Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotować młodych do zawodu

Jan Matoga
W czasie konferencji prelegenci opisywali swoje doświadczenia ze współpracy szkół z przedsiębiorcami
W czasie konferencji prelegenci opisywali swoje doświadczenia ze współpracy szkół z przedsiębiorcami FOT. JAN MATOGA
Edukacja. Szkoły współpracują z przedsiębiorstwami dla dobra uczniów, promując szkolnictwo zawodowe.

Szkoły systematycznie odchodzą od przestarzałego modelu edukacyjnego, polegającego na czysto teoretycznym kształceniu swoich uczniów. Od pewnego czasu możemy obserwować tendencję wskazującą na coraz bardziej praktyczne podejście do przygotowania młodych na dorosłość. Znajduje to swoje odbicie zwłaszcza w przypadku promowania szkolnictwa zawodowego.

Ten typ szkolnictwa rozwija się w naszym regionie szczególnie dynamicznie. W 178 zasadniczych szkołach zawodowych, 170 technikach i 37 technikach uzupełniających dla absolwentów ZSZ uczy się łącznie aż ponad 71 tysięcy uczniów. Dzięki coraz nowocześniejszemu podejściu do kwestii szkolnictwa zawodowego tworzone są coraz lepsze oferty edukacyjne i bazy dydaktyczne.

Zmiany modernizacyjne kosztować będą 154 miliony złotych, z czego 136 milionów pochodzi z funduszy unijnych. Dzięki tym środkom powstaje Małopolski Klaster Edu­kacyjny, stanowiący swoiste po­łączenie firm obecnych na naszym rynku i szkół zawodowych. Pomysłodawcy liczą na to, że projekt ten stanie się podstawową platformą dla rozmów na temat dostosowania szkolnictwa zawodowego do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstw działających w Małopolsce.

W ramach akcji uczniowie szkół zawodowych mogą już w czasie nauki brać udział w płatnych stażach finansowanych z projektu, które odbywają u lokalnych przedsiębiorców. Dzięki temu uzyskują nie tylko praktyczne doświadczenie związane z wykonywanym zajęciem, ale również poznają sam rynek pracy i dowiadują się, w której firmie najchętniej pracowaliby po skończeniu nauki. Korzyści oczywiście są obustronne, bo i pracodawcy mogą, dzięki projektowi, wyłowić najzdolniejszych, którym zaproponują stałe posady.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem funkcjonującym w ramach projektu są kursy dokształcające. – Kursy są różnego rodzaju. By na taki kurs móc się zapisać trzeba spełnić pewne warunku. To coś w rodzaju konkursu, który wygrywają najbardziej zdolni i rzetelni uczniowie. Warto się starać. Rekordziści z naszej szkoły uczestniczyli nawet w sześciu różnych kursach w trakcie całej nauki
– tłumaczy dr inż. Sławomir Kudzia z Zespołu Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej.

– Śledzimy oczywiście losy naszych absolwentów. Z informacji, które otrzymujemy wiadomo, że nasi uczniowie dobrze radzą sobie na rynku pracy, zdobywając stanowiska w lokalnych firmach lub, co również zdarza się częst,o zakładając własną działalność – dodaje nauczyciel.

Niebagatelną rolę w akcji odgrywa Krakowski Park Technologiczny, który doskonale orientuje się w problemach przedsiębiorców związanych ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Dzięki wysiłkom KPT i Małopolskiego Kuratora Oświaty udało się wczoraj w Wieliczce zorganizować konferencję pod hasłem „Szukasz pracy – zdobądź zawód”, która stanowiła symboliczne zamknięcie prac nad powołaniem Małopolskiego Klastra.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski