Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygoda z archeologią

Redakcja
Prof. Jan Chochorowski - archeolog, odkrywca i podróżnik

Kto jest kim w nauce krakowskiej

Kto jest kim w nauce krakowskiej

Prof. Jan Chochorowski - archeolog, odkrywca i podróżnik

   Archeologię studiował na UJ w latach 1967-1972. Po magisterium uzyskał etat asystenta stażysty i tak rozpoczęła się jego kariera naukowa. - Zawsze byłem ciekawy świata, a w archeologii ta ciekawość jest motorem, który pcha człowieka do poznawania tego, co wokół, a także tego, co pod ziemią - opowiada profesor. Jego zainteresowania naukowe to przede wszystkim cywilizacje epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Europie Środkowej. - To tzw. Barbaricum, odległe od ówczesnych centrów cywilizacji egipskiej czy greckiej, było także wbrew pozorom światem wielkich osiągnięć kulturowych mieszkających tu ludów - mówi. Drugi obszar badań to dzieje i kultura koczowników Wielkiego Stepu. - To fascynujący temat. Kultura koczowników była całkiem odmienna od cywilizacji ludów osiadłych. Wykształciła zupełnie inne wzorce osobowe i zachowania społeczne - wyjaśnia profesor. Wreszcie trzeci obszar zainteresowań naukowych prof. Chochorowskiego to jego "hobby zawodowe" - archeologia obszarów polarnych. W latach 1982-90 wziął udział w sześciu wyprawach badawczych na Spitsbergen. Dzięki tym wyprawom powstała nie znana dotychczas w Polsce specjalizacja badawcza w zakresie archeologii obszarów polarnych. Dla kontrastu półtora roku spędził w Afryce jako kierownik naukowy trzech wypraw zorganizowanych przez Koło Naukowe Studentów Archeologii UJ w latach 1979-84. Szlaki wypraw prowadziły przez Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghanę, Togo, Benin, Niger, Burkina Faso, Mali, Algierię i Maroko.
   Niewątpliwie największym sukcesem naukowym prof. Chochorowskiego było zbadanie w latach 1995-1998 wielkiego kurhanu w miejscowości Ryżanówka na Ukrainie i odkrycie nieobrabowanego grobowca księcia scytyjskiego z III w. przed Chr., pochowanego w otoczeniu 600 przedmiotów, wraz z przybocznym wojownikiem i jego wierzchowcem. To była sensacja archeologiczna, którą odnotowały media na całym świecie.
   Od 1996 r. pełni funkcję dyrektora Instytutu Archeologii UJ. Jest także członkiem kilku komisji PAN i PAU, a także międzynarodowych organizacji naukowych.
Tekst i fot.: PAWEŁ STACHNIK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski