Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeziębienie pęcherza, objawy i leki. Sprawdź jak wyleczyć przeziębiony pęcherz

Redakcja
Przeziębienie pęcherza, objawy i leki. Sprawdź jak wyleczyć przeziębiony pęcherz
Przeziębienie pęcherza, objawy i leki. Sprawdź jak wyleczyć przeziębiony pęcherz
Przeziębienie pęcherza - jakie są objawy i jak leczyć? Zapalenie pęcherza zaczyna się zwykle od bólu w podbrzuszu i coraz częstszej potrzeby skorzystania z toalety. Kiedy jednak idziemy oddać mocz, okazuje się, że nie możemy wycisnąć z siebie więcej niż kilka kropli. Sprawdź jak wyleczyć przeziębiony pęcherz.

Przeziębiony pęcherz objawy

Uczucie pieczenia okolic intymnych, nagłe i bardzo częste potrzeby odwiedzania toalety i ból przy oddawaniu moczu to zaledwie kilka z objawów, z jakimi wiele z nas miało bardzo wątpliwą okazję się spotkać. Zapalenie pęcherza, bo to właśnie ta choroba jest zazwyczaj przyczyną opisanych kłopotów, jest najczęstszą chorobą układu moczowego atakującą kobiety (u mężczyzn współczynniki zachorowań są nawet 5-krotnie niższe) – statystyki mówią, że 40 - 50 proc. kobiet choć raz w życiu odnotuje u siebie powyższe objawy. Dowiedzmy się więc jak zapobiegać oraz jak łagodzić i leczyć zapalenie pęcherza.

Przeziębienie pęcherza. Kobiety najczęstszymi ofiarami

Za zapalenie pęcherza najczęściej odpowiedzialne są bakterie - największą winą obarcza się bakterie Escherichia coli (nawet do 95 proc. przypadków zachorowań). U kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn - bakterie szybciej i łatwiej docierają do pęcherza moczowego, dlatego też to właśnie kobiety stają się najczęściej ofiarami tego nieprzyjemnego schorzenia.

Mimo że główną i bezpośrednią przyczyną zapalenie pęcherza są bakterie, to do jego występowania przyczynia się także szereg innych czynników, takich jak: osłabienie lub wychłodzenie organizmu, błędne nawyki higieniczne (lub ich całkowity brak), a także przeziębienie pęcherza moczowego. Częste wystawianie okolic nerek, miednicy oraz brzucha lub noszenie niedopasowanej lub wykonanej z nieodpowiednich materiałów bielizny to tylko kilka z licznych czynników predysponujących do rozwijania się choroby. Równie często wymieniane są częste zmiany partnerów seksualnych, stosowanie mechanicznych środków antykoncepcyjnych (na przykład spirala domaciczna), aktywność seksualna (zwłaszcza bez zabezpieczeń) oraz korzystanie z publicznych pływalni oraz toalet. Na szczęście większość z tych czynników możemy bez trudu wyeliminować z naszego życia – ostrożny dobór bielizny, unikanie wychładzania pęcherza oraz nerek znacznie obniżą ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów, jakie się nierozerwalnie złączone z zapaleniem pęcherza moczowego.

Źródło: Dzień Dobry TVN

Przeziębiony pęcherz objawy

Jeśli jednak, mimo podjęcia wszelkich środków ostrożności, zauważymy u siebie pierwsze symptomy zapalenie pęcherza – głowa do góry. Szybka reakcja, sprawdzone domowe sposoby i wizyta w aptece powinny pomóc. Już od pierwszych chwil wystąpienia charakterystycznych objawów – pieczenia pęcherza, częstego oddawania moczu, uczucia parcia na pęcherz moczowy, a nawet stanu podgorączkowego i bólu pęcherza, należy zwiększyć ilość wypijanych płynów
(te pomagają w wypłukiwaniu bakterii), sięgnąć po witaminę C, preparaty ziołowe (pomóc mogą te zawierające pietruszkę i żurawinę) oraz środki zawierające substancję zwaną furaginą (znajduje się ona nie tylko w lekach na receptę, ale i także i łatwo dostępnej bez recepty np.: Neofuragina

http://neofuragina.pl/

). Zwłaszcza ten ostatni może okazać się prawdziwym zbawcą i oszczędzić nam antybiotykoterapii i długich kolejek u lekarzy (oczywiście przed sięgnięciem po jakiekolwiek preparat apteczne warto zasięgnąć opinii farmaceuty). Pomocne będą także ciepłe okłady (za pomocą termoforu, ciepłego ręcznika lub koca elektrycznego) oraz kąpieli lub nasiadówki z dodatkiem naparu z ziół (zwróćcie szczególną uwagę na korę dębu, szałwię oraz rumianek).

Przeziębienie pęcherza. Kiedy do lekarza?

Jeśli jednak objawy zapalenia pęcherza nie ustępują, trwają dłużej niż kilka dni lub ulegają nasileniu, bez wizyty u lekarza się nie obejdzie. Niedoleczone lub źle leczone zapalenie pęcherza może mieć poważne skutki zdrowotne w przyszłości, z zapaleniem nerek, roponerczem, a nawet niepłodnością łącznie. Lekarz z pewnością zaleci nam wykonanie badania ogólnego moczu oraz posiewu (aby mieć pewność z jaką grupą bakterii ma do czynienia) i przepisze celowaną antybiotykoterapię (być może wspomagająco zaleci także stosowanie wspomnianej już wyżej furaginy – ma ona działanie przeciwbakteryjne). W przypadku utrzymujących się i niepoddających się leczeniu objawów zapalenia pęcherza lekarz może zlecić dalsze nadania obrazowe takie jak usg, urografię lub nawet tomografię – żeby sprawdzić, czy przyczyną kłopotów nie są przypadkiem jakieś nieprawidłowości w układzie moczowym (takich jak piasek lub kamienie w nerkach i przewodach nerkowych). Do takich sytuacji dochodzi jednak rzadko – w większości przypadków leczenie antybiotykami jest skuteczne, a niepokojące i dokuczliwe objawy ustępują dość szybko.

Warto jednak pamiętać, że zapalenie pęcherza lubi powracać – dlatego też tak ważne jest zapobieganie tej chorobie – picie dużej ilości płynów, dokładna higiena okolic intymnych oraz codzienne wspieranie organizmu sokiem lub wyciągiem z żurawin.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Więcej na

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski