W wyjeździe, poza członkami Stowarzyszenia, wzięli udział olkuscy nauczyciele, którzy mieli możliwość zapoznać się z pracą tamtejszych szkół, czyli liceum Alberta Einsteina oraz szkoły podstawowej. Z kolei grupa lekarzy obejrzała pobliski szpital. Władze Olkusza reprezentował wiceburmistrz Dariusz Rzepka, który spotkał się z burmistrzem Schwalbach Rolandem Seelem i ustalał szczegóły dalszej współpracy.
Pobyt rozpoczął się od zwiedzania miasta i wernisażu wystawy "Flores" olkuskich artystów. Dzień później olkuska delegacja wzięła udział w procesji Bożego Ciała, którą poprzedziła msza, odprawiona wspólnie przez ks. Hermanna Kandlera z miejscowej parafii św. Pankracego oraz ks. Rafała Kordaszewskiego z olkuskiej parafii św. Andrzeja. Przy okazji spotkania obaj duchowni omawiali sprawy wizyty w Schwalbach młodzieży z Olkusza, która wybiera się na zlot do Kolonii.
Następnego dnia cała grupa zwiedzała Frankfurt, a biorący w wyjeździe udział dziennikarze z "Przeglądu Olkuskiego" oraz naszej redakcji, odwiedzili oddziały gazet "Frankfurter Rundschau", "Hochster Kreisblatt" oraz miejscowego tygodnika "Schwalbacher Zeintung". Obfity we wrażenia dzień zakończył wernisaż wystawy "Głowy Schwalbach" w miejscowym magistracie.
Organizatorką wystawy, na której zaprezentowano portrety kilkudziesięciu znanych osób w Schwalbach, namalowane przez miejscowych artystów, była Anke Kracke, która kieruje miejscowym Kulturkreis.
Podczas wspólnego, wieczornego spotkania, w którym wziął także udział eurodeputowany Thomas Mann, omawiano sprawy przyszłorocznej wizyty gości ze Schwalbach w Olkuszu.
Ostatniego dnia pobytu goście z Olkusza zwiedzili zabytkową Moguncję (Mainz), gdzie - poza słynną katedrą - mieli okazję zobaczyć muzeum Gutenberga oraz witraże Marca Chagalla w kościele św. Stefana.
Głównym organizatorem pobytu olkuskiej grupy w Schwalbach był Gunter Pabst, a ze strony polskiej - Genowefa Bugajska. Oboje kierują stowarzyszeniami partnerskimi w swych miastach. Stowarzyszenie Miast Partnerskich - Koło Współpracy przy MOK w Olkuszu - powstało w październiku 1998 r., a we wrześniu 2000 r. uzyskało osobowość prawną jako Olkuskie Stowarzyszenie "Miasta Partnerskie".
Współpraca Olkusza i Schwalbach rozpoczęła się od kontaktów osobistych, które z czasem przerodziły się we współpracę na wielu płaszczyznach, oficjalna umowa o partnerstwie została zawarta 4 lipca 1997.
(syp)
Przyjaciele znad Menu
syp Zakończył się tygodniowy pobyt 37-osobowej grupy członków i sympatyków olkuskiego Stowarzyszenia "Miasta Partnerskie" w niemieckim Schwalbach am Taunus. Współpraca Olkusza z tym niewielkim, zamieszkałym przez nieco ponad 15 tys. osób, mieście nieopodal Frankfurtu rozwija się najprężniej spośród wszystkich miast partnerskich Olkusza.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.