Przyda się każda złotówka

WOJ
Udostępnij:
Starosta Mieczysław Bertek odbył spotkanie z Zarządem Fundacji Ziemi Miechowskiej, podczas którego złożył propozycję współpracy dotyczącej pozyskania niezbędnych środków na organizację bardzo potrzebnego w Miechowie, pełnowymiarowego, przestronnego i nowoczesnego muzeum.

Scalanie sił na rzecz muzeum

   W rozmowie uczestniczyli; prezes Fundacji Ziemi Miechowskiej Franciszek Dela, wiceprezesi Ernest Kolano i Jerzy Muszyński oraz członek Rady Fundatorów Włodzimierz Barczyński. Starosta poinformował, że w powyższej sprawie oferuje pomoc radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Ryszard Musiał z Falniowa, jest przychylny pomysłowi Zespół ds. Kultury w Departamencie Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Mieczysław Bertek zaakcentował, że rychłe połączenie Polski ze strukturami UE sprzyja takiemu pomysłowi, nadając mu wielce realne kształty. Czynnikiem wspierającym powyższą inicjatywę jest także Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie, która preferuje działania na rzecz dziedzictwa kulturowego właśnie poprzez organizacje pozarządowe, jako komórki wspierające w tym zakresie samorządy lokalne. Taka jest właśnie FZM, stąd zaproszenie liderów tej organizacji do wspólnego działania.
   Propozycja starosty Bertka spotkała się z pełną aprobatą aktywu fundacji. Prezes Franciszek Dela powiedział, że istniejąca już 9 lat FZM (zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym) powstała m.in. po to, by wspierać lokalne samorządy w poszukiwaniu środków na ratowanie zabytków i promocję miejscowej kultury.
   _- Każda złotówka pozyskana z zewnątrz dla Miechowa to czysty zysk - _wagę sprawy podkreślił prezes Dela. Włodzimierz Barczyński dodał, iż FZM jako organizacja apolityczna jest otwarta na każdą inicjatywę i ma w swoim statucie zapis o promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego - w tym także muzeum.
   Wiceprezes Jerzy Muszyński przypomniał, że FZM ma bardzo bogate doświadczenie w omawianym zakresie przedsięwzięć. Z jej inicjatywy utworzono w Miechowie przecież Zamiejscowy Tok Studiów krakowskiej Akademii Ekonomicznej (nie tak dawno pożegnano kolejną grupę licencjatów), wybudowano i uruchomiono hospicjum oraz zainicjowano budowę zasiedlonego już Domu Pomocy Społecznej pod nazwą "Dom Kombatanta". Fundacja zawsze wspomagała miejscowe samorządy, udowadniając swymi dokonaniami przydatność i wiarygodność.
   Ustalono, iż uczestnicy spotkania w starostwie będą rozmawiać o wspomnianej inicjatywie z gorącym orędownikiem przyszłego muzeum, proboszczem miechowskiej parafii ks. prałatem Jerzym Gredką. Jeszcze w tym miesiącu starosta wraz z zarządem FZM przeprowadzą w Departamencie Edukacji i Kultury UM w Krakowie rozmowę dotyczącą dalszego trybu postępowania, które określi zakres niezbędnych dokumentów koniecznych do pozyskania przy wsparciu województwa odpowiednich funduszy na ten ważny cel.
   Warto tu przypomnieć, że marszałek Janusz Sepioł w czasie niedawnej wizyty w Bazylice Grobu Bożego był wręcz oczarowany jej pięknem i ogromem wykonanych prac konserwatorskich. Podobne zainteresowanie "Polską Jerozolimą" (tak nie tylko w kraju nazywa się zabytkowy kompleks świątynny w Miechowie) sygnalizuje przewodniczący SWM Piotr Boroń, który za parę dni będzie gościć w powiecie miechowskim. Są też wcześniejsze pozytywne opinie dotyczące lokalizacji przyszłego muzeum w dawnym "zamku" generałów zakonu bożogrobców - plebanii przy ul. Warszawskiej ze strony ordynariusza diecezji kieleckiej ks. bp. Kazimierza Ryczana, wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także radnych powiatu. Roztacza się więc dobra aura, pojawia sprzyjający klimat dla urzeczywistnienia śmiałej wizji muzeum w Miechowie na bazie wielowiekowego zabytku w postaci dwukondygnacyjnego "zamku" bożogrobców.
Tekst i fot. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie