie - niestety niedostosowanej do potrzeb niepełnosprawnych - prezentowali się uczestnicy zajęć środowiskowych domów samopomocy z Gruszowa, Wrocimowic, Pałecznicy i Proszowic. Domów pomocy społecznej z Łyszkowic i Pieczonóg. Warsztatów terapii zajęciowej z Krakowa i Harbutowic. Grał i śpiewał Andrzej Róg z zespołem m.o.l.o. oraz grupa Handycap. Kilka występów tanecznych dali drugoklasiści z SP nr 1.

Jednym z gości wydarzenia był wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, były starosta oświęcimski. - Zawsze szczyciłem się tym, że powiat oświęcimski należy do najbardziej prospołecznych w Małopolsce. Myślę, że powiat proszowicki jest również takim powiatem, gdzie osoby w potrzebie mogą liczyć na wsparcie - mówił.

Jak się okazuje mimo, że placówek, które swoją ofertę kierują do niepełnosprawnych jest sporo, to ciągle niewystarczająco. - Nasz system nie jest kompletny i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Brakuje nam zakładu aktywności zawodowej, który jest formą pośrednia między warsztatami terapii zajęciowej a rynkiem pracy. W ubiegłym roku rozmawialiśmy o otwarciu takiej placówki, ale ze względu na wysokie koszty to się nie udało - mówi Marzena Leja-Kwiecień.

Czwartkowa impreza była powiązana z małopolski Festiwalem Święto Ogrodów. Jej uczestnicy mogli zatem zwiedzić miejscowy, najstarszy w Polsce, ogród biblijny. W roli przewodnika wystąpiła jego twórczyni dr hab. Zofia Włodarczyk.

WIDEO: Samochody używane. Wiemy, na które marki trzeba najbardziej uważać. Sprawdź

Źródło: TVN Turbo/xnews

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie