Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przycinamy, nawozimy, siejemy

Dorota Dejmek
Grabimy trawnik, aby usunąć resztki zeszłorocznej trawy i liści
Grabimy trawnik, aby usunąć resztki zeszłorocznej trawy i liści Fot. Wojciech Trzcionka
Ogród. Marzec jest ważnym miesiącem dla ogrodników. To czas porządkowania działki po zimie i przygotowania roślin do nowego sezonu

Kalendarzowa wiosna zawita do nas dopiero w trzecim tygodniu marca, jednak już teraz ogrodnicy zaczynają przygotowania do nowego sezonu. Przedwiośnie i wczesna wiosna to dla wielu roślin trudny okres.

Drzewa i krzewy

Jednak tegoroczna zima była nietypowa i nie dała się roślinom we znaki. Zapewne większość ogrodników zdjęła już osłony zabezpieczające drzewa i krzewy przed mrozem (należy to zrobić, kiedy temperatura ustabilizuje się powyżej 0 stopni), co zapobiegnie ich zaparzeniu pod szczelną osłoną.

Pod koniec miesiąca można już sadzić drzewa i krzewy ozdobne. W marcu można także drzewa i krzewy przesadzać. Po posadzeniu rośliny należy dobrze podlać (zwłaszcza jeśli jest sucho). Drzewa i krzewy zasilamy kompostem albo nawozem (wieloskładnikowym lub przeznaczonym dla konkretnych gatunków roślin, albo nawozem o spowolnionym działaniu).

W marcu przycinamy posadzone w poprzednich latach żywopłoty, możemy też przeprowadzić już cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących na przełomie wiosny i lata oraz latem. Wykonujemy także cięcie sanitarne (usuwamy stare, chore i uszkodzone pędy) oraz cięcie prześwietlające (usuwamy zbyt gęsto rosnące pędy). Rośliny, które kwitną wiosną, przycinamy dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Rabaty i trawnik

Rabaty bylinowe zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym. Lekko wzruszamy glebę, aby nie uszkodzić roślin. Wycinając suche części roślin i usuwając uschnięte liście, uważajmy, aby nie uszkodzić pączków i młodych pędów. Przygotowujemy miejsce do posadzenia nowych roślin: usuwamy chwasty, rozsypujemy nawozy mineralne lub kompost, przekopujemy i wyrównujemy podłoże. Jeśli pogoda sprzyja, można sadzić większość roślin skalnych, złocienie, paprocie.

Zadbajmy również o trawnik – gdy ziemia nieco przeschnie, grabimy trawnik, aby usunąć resztki zeszłorocznej zeschłej trawy i liści. Taka zbita warstwa utrudnia oddychanie korzeniom i opóźnia wzrost roślin. Następnie trawnik wałujemy, aby zlikwidować powstałe zimą nierówności. Możemy go też zwapnować, jeśli podłoże uległo zakwaszeniu (świadczy o tym mech).

Sadzonki i siewki

Rośliny, które wynieśliśmy zimą do chłodnych pomieszczeń, wstawiamy teraz w cieplejsze miejsce (ok. 15 st.) i częściej podlewamy. Po 4-6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy – wówczas można przygotować sadzonki.

Wysianym do skrzynek w lutym i wykiełkowanym już roślinkom należy zapewnić ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Podlewajmy je systematycznie, ale umiarkowanie. Jeżeli siewki są zbytnio zagęszczone, trzeba je przepikować (rozdzielone roślinki sadzimy w innym miejscu) lub przerwać (zostawiamy tylko najsilniejsze).

Siew do gruntu

Marzec to czas wysiewu wielu roślin jednorocznych. Wysiane w pojemnikach nasiona, np. portulaki, zatrwianu, szarłatu, floksów, astrów chińskich, aksamitek, cynii, werbeny, lwiej paszczy – ustawiamy w ciepłym pomieszczeniu. Najlepszym podłożem jest mieszanka przesianego przez sito torfu i piasku w proporcji 1:1. Można też zastosować gotową mieszankę do wysiewów. Gdy wykiełkują i podrosną, trzeba je przepikować, a potem wysadzić rozsadę na stałe miejsce.

Pod koniec miesiąca można wysiewać do gruntu na stałe miejsce smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią, chabry.

Pod koniec marca możemy także rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią: lawendę, kuklik, gęsiówkę, żagwin, marcinki, liliowce, floksy, rudbekie, ostróżki, rozchodniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski