Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjął się w polskiej tradycji

Redakcja
Nie ma zajęcy praktycznie na żadnej wystawie pokazującej wielkanocne zwyczaje regionu. Jedyne szaraki, których obecność jest uprawniona, to żywe, kicające często po wiosennych polach.

Wielkanocny zajączek

Kościół nieraz przejmował zastaną już pogańską symbolikę i tak stało się w przypadku szaraka. Wielkanocny zając jest więc zarówno znakiem przemijania, jak i symbolem zmartwychwstania, triumfu życia nad śmiercią, dzięki swej niezwykłej płodności.
Zającem lud wręcz gardził na wsi polskiej, ale w ogóle w Europie. Władysław Kopaliński w "Słowniku mitów i tradycji kultury" pisze, iż w średniowieczu, gdy zając przebiegł drogę, oznaczało to mniej więcej tyle, co gdy nam dziś przemknie pod nogami czarny kot - pecha.
Niepochlebnych dla zajączka opinii nie szczędzi Kopaliński także w "Słowniku symboli". Okazuje się, że uważano nawet, iż postać szaraka lubią szczególnie przybierać czarownice i wiedźmy. To dlatego, że zając zwykle śpi w dzień, a buszuje nocą, a wiadomo, że to pora w sam raz dla przedstawicieli różnych diabelskich sił. Czarownicy zmienionej w zająca nie imały się żadne kule. No, chyba, że były srebrne.
Niezbyt wskazane było również spożywanie zajączka. Uważano bowiem, że to najbardziej melancholijne ze wszystkich zwierząt i może się ta ułomność przenieść, poprzez zjedzone mięso, na ludzi.
Dowartościowuje zajączka Biblia. W Księdze Przypowieści czytamy, że jest on wśród czterech maluczkich na ziemi, mędrszych nad mędrce. Zajęcza łapka bywała natomiast przez aktorów uważana za talizman. Z kolei noszona w kieszeni miała chronić przed bólami reumatycznymi i skurczami. Stąd też wkładano ją niemowlakom do kołyski.   

 Janusz Smoliński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski