Przygotuj się na BURZĘ. Sprawdź 6 zasad postępowania w...

Przygotuj się na BURZĘ. Sprawdź 6 zasad postępowania w czasie burzy i nie daj się zaskoczyć pogodzie. Jak powstaje burza?

a.w.

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

burza, burza w mieście, pogoda, lato, pioruny, niebo
1/8
przejdź do galerii

Przygotuj się na BURZĘ. Sprawdź 6 zasad postępowania w czasie burzy i nie daj się zaskoczyć pogodzie. Jak powstaje burza? ©pixabay

Letnie burze są na porządku dziennym. To zjawisko, które pojawia się szczególnie w ciepłym sezonie, kiedy zcierają się różne ciepłe i zimne masy powietrza. Burze bywają przejściowe, delikatne, ale też gwałtowne i intensywne. Burzom wraz z grzmotami i wyładowaniami mogą towarzyszyć obfite deszcze i nawałnice a także silny wiatr. Wszystkie te zjawiska pogodowe stanowią zagrożenie dla człowieka. Jak sobie z nimi radzić?
W poszukiwaniu bezpieczeństwa w czasie burzy zwracamy uwagę na kilka ważnych czynników.
  1. Czy samochód w czasie burzy jest bezpiecznym schronieniem?
  2. Jak poradzić sobie z burzą na wodzie?
  3. Jak pomóc pupilom przetrwać burzę?
  4. Co zrobić, żeby balkon czy taras nie stanowił zagrożenia w czasie burzy?
  5. Czym zająć dzieci w trakcie burzy?
Jak powstaje burza?


Burza nie pojawia się znikąd. Zwiastują ją pewne zjawiska na niebie, dlatego warto regularnie patrzeć w niebo i obserwować zmiany, by nie dać się zaskoczyć. Kiedy na niebie pojawią się masy gęstych chmur burzowych, tzw Cumulonimbusów i zrywa się wilgotny wiatr – wiedz, że coś się dzieje. Chmury burzowe nie zawsze są ciemne! To obala mit o ciemnych chmurach nad miastem, które są zwiastunem deszczów i burz.

Czy wiesz, że…
na całym świecie w tym samym czasie ma miejsce około 1800 burz i około 100 wyładowań w ciągu sekundy?
Sprawdź 6 zasad postępowania w czasie burzy i nie daj się zaskoczyć pogodzie


1. Burza w trasie. Czy samochód jest bezpiecznym schronieniem?


Samochód jest całkiem bezpiecznym schronieniem przed burzą, ale tylko w pewnych warunkach. Przede wszystkim nie wolno dotykać metalowych elementów karoserii, które są idealnymi przewodnikami piorunów, przed którymi chcemy się schronić. Samochód jest bezpieczny, jeśli znajduje się w miejscu, które jest oddalone od drzew czy bilbordów reklamowych, które przy silnym wietrze mogą się zawalić i runąć wprost na nasz pojazd. Gdy burza, która zastała nas w czasie podróży nasila się i jest bardzo gwałtowna należy zjechać na pobocze lub parking i włączyć światła awaryjne.

UWAGA! Unikaj obniżeń terenu, ponieważ obfite opady mogą spowodować zalanie terenu.

2. Burza nad wodą. Co należy zrobić?


Burze najczęściej występują w gorących porach roku, czyli latem, kiedy większość z nas decyduje się na urlop, wypoczynek. Najpopularniejszymi kierunkami wakacji jest morze, ocean czy jezioro. Co zrobić, kiedy burza zaskoczy nas w trakcie korzystania z kąpieli? Przede wszystkim należy natychmiast wyjść z wody. Nie czekaj aż burza się nasili, już po pierwszych zwiastunach opuść zbiornik wodny i poszukaj bezpiecznego schronienia.

3. Co czuje pies w czasie burzy?


W czasie burzy pamiętaj o swoich pupilach. Gwałtowne wyładowania są dla nich tak samo stresujące jak fajerwerki w sylwestra. W czasie burzy koty i psy chętnie chowają się w łazienkach. To małe, zamknięte przestrzenie, zwykle umieszczone w głębi mieszkań czy domów, w których zjawiska burzowe są mniej słyszalne i odczuwalne. Pupilom pomóc może także nasza obecność, bliskość, głaskanie, odwracanie uwagi.

4. Niebezpieczeństwa na balkonie w czasie burzy


Balkon w mieszkaniu czy taras w domu nie są najbezpieczniejszym miejscem do przetrwania burzy. Co należy zrobić, kiedy pogoda staje się coraz bardziej gwałtowna? Przede wszystkim usuń z balkonu donice, niektóre meble, lampy, wszystkie przedmioty, które w czasie silnego wiatru mogą stanowić zagrożenie dla nas i innych osób w otoczeniu. Nie obserwuj burzy z balkonu, nie rób zdjęć ani filmów. Kiedy pioruny od grzmotów dzieli 10 sekund – burza jest ponad 3 km od nas, jeśli 5 sekund – nieco ponad 1,5 km.5. Dzień burzy = dzień bez prądu?


Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy piorunochrony na domach i blokach nie były powszechne, oczywistością było wyłączanie z prądu wszystkich urządzeń elektrycznych. Współcześnie również może być to dobra praktyka, szczególnie, jeśli mamy na myśli ładowarki włączone do kontaktu, ale nie ładujące żadnych urządzeń, przedłużacze, zasilacze do laptopów. W niektórych przypadkach, kiedy burze są gwałtowne warto zastosować się do starych, sprawdzonych sposobów. Kiedy napięcie jest zmienne a sygnał telewizyjny przerywany można wyłączyć zasilanie na jakiś czas.

6. W czasie burzy dzieci się nudzą


W czasie deszczu dzieci się nudzą, w czasie burzy również. Nie wszystkie dzieci panicznie boją się burzy. Są też takie, które w czasie burzy strasznie się nudzą, dlatego warto mieć w zanadrzu gry i zabawy, bez wykorzystania elektroniki, które zajmą czas i uwagę dzieci na dłużej. Burza to tez dobry czas na zabawy z wykorzystaniem latarki czy świeczki, tak, aby uświadomić dzieciom zagrożenia wynikające z burzy i możliwości funkcjonowania bez prądu i elektryczności.

W czasie burzy zaproponuj dziecku zabawy słowne, kalambury, gry planszowe lub karty.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo