Przydrożna kapliczka św. Rity przyciąga tłumy

Przydrożna kapliczka św. Rity przyciąga tłumy

Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Antonina Loster, która z mężem Jerzym ufundowali kapliczkę św. Rity
1/15

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Barbara Ciryt

Niewielka kapliczka z figurą św. Rity z Cascia przyciąga tłumy ludzi na rozległą łąkę. W sobotę na mszy św. zgromadziło się tu ok. 500 osób. Razem z Antoniną i Jerzym Losterami, fundatorami kapliczki świętowali 10-lecie tych uroczystości ku czci patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
Mszy św. koncelebrowanej, jak co roku, przewodniczył ojciec Marek Donaj, proboszcz parafii św. Katarzyny w Krakowie, gdzie również jest szerzony kult św. Rity, augustiańskiej zakonnicy.

- Włosań jest jedynym miejscem w Małopolsce, w którym przy małej przydrożnej kapliczce na polanie gromadzi się co roku tak wielu czcicieli św. Rity. Doświadczają oni, że święta słucha ich próśb nie tylko raz w roku podczas mszy, ale także na co dzień - mówi o. Marek Donaj.

Wszystko zainicjowali i organizują od 10 lat Antonina i Jerzy Losterowie. Z wdzięczności za łaskę uzdrowienia w swojej rodzinie wybudowali na skaju skarpy tę kamienną kapliczkę i umieścili w niej figurkę św. Rity.- Chcieliśmy szerzyć jej kult, chcieliśmy, żeby pomagała tutejszym mieszkańcom w trudnych sprawach - mówi Antonina Loster. Od 10 lat nie tylko przygotowuje wszystko do odprawienia mszy polowych, angażuje do tego wiele osób i uzyskuje pomoc od miejscowej parafii i sąsiednich oraz od gminy Mogilany. Zaprasza orkiestrę, chór, solistów i życzliwych ludzi, którzy pomagają w organizacji uroczystości.

Jednak to nie wszystko, bo co roku w ogrodzie Losterów jest też organizowane spotkanie integracyjne i poczęstunek dla wszystkich, którzy gromadzą się przy kapliczce.

- Organizacje tych spotkań nie jest nie dla mnie uciążliwością. Lubię to robić, co roku zaczynam uzgadnianie terminów już od stycznia. Zawsze, dokąd wystarczy mi sił, będęorganizowała te spotkania i uroczystość ku czci św. Rity - uśmiecha się pani Antonina.


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jeden pośrednik - Pan Jezus (1 List Tym. 2,5)

czytający (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Z Dekalogu: Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał...rozwiń całość

Z Dekalogu: Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich. – co ciekawe Kościół nie uwzglednił tego, choć w katolickim przekładzie Biblii Tysiąclecia tekst ten jest uwzględniony. Księga Wyjścia 20,4, 5 oraz Księga Powtórzonego Prawa 5,8.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo