Przybliżyć dzieje PRL, bo wiele osób nie wie, jaki był ten kraj

WT
Dwie sale projekcyjne, przestronne korytarze, pod budynkiem schrony - budynek dawnego kina "Światowid" zostanie wkrótce zaadaptowany na potrzeby Muzeum PRL-u - oddziału Muzeum Historii Polski.

"Światowid" czeka na remont Fot. Anna Kaczmarz

HISTORIA. Muzeum liczy, że krakowianie włączą się w zbiórkę przedmiotów z czasów PRL-u i będą współtworzyć nową ekspozycję

Budynek należy do gminy - na razie pracownicy muzeum użytkują tylko niewielkie pomieszczenie na cele biurowe. Obiekt powinien zostać przekazany muzeum w użytkowanie jeszcze do końca tego roku. W budynku jest jeszcze jedna firma handlowa (meble), otrzymała ona już wypowiedzenie i powinna wyprowadzić się do końca listopada.
- W styczniu powinien zostać ogłoszony konkurs architektoniczno-plastyczny, który powinien wyłonić projekt adaptacji budynku do celów muzealnych - mówi Jadwiga Emilewicz, szefowa muzeum. Zmiany w budynku mają zostać dostosowane do scenariusza wystawy stałej, który powinien być znany we wrześniu. - Będzie to wystawa o układzie nie chronologicznym, ale tematycznym. Zwiedzający będą mogli poznać duże bloki tematyczne, takie jak np. społeczeństwo, kościół, władza. Ekspozycja zajmie większą część powierzchni obiektu od podziemi - chcemy wykorzystać schrony na cele ekspozycyjne - do dachu - dodaje Jadwiga Emilewicz. - Wystawa będzie nowoczesna, multimedialna, bardziej do oglądania i słuchania niż do "czytania". Chcemy przybliżyć dzieje PRL-u, bo wiele osób nie pamięta już i nie rozumie, jaki był ten kraj. Ma być to też zrozumiałe dla turystów zagranicznych, którzy chętnie odwiedzają nasze muzeum. Nasza placówka nie będzie muzeum na wesoło, skansenem komunizmu. Raczej będziemy nawiązywać do Muzeum Terroru w Budapeszcie.
Oprócz ekspozycji stałej będzie też miejsce na wystawy czasowe, salę konferencyjną, kawiarnię, sklepik muzealny. Prace remontowe powinny zacząć się pod koniec przyszłego roku (sfinansuje je miasto), na 2011 rok zaplanowano otwarcie wystawy stałej (przygotuje ją muzeum).
Muzeum w najbliższych miesiącach chce zorganizować kilka imprez, którymi pragnie zaznaczyć swoją obecność w Krakowie. - 31 sierpnia zapraszamy młodzież do zabawy w okrągły stół. W ostatni dzień wakacji chcemy zachęcić do refleksji na temat wolności - mówi Jadwiga Emilewicz. Natomiast na 12 września, w rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, muzeum przygotowuje happening - zbiórkę pamiątek z czasów PRL-u. - Pamiątkowe drobiazgi mają przekazać m.in. Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Tadeusz Syryjczyk, Radosław Sikorski. Mogę zdradzić, że ten ostatni ma przywieźć tabliczkę z Bydgoszczy z nazwą "plac PZPR". Muzeum liczy na to, że także krakowianie włącza się do zbierania pamiątek po PRL-u. - Czekamy na dokumenty, przedmioty, druki, fotografie, listy, wyroki z tamtych lat.
We wrześniu zorganizowany zostanie finisaż wystawy "Od opozycji do wolności", którą obecnie można oglądać w "Światowidzie" (codziennie w godz. 11 - 19 oprócz poniedziałków) - od czerwca obejrzało ją już ok. 1 tys. osób. Natomiast na 13 grudnia zaplanowano wystawę, pokazującą stan wojenny jako czas strachu, kiedy nie było wiadomo, czy będzie to wojna domowa, czy wkroczą Sowieci...
Placówka prowadzi też akcję zbierania relacji świadków historii PRL-u - jest już 30 nagrań, m.in. członków opozycji, które będą wykorzystywane w muzeum. Placówka przygotowuje też lekcje dla gimnazjalistów i licealistów.
Budynek kina "Światowid" powstał w latach 1955-1957 i jest klasycznym przykładem architektury socrealistycznej. Ma powierzchnie 3,48 tys. metrów kwadratowych. Nowohuckie kino działało od 1958 do 1992 roku. Potem budynek stał się siedzibą różnych firm handlowych. Trzy lata temu gmina zdecydowała się odkupić budynek od spółki "Apollo". Początkowo myślano o zorganizowaniu w nim muzeum Nowej Huty lub muzeum Soclandu.
(WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie