Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeziębienie

Redakcja
   Lekarz radzi

   Nazwa tej dolegliwości może sugerować, że przeziębienie powstaje głównie na skutek wychłodzenia organizmu, w rzeczywistości jednak czynnikiem etiologicznym u większości chorych są różnego rodzaju wirusy. Przeziębienia, które jest dolegliwością górnych dróg oddechowych, nie należy mylić z grypą, poważną chorobą zakaźną, zazwyczaj o ciężkim przebiegu.
   Przeziębienie rozpoczyna się powoli, od drapania w gardle, kichania, pojawiającego się chwilami kaszlu. Grypa natomiast zaczyna się nagle i przeważnie od razu towarzyszy jej wysoka gorączka**(powyżej 39 st. C).

Objawami

przeziębienia mogą być: kaszel, katar, uczucie zatkania nosa, podrażnienie spojówek, pobolewanie głowy, stan podgorączkowy (temperatura do 38 st. C), bóle gardła, złe samopoczucie, bóle mięśni. Dolegliwości te występują zwykle jednocześnie, lecz o różnym nasileniu. Przeziębienie w początkowym stadium rozwoju można opanować stosując, tzw. domowe środki lecznicze, np. preparaty pochodzenia roślinnego (sok z malin, czarnego bzu, herbatę lipową, płyny z cytryną, syropy ziołowe), środki homeopatyczne. Wskazane jest także pozostanie w domu, by nie pogłębiać dolegliwości chorobowych. Każda infekcja obniża odporność organizmu, a więc nawet zwykłe przeziębienie może wywołać różne

powikłania.

   U małych dzieci może to być zapalenie ucha środkowego - choroby tej nie wolno zaniedbać, gdyż nie leczona prowadzi nawet do utraty słuchu lub zapalenia opon mózgowych.
   Innymi powikłaniami przeziębienia są np. zapalenia: zatok, gardła, krtani, oskrzeli. Zapalenia krtani bywają groźne w skutkach u małych dzieci, ponieważ objawiają się silną nagłą dusznością i obrzękiem nagłośni, znacznie utrudniającym oddychanie. W takich sytuacjach konieczna jest szybka pomoc lekarza.

Leczenie

   Jeśli objawy przeziębienia zaostrzają się, np. kaszel jest coraz silniejszy, towarzyszy mu duszność, temperatura wzrasta powyżej 38 st. C, należy skontaktować się z lekarzem.
   Przy początkowych objawach przeziębienia wskazane jest zażywanie witaminy C i rutinoscorbinu. Wybór innych leków wymaga już pewnego zastanowienia się. W aptekach można kupić bez recepty wiele specyfików reklamowanych jako leki na rozmaite dolegliwości. Chorzy słysząc, że jakiś preparat leczy grypę lub przeziębienie, kupują go i, co się często zdarza, po pewnym czasie kupują następny, reklamowany jako jeszcze bardziej skuteczny. Sami, na własną rękę zażywają różne leki jednocześnie, nie zdając sobie sprawy z tego, że pewien składnik powtarza się w każdym z nich. Przyjmując 2-3 leki o różnych nazwach, mogą więc sobie aplikować np. potrójną dawkę tego samego środka, który w nadmiarze będzie szkodliwy dla zdrowia. Kupując ogólnie dostępne leki, należy więc dokładnie czytać informację dotyczącą ich składu chemicznego.
   Szczególną uwagę trzeba też zwracać na zalecenia lekarza dotyczące stosowania antybiotyków. Dawki antybiotyku i czasu zażywania nie można samowolnie zmieniać. Mimo poprawy samopoczucia w trakcie kuracji nie wolno jej przerywać lub kończyć przedwcześnie. Niektóre osoby, kierując się wyłącznie własną intuicją, zażywają czasem antybiotyki pozostałe w domu po poprzednich kuracjach, mimo że wcale nie są one potrzebne. Jest to praktyka mogąca przynieść skutki nieobliczalne dla zdrowia.
   Inną grupą leków, kupowanych bez recepty, stosowanych często przy przeziębieniu, są krople do nosa. Niektóre z nich, po dłuższym używaniu, np. powyżej pięciu dni, mogą spowodować uszkodzenie błony śluzowej, często nieodwracalne.
   Bezpieczne jest natomiast stosowanie do płukania nosa soli fizjologicznej lub roztworu soli morskiej (dostępne bez recepty). Powszechnie stosowana jest w trakcie przeziębień aspiryna, ale i ten lek należy zażywać z rozwagą. Dzieciom do 12. roku życia aspiryny w ogóle się nie podaje ze względu na możliwość wystąpienia powikłań (o podawaniu dzieciom aspiryny decyduje wyłącznie lekarz). Wskazane jest, by osoby dorosłe zażywały aspirynę w postaci tabletek rozpuszczalnych lub, co jest jeszcze bardziej korzystne, tabletek dojelitowych (nie rozpuszczających się w żołądku).

Profilaktyka

   Powstawaniu przeziębień sprzyja m.in. niewłaściwe ubieranie się, powodujące przegrzewanie lub wychładzanie organizmu, przemoknięcie, złe odżywianie się, awitaminoza. Wystrzeganie się takich zachowań może zapobiec infekcjom. W profilaktyce ważne jest też: unikanie dużych skupisk ludzkich, gdy wiadomo, że zwiększona jest ilość zachorowań; częste wietrzenie pomieszczeń w domu, miejscu pracy, w szkole. Po wystąpieniu objawów przeziębienia dużo korzystniejsze będzie pozostanie w domu przez dwa lub trzy dni niż długotrwałe leczenie choroby o zaostrzonym przebiegu.
Wysłuchała:
DANUTA ORLEWSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski