Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodni grozi bankructwo. Magistrat zapowiada interwencję

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
To już ostatnie dni przychodni przy al. Pokoju 2. Na jej miejscu ma powstać gmach Nowego Ratusza Marszałkowskiego
To już ostatnie dni przychodni przy al. Pokoju 2. Na jej miejscu ma powstać gmach Nowego Ratusza Marszałkowskiego fot. Andrzej Banaś
Kontrowersje. Spółka prowadząca centrum zdrowia na Grzegórzkach domaga się rekompensaty od marszałka województwa.

Przychodnia zdrowia dla Grzegórzek do końca miesiąca ma się przenieść z al. Pokoju 2 do lokalu przy ul. Grzegórzeckiej 73. Problem jednak w tym, że spółka zarządzająca tą placówką nowe lokum wynajęła w prywatnym budynku, po cenach komercyjnych. A umowa była inna.

Przypomnijmy, w miejscu przychodni ma powstać Nowy Ratusz Marszałkowski. Miasto wymieniło z województwem ten teren za zabytkowy pałac Krzysztofory przy Rynku Głównym. Warunek był taki, że marszałek znajdzie zastępczą lokalizację dla przychodni - w najbliższej okolicy.

- Skoro Urząd Marszałkowski nie znalazł w swoich zasobach odpowiedniego lokalu, to powinien wykupić albo zapłacić za wynajem powierzchni w innym miejscu na terenie Grzegórzek. Powinna być chociaż jakaś rekompensata - uważa Jerzy Paluch, prezes Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Promocji Zdrowia, mieszczącego się jeszcze przez kilka dni przy al. Pokoju 2.

Prezes Paluch dodaje, że nowe lokum zostało wynajęte w kompleksie budynków Kamienice Wandy. NZOZ Centrum Promocji Zdrowia wziął pożyczkę w wysokości 300 tysięcy złotych na przystosowanie powierzchni dla potrzeb przychodni.

- W dotychczasowej lokalizacji płaciliśmy miesięczny czynsz w wysokości 15 zł za mkw. Teraz płacimy cztery razy więcej. Jest ryzyko i realne zagrożenie bankructwem. Wiele zależeć będzie od tego, ilu będziemy mieć pacjentów. Rekompensata w wysokości 200 tys. zł już byłaby bardzo pomocna - mówi prezes Paluch.

Przyznaje, że z przychodni korzystało ok. 15 tys. osób. Dodaje jednak, że ok. dwóch tysięcy pacjentów się wypisało przez ostatnie półtora roku, kiedy pojawiały się informacje o konieczności likwidacji placówki przy al. Pokoju 2 oraz problemach ze znalezieniem nowej lokalizacji.

Marszałek nie czuje się winny

Władze województwa nie widzą problemu. Z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy odpowiedź, że marszałek wywiązał się ze zobowiązania z 22 października 2009 r., które brzmiało: „W momencie przystąpienia do realizacji planowanej inwestycji najemcy zaproponowana zostanie w najbliższej okolicy inna lokalizacja nadająca się do adaptacji dla świadczenia usług zdrowotnych, zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem Ministra Zdrowia”.

- Przypominamy, że przedstawiliśmy propozycje trzech nowych lokalizacji dla przychodni: przy ul. Olszańskiej, Kordylewskiego i Śniadeckich 12 - wylicza Agnieszka Grybel-Szuber, rzeczniczka marszałka.

Tłumaczy, że pierwsza z zaproponowanych lokalizacji została odrzucona przez NZOZ Centrum Promocji Zdrowia ze względu na odległość. Drugą wykluczono, bo współzarządca obiektu - Biuro Rozwoju Krakowa - nie zgodził się na zlokalizowanie tam ośrodka zdrowia. Zdaniem władz województwa ostatnia zaproponowana lokalizacja przy ul. Śniadeckich 12 (w budynku, gdzie w przeszłości znajdował się dzienny oddział szpitalny) spełniała wszystkie warunki niezbędne do adaptacji dla potrzeb przychodni. - Co więcej, lokal przy ul. Śniadeckich był oferowany z preferencyjną stawką czynszu za wynajem - zaznacza Agnieszka Grybel-Szuber.

Jerzy Paluch przyznaje, że - owszem - pomieszczenia przy ul. Śniadeckich 12 były odpowiednie, jeżeli chodzi o ich standard. - To jednak za mało, żeby prowadzić tam przychodnię. W budynku nie było ogrzewania ani możliwości podłączenia do miejskiej sieci cieplnej. Poza tym to pierwsze piętro bez windy. Jak wychodziłyby tam starsze osoby, matki z dziećmi w wózkach? - zwraca uwagę prezes NZOZ Centrum Promocji Zdrowia.

To decyzja prywatnej spółki...

Agnieszka Grybel-Szuber informuje, że obecnie Urząd Marszałkowski nie ponosi odpowiedzialności za autonomiczne decyzje prywatnej spółki, jaką jest NZOZ - zadecydowała ona o odrzuceniu proponowanej lokalizacji i wybrała lokum dla przychodni w innym miejscu. Marszałek nie widzi też podstaw do finansowej rekompensaty.

-Województwo nie ma możliwości formalnoprawnych, aby wspierać finansowo prywatną działalność gospodarczą pieniędzmi publicznymi. Nie może też partycypować w kosztach funkcjonowania prywatnych spółek - zaznacza Agnieszka Grybel-Szuber.

W sprawie przychodni próbowaliśmy porozmawiać z marszałkiem województwa małopolskiego Jackiem Krupą. Zwróciliśmy się o to do biura prasowego, otrzymaliśmy jednak odpowiedź, że w tej sprawie stanowisko władz Małopolski będzie przekazywać rzeczniczka marszałka.

Miasto nie zostawi pacjentów

W NZOZ Centrum Promocji Zdrowia liczą na to, że prezydent Krakowa i jego urzędnicy nie zostawią tak sprawy i będą się do końca domagać, aby marszałek wywiązał się z umowy.

W krakowskim magistracie informują, że wizja lokalna w budynku przy ul. Śniadeckich 12 potwierdziła, iż zakres prac niezbędnych dla uruchomienia tam działalności medycznej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (szczególnie wyposażenie budynku w windę i doprowadzenie instalacji grzewczej) nie tylko przekroczył możliwości finansowe, ale był również zbyt obszerny do wykonania w terminie do 31 lipca br. (do tego czasu przychodnia miała się wyprowadzić z al. Pokoju).

Prezydent Krakowa zwrócił się więc do marszałka, aby rozpatrzył możliwość rekompensaty finansowej związanej z przeniesieniem przychodni na ul. Grzegórzecką 73. Marszałek odpowiedział negatywnie.

- W opinii Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta nie pozwala to na ostateczne zamknięcie sprawy i wymaga szukania dalszych rozwiązań, satysfakcjonujących wszystkie strony. Na pewno nie zostawimy przychodni i jej pacjentów samym sobie - zaznacza Jan Machowski z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Miasto ma więc jeszcze interweniować w sprawie przychodni. Próbowaliśmy się skontaktować z dyrektorem Biura Ochrony Zdrowia Michałem Marszałkiem, ale do 30 sierpnia jest na urlopie.

Budynek przychodni przy al. Pokoju 2 zostanie wyburzony. Jest już pozwolenie na budowę w tym miejscu Nowego Ratusza Urzędu Marszałkowskiego. Oprócz biur mają się tam mieścić także m.in. sklepy, lokale usługowe i gastronomiczne. Obiekt ma powstać do końca 2018 roku.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski