18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyczyny nieznane

Redakcja
Migreny nie uniknęli m.in. Juliusz Cezar, Kant i Freud

   Odczuwanie bólu to sprawa indywidualna. To, co dla jednych jest przykrym, ale znośnym doświadczeniem, dla innych może być nie do wytrzymania.
   Jednak wszyscy, którzy doznali napadu bólu migrenowego, zgodnie twierdzą, że jest to przeżycie wyjątkowo trudne do zniesienia, odbierające chęć do pracy i odpoczynku. Migrenę znamy od niepamiętnych czasów; opisana przez Hipokratesa hemikrania została w czasach późniejszych przekształcona w wymowie francuskiej na

migraine.

   Jest to samoistny, najczęściej jednostronny ból głowy, nie spowodowany inną chorobą. Napadowi dolegliwości migrenowych mogą towarzyszyć nudności, wymioty, światłowstręt lub nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Napad trwa od czterech do siedemdziesięciu godzin.
   Na migrenę cierpi około 12 proc. ludzi w wieku od 20 do 60 lat. Częściej kobiety, choć wśród znanych osób dotkniętych atakami w przeszłości wymieniani są głównie mężczyźni: Juliusz Cezar, Pascal, Darwin, Freud. Nie uniknęli migreny także Immanuel Kant i autor Alicji w Krainie Czarów - Lewis Carroll.
   Wyróżnia się dwa rodzaje migreny: klasyczny, poprzedzony aurą ostrzegającą, objawami prodromalnymi - utratą łaknienia, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia - oraz zwykły, niczym nie poprzedzony. Przyczyny migreny nie są znane. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod badawczych udało się stworzyć

kilka teorii tłumaczących

powstanie napadu migrenowego. Teoria naczyniowa tłumaczy napad migrenowy skurczem naczyń mózgowych podczas aury, a rozkurczem, nadmiernym tętnieniem i obrzękiem podczas przedłużającego się epizodu bólowego. Uzupełnieniem tej teorii jest teoria biochemiczna, w której główną "bohaterką" jest serotonina. Spadek poziomu tego neuroprzekaźnika we krwi wiąże się ze zmianą napięcia naczyń krwionośnych i z bólem. Bezpośrednie czynniki zewnętrzne mogące spowodować wystąpienie napadu migreny mogą być bardzo zróżnicowane, pośród najczęściej występujących wymienia się: \niedobór snu; \silne zapachy, perfumy, spaliny, dym papierosowy, rozpuszczalniki organiczne stosowane do farb i lakierów; \brak posiłku; \niektóre preparaty spożywcze: sery pleśniowe, czekolada, owoce cytrusowe, preparaty zawierające substancje wzmacniające smak, np. glutaminian sodu, kofeina, sztuczne substancje słodzące, alkohole.

Trudności związane

z uśmierzaniem napadów

migreny wynikają z ich zróżnicowanego i osobniczego przebiegu. Specjaliści wyróżniają migreny podstawne, okoporaźne, połowicznie poraźne, weekendowe, menstruacyjne, przewlekłe napadowe, ciągłe itd. W celu przerwania napadu migrenowego stosuje się najczęściej: niesterydowe leki przeciwzapalne zawierające w swym składzie kwas acetylosalicylowy, paracetamol, metamizol albo inaczej pyralgin, ibuprofen. Preparaty zawierające te substancje są dostępne w aptekach bez recepty. Stosując je, należy pamiętać o tym, że aby osiągnąć szybkie działanie, lepiej wybrać preparat musujący lub w czopkach.
   Spośród preparatów dostępnych na receptę najczęściej stosuje się alkaloidy sporyszu: ergotaminę i ergotoksynę - powodujące skurcz naczyń mózgowych oraz tryptany. Te ostatnie są spektakularnym osiągnięciem farmakologii końca XX wieku. Łącząc się z receptorami serotoninowymi 5HT1Bi 5HT1D, pozwalają na przerwanie ataku migrenowego. Najbardziej znanym lekiem z tej grupy jest Sumatriptan znajdujący się na rynku od początku lat 90. pod nazwą Imigran. Aktualnie dostępny także w wygodnej (zwłaszcza w przypadku nudności i wymiotów), szybko działającej postaci - aerozolu do nosa. Inne leki to między innymi Rizatriptan - występujący pod nazwą Maxalt i Zolmitiptan - Zomig. Podanie tych substancji powoduje ustąpienie objawów migreny w czasie około 2 godzin. Jednak istotnym choć prozaicznym ograniczeniem ich stosowania jest wysoko cena: od 30 do 60 złotych za tabletkę. Osoby mające skłonności do migren znają wiele sposobów mających na celu

zminimalizowanie ryzyka

napadu migrenowego.

   Wśród nich należy wymienić: \regularny tryb życia, odpowiednia ilość snu; \unikanie przemęczenia i stresu; \unikanie pokarmów mających niekorzystne działanie, które zostały wymienione przy okazji opisywania czynników wywołujących migrenę; \stosowanie diety bogatej w mikroelementy i witaminy, zwłaszcza magnez, witaminę PP; \unikanie przeciągów.
   Jeśli jednak pojawia się ból lub aura zwiastująca nadciąganie ataku migreny, należy: \
zjeść małe "co nieco"; \*odprężyć się; \*przerwać pracę, zmienić pozycję ciała; \*przewietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa; \*wyjść na krótki spacer (jeśli nie ma wiatru, który nasila napady migreny); \*wypić filiżankę osłodzonej kawy lub herbaty z cytryną. Gdy te działania nie pomagają: \*jeśli to możliwe, połóż się w zaciemnionym pomieszczeniu, z chłodnym kompresem na głowie, spróbuj zasnąć; \*wymasuj sobie głowę i kark; \*włóż ręce do ciepłej wody lub weź gorącą kąpiel; \*wcieraj olejki w skronie (np. migrenol); \*zażyj dostępny preparat przeciwbólowy.
   Spośród alternatywnych metod łagodzenia objawów migreny należy wymienić akupunkturę i akupresurę. O ile akupunktura musi zostać przeprowadzona przez specjalistę w odpowiednio wyposażonym gabinecie, o tyle akupresurę można stosować doraźnie. Jedną z metod polecanych przy bólach głowy jest masaż punktowy Ho-ku, polegający na obustronnym ściskaniu punktu znajdującego się pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Siła nacisku powinna być na tyle duża, aby w punkcie receptorowym pojawiła się bolesność o charakterze rwania i rozpierania.
Twój zaprzyjaźniony Aptekarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski