Przeżyjmy to jeszcze raz...

Redakcja
Do Jakubowic po raz pierwszy zawitali mistrzowie powożenia Lipiec

...czyli: czym żyliśmy w roku 2006 (część II)

Do Jakubowic po raz pierwszy zawitali mistrzowie powożenia

Lipiec

Inwestorzy się przyciągają. Krakowskie Zakłady Odlewnicze Zremb SA zadeklarowały chęć przeniesienia produkcji do Nowego Brzeska. Wkrótce w ich ślady poszła Fabryka Maszyn Odlewniczych FAMO Kraków i kilka innych firm. W efekcie na nadwiślańskich błoniach powołano Nowobrzeski Obszar Gospodarczy.
Wrócił do**właścicieli. Zespół pałacowy w Piotrkowicach Małych wrócił do rodziny Potockich. Przed wojną jego właścicielem był Wacław Potocki. Szczęśliwe losowanie. Piłkarze Milenium Radziemice awansowali do klasy A. Radziemiczanie zajęli 2. miejsce w tabeli klasy B. O tym, że zagrają w klasie wyższej bez konieczności rozegrania barażu, zadecydowało losowanie. GOK jak nowy. W Koniuszy oddano do użytku po kapitalnym remoncie budynek Gminnego Ośrodka Kultury. Roboty kosztowały 611 tys. zł, z czego 240 tys. pochodziło z unijnego Sektorowego Programu Operacyjnego. Drogowy protest. Mieszkańcy Sokołowic przez kilka dni protestowali przeciwko sposobowi realizacji przebudowy przebiegającego przez ich miejscowość odcinka drogi wojewódzkiej nr 768. Domagali się oni zarówno wyznaczenia objazdów, jak i zakazu ruchu ciężarówek wożących urobek z pobliskiej żwirowni. Kontrowersyjny limit. Tylko 4 worki ze śmieciami miesięcznie odbiera od lipca od właścicieli gospodarstw firma "Kombud" w ramach przyjętej opłaty ryczałtowej. Wprowadzenie limitu skutkowało trwającym kilka tygodni zamieszaniem. Suche krany. Na skutek upalnego lata i masowego podlewania upraw w południowej części gminy Koniusza po raz kolejny na dużą skalę powtórzyły się problemy z brakiem bieżącej wody. Podobne kłopoty wystąpiły również w innych miejscach powiatu, m.in. w gminie Proszowice. Równo do**Słomnik. Po trwającej ponad rok modernizacji oddano do użytku liczący 15,5 km odcinek drogi wojewódzkiej nr 775 Słomniki - Proszowice. Inwestycja pochłonęła 12 mln zł, z czego 8,5 mln to pieniądze z Unii Europejskiej. Wczesne, ale długie. Już w połowie lipca na polach pojawiły się pierwsze kombajny. Żniwa trwały jednak długo, gdyż po fali upałów przyszły deszcze. Zbiory, zwłaszcza zbóż ozimych, okazały się bardzo mizerne. Klubowy jubileusz. Nadwiślanka Nowe Brzesko obchodziła 85-lecie działalności. Z tej okazji klub wydał monografię. W czasie jubileuszowego spotkania najbardziej zasłużeni piłkarze i działacze zostali odznaczeni. Gang zabłądził. Odbyły się kolejne Dni Nowego Brzeska. Ich artystyczną gwiazdą był zespół Gang Marcela, który spóźnił się z koncertem, ponieważ pojechał do... Brzeska. W czasie tradycyjnej loterii fantowej udało się zebrać 14 tys. zł dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Mniszowie. Gospodarze najlepsi. Piłkarze Płomienia Kościelec zwyciężyli w II Memoriale Leszka Kokosińskiego. W finale gospodarze pokonali Nadwiślankę Nowe Brzesko 2-0. Nielegalne maki**. W gminach Proszowice, Koniusza i Radziemice policjanci ujawnili 11 nielegalnych upraw maku.

SierpieŃ

Miasto w**przebudowie. W Proszowicach rozpoczęły się przebudowy ulic: Królewskiej (droga powiatowa), Kosynierów, Nowej i Głowackiego (drogi gminne). Nie przystąpili... Rozgrywki V ligi piłkarskiej rozpoczęły się bez Proszowianki. Proszowianie nie zostali zgłoszeni do rozgrywek. Stało się tak po raz pierwszy w 90-letnich dziejach klubu. Oberwało chmurę. Oberwanie chmury nad Koniuszą spowodowało podtopienia w kilkunastu miejscowościach głównie w gminach Koniusza i Proszowice. Zalane zostały drogi, gospodarstwa, pola uprawne. Przez kilkadziesiąt minut nieprzejezdna była droga wojewódzka Kraków - Proszowice w Posądzy. Wiarusy gościnnie. W Nowym Brzesku można było oglądać mecze klasy okręgowej. Z powodu remontu własnego boiska swoje spotkania rozgrywali tam jesienią piłkarze Wiarusów Igołomia. Dożynkowe "Mazowsze". Półtoragodzinny występ Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" uświetnił gminne uroczystości dożynkowe na miejskim stadionie w Proszowicach. Wojenna**pamiątka. Kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej odkopali saperzy na działce położonej przy ul. Krakowskiej w Proszowicach. Amunicję znaleziono przy okazji prowadzonej tam inwestycji. Kury na**drodze. Kilkaset skrzynek z kurami zatarasowało na kilka godzin drogę z Proszowic do Słomnik w Niegardowie, gdy kierowca samochodu ciężarowego, wiozący ładunek drobiu, zbyt szybko chciał pokonać łuk koło kościoła. Ucierpiał też kierowca samochodu osobowego, który zderzył się z ciężarówką. Podejrzana**agencja. Policjanci zatrzymali mieszkańca Woli Batorskiej, który w Proszowicach prowadził punkt przyjmowania opłat. Jak się okazało, nie wszystkie pieniądze trafiały pod właściwy adres. Ostatni medalista. Z okazji 15-lecia kawiarni "Muzealna" w Proszowicach odbył się piknik i zawody siłaczy. Gościem honorowym imprezy był Wojciech Bartnik, ostatni jak dotąd polski medalista olimpijski w boksie. Na**gazie i**z**córką. W Jakubowicach policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę ciężarówki. W wydychanym powietrzu miał prawie 2 prom. alkoholu, a w kabinie wiózł 10-letnią córkę. Witów najlepszy**. Drużyna z Witowa wygrała I edycję piłkarskiego turnieju o puchar wójta gminy Koszyce.

WrzesieŃ

Na**korcie bez zmian. Jerzy Janik w singlu oraz Mariusz Stanek z Mariuszem Fundamentem w deblu obronili tytuły tenisowych mistrzów powiatu, wygrywając VI edycję powiatowych zmagań na korcie w Opatkowicach. Sreberka. Zawodniczki Pogoni Proszowice zajęły w Zabrzu 2. miejsce w turnieju finałowym Pucharu Polski w minisiatkówce w kategorii "czwórek". W finale uległy Jokerowi Świecie 25-27. Sąsiedzki napad. W Kucharach 21-letni mężczyzna wtargnął do domu sąsiadów i poranił kosą 3 osoby: starszą kobietę, jej syna i wnuka. Prowadzone przez kilkanaście dni poszukiwania sprawcy napadu nie dały rezultatu. Na ciało mężczyzny natknęli się dopiero wędkarze w Szreniawie na wysokości Czajęczyc. Przyczyną jego śmierci było utonięcie. Kleszczyński patronem. Szkoła Podstawowa w Radziemicach otrzymała imię Edwarda Kleszczyńskiego. Pierwszym honorowym obywatelem gminy został bratanek patrona Józef Kleszczyński. Z**Opatkowic do**Proszowic. Do rozgrywek nowego sezonu siatkarki przystąpiły pod szyldem UKS Pogoń Proszowice. Na inaugurację występów w III lidze proszowianki pokonały na wyjeździe Kęczanina Kęty 3-0. Teraz Pałecznica. Kolejna potężna burza, jaka przeszła nad powiatem, poczyniła największe szkody w gminach Pałecznica oraz Radziemice i Proszowice. Spływające kaskady wody uszkodziły m.in. przepust pod drogą powiatową w Czuszowie, drogi, ogrodzenia posesji. Zamuleniu uległo kilkadziesiąt gospodarstw. Majewska i**Dymna. W trakcie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Proszowicach można było wysłuchać koncertu Alicji Majewskiej z towarzyszeniem Włodzimierza Korcza oraz posłuchać zwierzeń Anny Dymnej na temat pracy z ludźmi niepełnosprawnymi. Porażeni stonką. Na proszowickich rolników spadła kolejna plaga: po wyjątkowo długiej zimie, a następnie letniej suszy, przyszła pora na szkodniki. Decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony rośliny gminy Proszowice i Nowe Brzesko zostały uznane za strefę porażenia zachodnią kukurydzianą stonką korzeniową. Oznacza to dwuletni zakaz uprawy tej rośliny. Mandat w**spokoju**. Na kilka tygodni przez upływem kadencji Rady Powiatu postawiono wniosek o pozbawienie mandatu radnego Józefa Drwala. Powodem było wykonanie prac geodezyjnych na zlecenie starostwa. Decyzją większości radnych wniosek został odrzucony.

PaŹdziernik

Tragedia na**drodze. W wyniku potrącenia przez samochód osobowy w rejonie skrzyżowania ulic 3 Maja i Leśnej w Proszowiach zginął 8-letni chłopiec, uczeń II klasy szkoły podstawowej. Jeden dzień. Po raz XIII odbyła się w Proszowicach Regionalna Wystawa - Targi Płodów Rolnych. Po raz pierwszy impreza trwała tylko jeden dzień. Precyzyjnie powozili. Na łące w Jakubowicach odbyły się I amatorskie zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi. Na imprezę przyjechali miłośnicy koni z całej Polski południowej. Gospodarzy reprezentowali: Wojciech Gajda i Leszek Stanek z Żębocina. Kamień pod**salę. W Kościelcu wmurowano kamień węgielny pod budowę sali gimnastycznej zespołu szkół. Dzięki sprzyjającej pogodzie prace przy budowie cały czas postępują. Nareszcie!** Zakończyła się trwająca od wiosny modernizacja drogi wojewódzkiej nr 768 na odcinku między Koszycami a Sokołowicami. Oddanie trasy do użytku było czterokrotnie przekładane.

Listopad

Wiślacy w**gimnazjum. Gośćmi uczniów proszowickiego gimnazjum byli piłkarze Wisły Kraków Dariusz Dudka i Tomasz Kłos. Hutnik za**burtą! Piłkarze Szreniawy Koszyce pokonali po serii rzutów karnych (po 90 minutach było 3-3) III-ligowego Hutnika Kraków i awansowali do ćwierćfinału rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu okręgu krakowskiego. W**gminach bez zmian. W wyniku wyborów samorządowych wszyscy wójtowie gmin powiatu proszowickiego oraz burmistrz Proszowic Jan Makowski pozostali na swoich stanowiskach. Tylko Eugeniusz Skoczeń musiał walczyć o reelekcję w Radziemicach w II turze z Markiem Słowińskim. Zwycięzcą wyborów do Rady Powiatu zostało Polskie Stronnictwo Ludowe (8 mandatów). Powiat proszowicki przez następne 4 lata nie będzie miał przedstawiciela w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Czarny koń. Siatkarki Pogoni Proszowice na półmetku rozgrywek III ligi uplasowały się 3. miejscu w tabeli (ich dorobek to 10 zwycięstw i 2 porażki). Proszowianki są największą niespodzianką rywalizacji i ciągle liczą się w walce o udział w barażach o II ligę. Będzie cieplej i**ładniej. Rozpoczęła się termomodernizacja siedziby Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach. Wkrótce w szkole ma być cieplej, a ona sama będzie wyglądała znacznie efektowniej niż dotąd. Wojewódzka hegemonia. Wygrywając turniej o Puchar Niepodległości w minisiatkówce, młode zawodniczki Pogoni Proszowice okazały się najlepsze w województwie zarówno w kategorii czwórek, jak i trójek. Do**likwidacji**. Członkowie Związku Gmin Zlewni Rzeki Szreniawy podjęli decyzje o jego likwidacji.

GrudzieŃ

Prezes bez zmian. Prezesem powiatowym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Proszowicach został wybrany na kolejne 5 lat Arkadiusz Fularski.
Wszystko o**kobietach. W Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach wystawiono spektakl "Wszystko o kobietach", przygotowany w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wystąpiły: Marta Bizoń, Magdalena Nieć i Beata Schimscheiner. Starosta na**Mikołaja. Starostą powiatu proszowickiego został 6 grudnia Zbigniew Wójcik. Jego zastępcą radni wybrali Grzegorza Piórę, członkiem zarządu - Grzegorza Czajkę. Feralny kurs. W wyniku czołowego zderzenia autobusu linii Koszyce - Kraków z ciężarówką scania rannych zostało 31 osób. Zdarzenie miało miejsce na ul. Nękanowice w Nowym Brzesku. Śnieżna**jaskółka. 12 grudnia spadł pierwszy śnieg. Zimy nie uczynił, bo nieomal do końca roku było ciepło i bezśnieżnie. Dobre i**cztery. Zakończyła się modernizacja 4 km drogi powiatowej między Jakubowicami a Ciborowicami. Koszty robót, 1,4 mln zł, zostały w całości pokryte z rezerwy budżetowej Ministerstwa Transportu. Jasełka w**cerkwi**. Po kilkudziesięciu latach w dawnej cerkwi prawosławnej w Nowym Brzesku znów odbyła się uroczystość: w odremontowanym budynku zorganizowano przedstawienie jasełkowe.
Tekst i zdjęcia: (ALG)
Przebudowa drogi wojewódzkiej między Koszycami a Sokołowicami ciągnęła się do jesieni
Zalana w wyniku oberwania chmury droga w Posądzy
Kolejne zwycięstwo na koncie siatkarek
Anna Dymna i jej podopieczni w proszowickim Domu Kultury

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3