Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa uczniów pijących alkohol

Agnieszka Maj
Coraz więcej uczniów krakowskich szkół średnich sięga po alkohol
Coraz więcej uczniów krakowskich szkół średnich sięga po alkohol Marcin Makówka
Społeczeństwo. Wyskokowymi trunkami raczy się aż 83 procent uczennic szkół średnich w Krakowie. Wśród chłopców jest mniej pijących.

Coraz więcej uczennic krakowskich szkół średnich pije alkohol. W ciągu ostatnich trzech lat ten wskaźnik wzrósł z 66 do 83,4 procent - wynika z badań przeprowadzonych przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.
Podobnie jest z chłopcami w tym wieku: do picia alkoholu przyznaje się 76,9 proc. uczniów. Trzy lata temu ta liczba wynosiła 71,5 procent.

Liczba pijących spada natomiast w gimnazjach: z 52,3 procent do 45,8 proc. w przypadku dziewcząt i z ponad 56,5 do 38,9 procent wśród chłopców.

Kontakt z wyskokowymi trunkami mają nawet uczniowie szkół podstawowych, czyli dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Przyznało się do tego 19 procent przebadanych uczniów - tyle samo co trzy lata temu.

Dla miejskich specjalistów od uzależnień te dane nie są niepokojące. - Mieścimy się w krajowej średniej - podsumowuje Adam Chrapsiński, dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Zapewnia, że krakowskie dane nie odbiegają od ogólnopolskich, a z tych ostatnich wynika, iż ulubioną używką młodzieży jest alkohol. Inicjację alkoholową ma już za sobą 87 procent uczniów trzecich klas gimnazjum oraz 95 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ponad 40 procent badanych gimnazjalistów deklaruje, że pierwszy kontakt z alkoholem miało w wieku 13 lat lub wcześniej.

Natomiast eksperymentowanie z nikotyną dotyczy nieco węższego grona uczniów: 25-28 procent.

Krakowskie badania dotyczyły nie tylko używek, ale także stylu życia młodych ludzi. Większość wolnego czasu spędzają oni w internecie. Połowa uczniów szkoły podstawowej korzysta z niego codziennie, zazwyczaj przed ponad dwie godziny dziennie.

Zajmuje im to tyle czasu, że nie mają kiedy zająć się nauką. Tylko około 70 proc. uczniów podstawówek codziennie odrabia lekcje. Natomiast 4 proc. chłopców w tym wieku twierdzi, że prac domowych nie odrabia nigdy. Sporo jest również dzieci, które nie czytają żadnych książek poza podręcznikami: przyznaje się do tego 18 procent chłopców i 10 procent dziewcząt. Nieco lepiej jest ze sportem - połowa uczniów twierdzi, że uprawia go codziennie.

Ankiety dotyczyły także kontaktów z rodzicami. Okazało się, że aż 12 procent chłopców oraz 7 procent dziewcząt ze szkoły podstawowej rozmawia z rodzicami tylko kilka razy w roku lub nigdy. Za to 11 procent chłopców i 7 procent dziewcząt w tym wieku przyznaje się do częstego imprezowania.

W szkołach gimnazjalnych i liceach znacznie wzrasta liczba uczniów korzystających codziennie z internetu - 80 procent. Niepokojące jest to, że w tym wieku rośnie liczba chłopców nieodrabiających lekcji - to aż 11 procent. Powiększa się także grupa uczniów, którzy nie czytają książek: 35 proc. chłopców i 19 proc. dziewcząt. Młodzież ponadgimnazjalna rzadziej rozmawia z rodzicami niż uczniowie podstawówek.

Wyniki raportu posłużą specjalistom od profilaktyki do przygotowania odpowiednich programów, które będą realizowane w szkołach. Nie polegają one tylko na informowaniu o szkodliwości używek.

  • Teraz nastawiamy się przede wszystkim na rozwijanie w uczniach takich cech i umiejętności, dzięki którym staną się oni bardziej odporni na uzależnienia. Rozwijamy m.in. umiejętności komunikacyjne, umiejętność radzenia sobie ze stresem, podejmowania decyzji, prezentowania postaw asertyw-nych, zagospodarowania czasu wolnego oraz radzenia sobie z presją rówieśniczą - wymienia Monika Borkowska-Żebrowska z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

W badaniach wzięło udział 2650 uczniów krakowskich szkół, w tym 818 ze szkół podstawowych, 1158 - z gimnazjów oraz 674 - ze szkół ponadgimnazjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski