Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy okazji Dnia Kobiet pozwól sobie pomóc

Rozmawiała Sylwia Nowosińska
Fot. archiwum prywatne
ROZMOWA KRONIKI. Berenika Błaszak, starszy pracownik socjalny, animatorka lokalna w MOPS, koordynatorka Programu Aktywności Lokalnej „Stworzyć miejsce do życia”.

– W filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 trwają dni otwarte. Kto może skorzystać z pomocy?

– Dni otwarte pod hasłem „Stworzyć miejsce do życia” są skierowane do wszystkich kobiet z Krakowa. Niedługo obchodzimy Dzień Kobiet. To dobry czas, aby każda z nas mogła podjąć ważną, życiową decyzję, odważyć się wyjść z domu i pozwolić sobie pomóc.

– W jakich dziedzinach można uzyskać porady specjalistów?

– Każda pani, która wcześniej osobiście lub telefonicznie zarezerwuje termin, może bezpłatnie skorzystać z porad prawnika, psychologa, pracownika socjalnego i pracownika do spraw przemocy w rodzinie. Prawnik udzieli informacji w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego i ochrony praw lokatorów, a pracownik socjalny poinformuje o uprawnieniach związanych z trudną sytuacją życiową i pomoże w przygotowaniu pism urzędowych. Jest także szansa na spokojną rozmowę z psychologiem. Specjalista może poświęcić nam nawet półtorej godziny. Szczegółowe informacje o poradach znajdują się na naszej stronie www.mops.krakow.pl.

– Czy osoba zgłaszająca się do MOPS może porozmawiać o swoim problemie całkowicie anonimowo?

– Wizyta w naszym ośrodku nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Nie wymagamy podawania danych osobowych. Nie protestujemy nawet, jeżeli ktoś podał nieprawdziwe nazwisko. Chcemy jedynie pomóc w rozwiązaniu problemu.

– Z jakich powodów kobiety najczęściej zgłaszają się do MOPS z prośbą o pomoc?

– Po wielu latach pracy z kobietami wiemy, z jakimi problemami borykają się na co dzień. Statystyki pokazują, że najczęściej to właśnie one są ofiarami przemocy w rodzinie, a także częściej proszą o pomoc, kiedy w rodzinie dzieje się coś złego. Podczas pracy z kobietami zauważyłyśmy, że w codziennej gonitwie za domowymi obowiązkami i opieką nad dziećmi bardzo często zapominają o sobie. Nie pamiętają, że trzeba dbać o swoją kondycję psychiczną, regularnie robić cytologię i że warto zapisać się na warsztaty z samoobrony, gdyż te umiejętności mogą okazać się bardzo przydatne.

– Kiedy panie będą mogły poznać podstawowe techniki samoobrony?

– Warsztaty odbędą się w czwartek (6 marca) w siedzibie Fundacji „Autonomia” przy ul. Krakowskiej 19. Poprowadzą je specjaliści z krakowskiej straży miejskiej.

– Te zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem.

– To prawda, mamy już wielu chętnych do udziału. Kobiety chcą przełamywać stereotypy, pokazać, że nie są bezsilne i mają odwagę przeciwstawić się, kiedy ktoś chce zrobić im krzywdę. Wśród uczestniczek są panie w różnym wieku, także powyżej 60. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski