Przez suszę zaczyna brakować wody. Wszyscy musimy oszczędzać wodę! Sprawdź, jak to robić

(PSZ), (WLL), (TC)
Na polach widać już suszę
Na polach widać już suszę Andrzej Szkocki
Udostępnij:
Eksperci alarmują, że w tym roku czeka nas susza, która może być najgorsza od stu lat. Skutki braku opadów odczujemy wszyscy: od pożarów lasów, poprzez marne plony i szybujące w górę ceny żywności, po brak wody w miastach i ograniczenia w dostawach prądu…

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Susza w Polsce. Wzrosło zagrożenie pożarowe

W marcu opady deszczu były najniższe w ciągu ostatnich 30 lat. Cały kwiecień też jest suchy i słoneczny – wystarczyły tylko dwa tygodnie bez deszczu i już w połowie miesiąca zasoby wody w glebie mocno spadły. Do tego doszły nocne przymrozki i dość silny wiatr, czyli czynniki, które jeszcze bardziej wysuszają glebę. Wszystko to powoduje, że brakuje m.in. wody dla roślin. Znacząco wzrosło również zagrożenie pożarowe – głównie w lasach, gdzie jest bardzo sucho.

Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, na obszarze całego kraju opady stanowiły 67 proc. średniej wieloletniej, w pasie Polski centralnej – nawet poniżej 40 proc. A to oznacza już suszę atmosferyczną. Konsekwencją tego jest susza rolnicza. Brak wody może sprawić, że rośliny zaczną wysychać, a rolnicy będą zmuszeni dodatkowo nawadniać pola i wzrosną ceny żywności. Dodajmy, że już 2019 rok był piątym z rzędu, w którym występowały niedobory wody dla rolnictwa. A w tym roku może być jeszcze gorzej...

Spada poziom wód podziemnych, a wraz z nim również poziom wody w rzekach

Ubiegłoroczna susza spowodowała wyschnięcie całych połaci mokradeł i bagien będących naturalnymi zbiornikami retencyjnymi. Niestety, zasoby wód generalnie nie zostały odbudowane. Spada poziom wód podziemnych, a wraz z nim również poziom wody w rzekach. Mieliśmy bowiem praktycznie bezśnieżną zimę (o ile w ogóle można ją nazwać zimą), więc w konsekwencji wiosną zabrakło topniejącego śniegu, który jest niezbędny do tego, by zasilić w wodę gleby, rzeki oraz wody podziemne.

Na niskie stany w rzekach wskazuje raport Wód Polskich. Utrzymują się one m.in. w Polsce południowej i środkowej. Bardzo niski jest np. poziom wody w Warcie czy Pilicy, a Noteć na odcinku aż kilkudziesięciu kilometrów dosłownie zniknęła. W Wiśle też wody jest mniej niż przed rokiem.

Od problemu z niskim stanem wód w rzekach już tylko krok do kolejnego problemu: może dojść do czasowych ograniczeń w dostawach prądu, ponieważ elektrownie konwencjonalne (węglowe) potrzebują wody z rzek do chłodzenia swoich bloków energetycznych. A gdy tej wody będzie za mało, konieczne będą ograniczenia w produkcji energii.

W ramach przeciwdziałania skutkom suszy Wody Polskie realizują inwestycje, które wpływają na poprawę bilansu wodnego kraju. Opracowano specjalny program, który zawiera listę inwestycji mających zwiększyć w kraju m.in. naturalną i sztuczną retencję wody. Miałyby to zapewnić np. nowe urządzenia i przebudowa zbiorników istniejących.

Oszczędzaj wodę w domu

Projekt zakłada także kampanię społeczną, np. zachęcanie do oszczędzania wody w domach. W te działania może się włączyć każdy z nas. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad w codziennym życiu, by zmniejszyć zużycie wody – co będzie z korzyścią i dla środowiska, i dla naszego portfela, bo kontrolowanie ilości zużywanej wody to naprawdę znaczna oszczędność dla domowego budżetu. Co więc należy robić?

 • Przede wszystkim sprawdź instalację wodną w domu i zlikwiduj ewentualne przecieki, napraw nieszczelne zawory, spłuczki i kapiące krany (jeśli kran kapie z częstotliwością kropla na sekundę, to rocznie tracisz w ten sposób nawet do 12 tys. litrów wody!)
 • Zamontuj urządzenia ograniczające zużycie wody, np. perlatory w kranach. Napowietrzają one wypływającą wodę, co sprawia, że strumień jest silniejszy, choć wody leci mniej.
 • W zlewach, umywalkach czy wannach używaj baterii jednouchwytowych. Dzięki nim szybciej uregulujesz temperaturę i zmarnujesz mniej wody, niż kręcąc dwoma kurkami. Dobrze jest także zainwestować w baterię termostatyczną – sama reguluje ona temperaturę wody, co również przyczynia się do mniejszego zużycia tego cennego surowca i do oszczędności.
 • Nie wylewaj niepotrzebnie wody, jeśli np. możesz jej użyć do podlania kwiatów czy do umycia podłogi.
 • Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Lepiej napełnij komorę zlewu (lub miskę), umyj wszystkie naczynia, a następnie spłucz je szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
 • Unikaj zbędnego spłukiwania toalety (chusteczkę higieniczną możesz przecież wyrzucić do kosza).
 • Pamiętaj również, że nie trzeba zawsze spuszczać całej wody z toaletowej spłuczki, zwykle wystarcza połowa. Warto zamontować taką spłuczkę, która ma dwa przyciski: mniejszy i większy.
 • Zamiast kąpieli bierz szybkie prysznice. Pełna wanna to 180 litrów wody, a minuta pod prysznicem – tylko 10.
 • Jeśli już koniecznie chcesz wziąć kąpiel, to nie nalewaj wody do pełna, lecz napełnij wannę do jednej trzeciej jej pojemności. Zanim odkręcisz kran, zatkaj odpływ korkiem.
 • Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby lub się golisz. A do płukania ust używaj kubka zamiast bieżącej wody – zamiast kilku czy nawet kilkunastu litrów wody zużyjesz tylko pół litra.
 • Myjąc ręce, nie musisz odkręcać wody do oporu. Wystarczy niewielki strumień. Namydlając zwilżone dłonie, możesz także całkowicie zakręcić kran.
 • Używaj pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są już pełne.
 • Jeśli masz ogród koło domu lub działkę na obrzeżach miasta, to do podlewania roślin nie musisz przecież używać bieżącej wody. Ustaw w ogrodzie pojemniki na deszczówkę – ona idealnie nadaje się do podlewania krzewów i kwiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co do ostatniego punktu, to bardzo fajne rozwiązania ma Dom i Woda, na przykład https://www.domiwoda.pl/p154,zestaw-ze-zbiornikiem-podziemnym-cristal-1600l.html. Moja kumpela ma i bardzo sobie chwali. Sama też rozważam instalację takiego zbiornika, od panów pracujących w tym sklepie dowiedziałam się, że można uzyskać dofinansowanie do takiej inwestycji, więc jeśli ma to pomóc naszej planecie, to chyba warto.

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie