Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowują się na najazd turystów

Redakcja
Samorządy pięciu gmin leżących nieopodal powstającego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie: Mucharza, Zembrzyc, Lanckorony, Budzowa i Stryszowa postanowiły razem zdecydować o tym, w jaki sposób zagospodarować tereny wokół przyszłego Jeziora Muchar-skiego (nieformalna jeszcze nazwa akwenu).

Wójt Mucharza Wacław Wądolny liczy, że współpraca samorządów ożywi tereny wokół zapory FOT. ROBERT SZKUTNIK

ŚWINNA PORĘBA. Są pieniądze na podniesienie jakości usług. Samorządowcy wspólnie myślą o przyszłości.

Wspólnie także sięgają po pieniądze na ten cel. Wreszie jest mowa o konkretach. Z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego samorządy gmin dostały już ponad 650 tys. zł, dotacji ze środków unijnych i budżetu państwa, a spodziewają się jeszcze kolejnych w wysokości ponad 40 mln złotych.

Projekt koordynuje jego pomysłodawca - gmina Mucharz. Również dlatego, że przyszły zbiornik wodny w większości zaleje tereny tej gminy. Pieniądze z projektu mającego na celu podniesienie jakości usług publicznych wokół zbiornika mają być dzielone dla samorządów proporcjonalnie.

- Chcemy przygotować się na przyjęcie większej rzeszy turystów i uniknąć chaosu budowlanego na terenach przylegających do jeziora - mówi Wacław Wądolny, wójt gminy Mucharz. Dodaje, że samorządowcy byli nad Jeziorem Żywieckim i nie podobają im się stawiane byle gdzie budki z kebabami i budowane to tu, to tam, domki letniskowe. Dlatego tutaj chcą pracować kompleksowo - poczynając od zaplanowania wyglądu koszy na śmieci, poprzez wiaty przystankowe, drogowskazy, aż po wytyczenie uzbrojonych terenów dla przyszłych inwestorów na małą gastronomię czy pensjonaty. Chcą też uporządkować gospodarkę wodno-ściekową we wszystkich gminach, żeby nie zanieczyszczać ściekami wód jeziora.

Oprócz gmin w realizacji programu uczestniczą stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania: Gościniec 4 Żywiołów oraz Podbabiogórze. - Działamy na terenie czterech gmin. My też mamy pieniądze i możemy realizować projekty do 400 tysięcy złotych. Tak więc te małe inwestycje, takie jak zaprojektowanie jednolitych estetycznych drogowskazów lub koszy na śmieci moglibyśmy wykonać właśnie my - przekonuje Renata Bukowska, prezes LGD Gościniec 4 Żywiołów.

Z kolei Eugeniusz Stypuła, wójt Zembrzyc, nie ukrywa, że chce zabezpieczyć interesy swojej gminy. - Z wodą będą się stykać tylko Zarębki Skawieckie i Tarnawa, ale mamy turystom do zaoferowania wiele innych atrakcji. Dlatego trzeba ich przekonać, że chodzi o większy obszar wokół jeziora - mówi. Dodając, że wspólnie trzeba wytyczyć też szlaki rowerowe i pomyśleć o powiązaniu komunikacyjnym tego obszaru z Krakowem i Katowicami.

I chociaż projekt będzie realizowany do końca 2014 r., gminy już planują rozwój turystyki na najbliższe piętnaście lat.

Robert Szkutnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski