MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez suszę zaczyna brakować wody. Wszyscy musimy oszczędzać wodę! Sprawdź, jak to robić

(PSZ), (WLL), (TC)
Na polach widać już suszę
Na polach widać już suszę Andrzej Szkocki
Eksperci alarmują, że w tym roku czeka nas susza, która może być najgorsza od stu lat. Skutki braku opadów odczujemy wszyscy: od pożarów lasów, poprzez marne plony i szybujące w górę ceny żywności, po brak wody w miastach i ograniczenia w dostawach prądu…

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Susza w Polsce. Wzrosło zagrożenie pożarowe

W marcu opady deszczu były najniższe w ciągu ostatnich 30 lat. Cały kwiecień też jest suchy i słoneczny – wystarczyły tylko dwa tygodnie bez deszczu i już w połowie miesiąca zasoby wody w glebie mocno spadły. Do tego doszły nocne przymrozki i dość silny wiatr, czyli czynniki, które jeszcze bardziej wysuszają glebę. Wszystko to powoduje, że brakuje m.in. wody dla roślin. Znacząco wzrosło również zagrożenie pożarowe – głównie w lasach, gdzie jest bardzo sucho.

Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, na obszarze całego kraju opady stanowiły 67 proc. średniej wieloletniej, w pasie Polski centralnej – nawet poniżej 40 proc. A to oznacza już suszę atmosferyczną. Konsekwencją tego jest susza rolnicza. Brak wody może sprawić, że rośliny zaczną wysychać, a rolnicy będą zmuszeni dodatkowo nawadniać pola i wzrosną ceny żywności. Dodajmy, że już 2019 rok był piątym z rzędu, w którym występowały niedobory wody dla rolnictwa. A w tym roku może być jeszcze gorzej...

Spada poziom wód podziemnych, a wraz z nim również poziom wody w rzekach

Ubiegłoroczna susza spowodowała wyschnięcie całych połaci mokradeł i bagien będących naturalnymi zbiornikami retencyjnymi. Niestety, zasoby wód generalnie nie zostały odbudowane. Spada poziom wód podziemnych, a wraz z nim również poziom wody w rzekach. Mieliśmy bowiem praktycznie bezśnieżną zimę (o ile w ogóle można ją nazwać zimą), więc w konsekwencji wiosną zabrakło topniejącego śniegu, który jest niezbędny do tego, by zasilić w wodę gleby, rzeki oraz wody podziemne.

Na niskie stany w rzekach wskazuje raport Wód Polskich. Utrzymują się one m.in. w Polsce południowej i środkowej. Bardzo niski jest np. poziom wody w Warcie czy Pilicy, a Noteć na odcinku aż kilkudziesięciu kilometrów dosłownie zniknęła. W Wiśle też wody jest mniej niż przed rokiem.

Od problemu z niskim stanem wód w rzekach już tylko krok do kolejnego problemu: może dojść do czasowych ograniczeń w dostawach prądu, ponieważ elektrownie konwencjonalne (węglowe) potrzebują wody z rzek do chłodzenia swoich bloków energetycznych. A gdy tej wody będzie za mało, konieczne będą ograniczenia w produkcji energii.

W ramach przeciwdziałania skutkom suszy Wody Polskie realizują inwestycje, które wpływają na poprawę bilansu wodnego kraju. Opracowano specjalny program, który zawiera listę inwestycji mających zwiększyć w kraju m.in. naturalną i sztuczną retencję wody. Miałyby to zapewnić np. nowe urządzenia i przebudowa zbiorników istniejących.

Oszczędzaj wodę w domu

Projekt zakłada także kampanię społeczną, np. zachęcanie do oszczędzania wody w domach. W te działania może się włączyć każdy z nas. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad w codziennym życiu, by zmniejszyć zużycie wody – co będzie z korzyścią i dla środowiska, i dla naszego portfela, bo kontrolowanie ilości zużywanej wody to naprawdę znaczna oszczędność dla domowego budżetu. Co więc należy robić?

 • Przede wszystkim sprawdź instalację wodną w domu i zlikwiduj ewentualne przecieki, napraw nieszczelne zawory, spłuczki i kapiące krany (jeśli kran kapie z częstotliwością kropla na sekundę, to rocznie tracisz w ten sposób nawet do 12 tys. litrów wody!)
 • Zamontuj urządzenia ograniczające zużycie wody, np. perlatory w kranach. Napowietrzają one wypływającą wodę, co sprawia, że strumień jest silniejszy, choć wody leci mniej.
 • W zlewach, umywalkach czy wannach używaj baterii jednouchwytowych. Dzięki nim szybciej uregulujesz temperaturę i zmarnujesz mniej wody, niż kręcąc dwoma kurkami. Dobrze jest także zainwestować w baterię termostatyczną – sama reguluje ona temperaturę wody, co również przyczynia się do mniejszego zużycia tego cennego surowca i do oszczędności.
 • Nie wylewaj niepotrzebnie wody, jeśli np. możesz jej użyć do podlania kwiatów czy do umycia podłogi.
 • Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Lepiej napełnij komorę zlewu (lub miskę), umyj wszystkie naczynia, a następnie spłucz je szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
 • Unikaj zbędnego spłukiwania toalety (chusteczkę higieniczną możesz przecież wyrzucić do kosza).
 • Pamiętaj również, że nie trzeba zawsze spuszczać całej wody z toaletowej spłuczki, zwykle wystarcza połowa. Warto zamontować taką spłuczkę, która ma dwa przyciski: mniejszy i większy.
 • Zamiast kąpieli bierz szybkie prysznice. Pełna wanna to 180 litrów wody, a minuta pod prysznicem – tylko 10.
 • Jeśli już koniecznie chcesz wziąć kąpiel, to nie nalewaj wody do pełna, lecz napełnij wannę do jednej trzeciej jej pojemności. Zanim odkręcisz kran, zatkaj odpływ korkiem.
 • Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby lub się golisz. A do płukania ust używaj kubka zamiast bieżącej wody – zamiast kilku czy nawet kilkunastu litrów wody zużyjesz tylko pół litra.
 • Myjąc ręce, nie musisz odkręcać wody do oporu. Wystarczy niewielki strumień. Namydlając zwilżone dłonie, możesz także całkowicie zakręcić kran.
 • Używaj pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są już pełne.
 • Jeśli masz ogród koło domu lub działkę na obrzeżach miasta, to do podlewania roślin nie musisz przecież używać bieżącej wody. Ustaw w ogrodzie pojemniki na deszczówkę – ona idealnie nadaje się do podlewania krzewów i kwiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski