Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy ulicy Dekerta 15 straszy miejska ruina. Czy w XIX-wieczne mury powróci jeszcze życie?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fot. Anna Kaczmarz
Zatopiona w krzakach jedna wielka ruina – tak prezentuje się budynek przy ul. Dekerta 15. Spalony dach, odpadający tynk, okna z odrapaną stolarką lub zamurowane, ściany z pseu­do­graffiti, a we wnętrzu walające się zdezelowane sprzęty, kable, śmieci... Obiekt jest oznakowany tabliczką Zarządu Budynków Komunalnych, który za niego odpowiada. Teraz o wyremontowanie budynku upomniał się radny Łukasz Słoniowski – w imieniu mieszkańców Zabłocia.

Radny, który w swojej interpelacji zapytał prezydenta miasta, jakie są plany wobec obiektu, przypomina jego historię. Wskazuje, że stanowi pozostałość po pochodzącym z końca XIX w. zespole koszar kawaleryjskich. W latach 1946–47 pełnił funkcję przystanku kolejowego na trasie do Tarnowa.

Natomiast w późniejszym okresie, do lat 80. XX w., istniały w nim mieszkania komunalne. Słoniowski wytyka też, że ten cenny obiekt, proponowany do wpisu do rejestru zabytków – jak pisze – „pozostawiony przez Zarząd Budynków Komunalnych bez opieki, po dwóch pożarach został doprowadzony do całkowitej ruiny”.

Mieszkańcy chcieliby, żeby miejsce przestało straszyć i odżyło. Według nich budynek powinien zostać wyremontowany lub odbudowany, a potem pełnić funkcję publiczną. A przyległa działka z zielenią, po jej uporządkowaniu, powinna być dostępna dla mieszkańców. „Warto podkreślić, że to jedyny obszar zielony w okolicy o bardzo intensywnej zabudowie apartamentowców i biurowców” – podkreśla Łukasz Słoniowski.

Poprosiliśmy Urząd Miasta o informacje o planach co do tej gminnej nieruchomości (w części jest w gestii ZBK, a w części Wydziału Skarbu Urzędu Miasta). Czekamy na odpowiedź.

Natomiast portalowi Onet, który jako pierwszy poruszył temat ruiny przy Dekerta 15, Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta wyjaśniał: – Z naszego punktu widzenia budynek przy Dekerta 15 posiada wartości przede wszystkim historyczne, stanowiąc świadectwo minionej epoki. Pojawiła się też informacja, że Wydział Mieszkalnictwa UMK został zapytany, czy w budynku można by stworzyć mieszkania komunalne.

– W przypadku braku możliwości wykorzystania nieruchomości dla celów budownictwa komunalnego planowana jest jej sprzedaż w trybie przetargu w celu zagospodarowania zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – wyjaśniał portalowi Machowski.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski