Przyjaciele z La Ruche

Przyjaciele z La Ruche

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

__kobieta1tif.jpg
"Stanisław Grabowski, Mieczysław Janikowski - przyjaciele z La Ruche"; niecodzienną wystawę dwóch malarzy istotnych dla sztuki polskiej XX wieku prezentuje krakowska galeria Kontur przy ul. Stolarskiej 1.
__kobieta1tif.jpg

W galerii Kontur

"Stanisław Grabowski, Mieczysław Janikowski - przyjaciele z La Ruche"; niecodzienną wystawę dwóch malarzy istotnych dla sztuki polskiej XX wieku prezentuje krakowska galeria Kontur przy ul. Stolarskiej 1.   Jeżeli Mieczysław Janikowski (1912-1968) jest postacią w Krakowie nieobcą, to znajomość malarstwa Stanisława Grabowskiego (1901-1957) jest u nas nieporównanie mniejsza.
Po wojnie wystawiano jego prace w Warszawie i Poznaniu, sporą kolekcję jego obrazów ma Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowe w Warszawie. Krakowa po wojnie nie odwiedził ani artysta, ani wystawy jego malarstwa.
   Mieczysław Janikowski, wychowanek krakowskiej ASP, żołnierz Września 1939, internowany na Węgrzech, przedostał się przez Francję do Anglii, walczył w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, a po wojnie dokończył studia w College of Art w Edynburgu. W 1952 r. przeniósł się do Paryża.
   Stanisław Grabowski, urodzony w estońskiej Libawie, rozpoczął studia w Warszawie, a kontynuował je, od 1926 r., w Paryżu, w Academie Moderne, u Legera i Ozenfanta. W czasie wojny mieszkał na południu Francji.
   Dwóch wybitnych polskich artystów los zderzył po wojnie, w Paryżu, w sławnym Ulu (La Ruche). Grabowski, "zasiedziały" w Paryżu, brał czynny udział w życiu artystycznym, Janikowski wkrótce miał zostać doceniony jako autor fenomenalnych abstrakcji geometrycznych.
   Wystawa w galerii Kontur pokazuje niewielki, acz interesujący przekrój przez malarstwo abstrakcyjne Janikowskiego (niedawno galeria przedstawiła dużą, niemal monograficzną wystawę tego artysty), skupiając się przede wszystkim na Grabowskim. Wiesław Dyląg, właściciel galerii, zdołał zgromadzić ładny wybór prac praktycznie nieobecnego na rynku artysty, z różnych lat i okresów twórczości, dający w skrócie pewien pogląd na jego malarstwo.
   Wystawa w galerii Kontur będzie czynna tylko do końca miesiąca.
    (AN)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo