Przyjaźń

Redakcja
Ks. Mieczysław Maliński: Odkrywanie świata

   _W_ychodziłem rano z Collegio. Napotkałem pod drzwiami kobietę z mężczyzną.
   - My do księdza Malińskiego.
   - To jestem ja.
   - Cudownie się składa. Tylko widzimy, że ksiądz wychodzi. Spieszy się ksiądz? Jesteśmy dziennikarzami, chcieliśmy zadać księdzu parę pytań.
   - Idę żegnać się z Rzymem. Do wyjazdu mam jeszcze trzy dni.
   - Możemy towarzyszyć w tym pożegnaniu?
   - Jak państwo chcecie mi towarzyszyć, bardzo proszę.
   - Czy to prawda, co napisano w jednym z tygodników o księdzu, że ksiądz zawdzięcza papieżowi swoją karierę?
   - Karierę? - zapytałem zdziwiony. - Nie pamiętam, żeby coś takiego zaistniało w moim życiu. Nie jestem ani kanonikiem, ani prałatem, ani infułatem, ani biskupem, ani profesorem.
   - Byliście przyjaciółmi od 1940 r. I dokąd to trwało?
   - Trwa to do dziś i, na ile mogę powiedzieć, tak będzie zawsze.
   - Jednak potem Wojtyła był przełożonym księdza.
   - Tak. Był najpierw biskupem pomocniczym w Krakowie. Potem arcybiskupem Krakowa, czyli bezpośrednim przełożonym.
   - Czy można mówić w takim układzie o przyjaźni?
   - Pamiętam, jechaliśmy samochodem przez krakowskie Aleje Trzech Wieszczów - to było wkrótce po otrzymaniu sakry biskupiej - powiedziałem do Karola: "Tylko nie chcę, byś mnie popierał w jakikolwiek sposób".
   - I zgodził się z tą propozycją?
   - Mogę powiedzieć, że sprawdził się pod tym względem w zupełności.
   - Może ksiądz podać jakiś przykład?
   - Bardzo proszę. Myślałem nie o karierze, ale o nowej, zupełnie innej pracy.
   - Cóż to miało być?
   - Zgłosiłem się do księdza biskupa Wojtyły z "propozycją nie do odrzucenia": "Chciałbym zrobić studia reżyserii filmowej w Łodzi".
   - A skąd nagle taki pomysł?
   - To nie był nagły pomysł, bo towarzyszył mi od dawna. Tylko z nim się nie zdradzałem.
   - Próbował ksiądz coś robić w tej materii?
   - Usiłowałem upewnić się w nim. Odnalazłem w Rabce reżysera dokumentalistę o nazwisku Kaden. Zaproponował mi towarzyszenie na planie zdjęciowym.
   - Przy tylu obowiązkach, które ksiądz wykonywał?
   - Wykorzystywałem fragmenty wakacji. I w ten sposób byłem którymś pomocnikiem reżysera w paru dokumentach i w paru fabułach. I czułem, że potrafię coś zdziałać.
   - Jak zareagował ksiądz biskup?
   - Karol popatrzył się na mnie zdumiony: "Co ci chodzi po głowie?" Odpowiedziałem: "Trzeba kręcić katolickie filmy. I to trzeba robić fachowo, nie uznaję amatorszczyzny. Trzeba skończyć studia".
   - Co na to Wojtyła?
   - Usłyszałem odpowiedź: "Jestem przeciw. Obecnie potrzebujemy dobrych katechetów. Ty robisz to bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o kręcenie filmów katolickich, to wiesz, że to nierealne. Władze komunistyczne na to nie pozwolą". "Przecież komunizm nie będzie wiecznie trwał, wreszcie się skończy" - argumentowałem. Odpowiedział: "Kto wie, kiedy. Na razie potrzebujemy dobrych katechetów. Zresztą to nie ode mnie zależy, ale od arcybiskupa Baziaka, ale wiedz o tym, że arcybiskup spyta mnie o moje zdanie na ten temat. Odpowiem negatywnie".
   - Nie miał ksiądz żalu do niego, że nie przystał na księdza prośbę?
   - Chyba tak, ale zdawałem sobie sprawę z tego, że dla niego, jako biskupa, ważniejsze jest aktualne dobro diecezji niż niepewna przyszłość.
   - I na tym się sprawa zakończyła?
   - Jeszcze był finał, ale po latach. Kiedy Karol, już jako Jan Paweł II, zaproponował mi, żebym się zajął telewizją i filmem watykańskim, odpowiedziałem, że nie jestem do tej roboty przygotowany. A więc kariery nie zrobiłem. I całe szczęście.
   - Jednak to nie był jedyny konflikt księdza z Wojtyłą.
   - Kiedyś w czerwcu przyszło zawiadomienie, że mam objąć stanowisko wikarego u św. Szczepana w Krakowie.
   - Po ilu latach?
   - Po 11 latach pracy w Rabce. Uśmiechnąłem się do siebie, bo mi się przypomniało, że gdy po święceniach kapłańskich żegnałem się z seminaryjnym ojcem duchownym, ks. Stanisławem Smoleńskim, on westchnął i powiedział mi: "Nie wiem, gdy wytrzymasz w Rabce pół roku, to będzie dobrze. Ty, taki mieszczuch krakowski". A więc przeniesiono mnie z ukochanej Rabki do mojego Krakowa, o którym zapomniałem.
   - A w Krakowie?
   - Jak w Krakowie. Na początku ksiądz biskup Karol Wojtyła powiedział, że mam między innymi zacząć prowadzić duszpasterstwo studentów. Bo choć są kościoły z rozwiniętym duszpasterstwem akademickim, takie jak np. św. Anna, św. Florian, Dominikanie, Misjonarze na Czarnej Wsi, jednak to nie wystarcza i należy również rozpocząć duszpasterstwo studentów u św. Szczepana. A więc zacząłem. Były konferencje raz w tygodniu, z dyskusją, w kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Były msze święte niedzielne z minikazaniem o godzinie 9. I były telefony.
   - Jakie telefony?
   - Z kurii. Raz w tygodniu, w poniedziałki. Żebym się zgłosił do ks. biskupa Karola Wojtyły, który zaczynał rozmowę pytaniem: "A cóżeś ty znowu mówił w ostatnią niedzielę na kazaniu?". Usiłowałem je powtórzyć, z większym czy mniejszym szczęściem. Karol podsumowywał: "Właściwie to jest w porządku. Tylko język inny". Radził mi: "Pisz kazania, zanim przystąpisz do ich wygłoszenia. Idź z nimi do któregoś z profesorów, choćby do księdza profesora Mariana Michalskiego, masz z nim dobry kontakt. Niech ci wygładzi ostrości". Odpowiedziałem: "Tylko sęk w tym, że ja piszę kazanie nie przed wygłoszeniem, a po wygłoszeniu."
   - I ustąpił?
   - Ustąpił. Bo tak sobie myślę, że on potrafił zachować przyjaźń, pozostając przełożonym. Przecież przyjaźń opiera się na zaufaniu, na elementarnym przekonaniu, że przyjaciel jest człowiekiem odpowiedzialnym i nie zrobi żadnego głupstwa.

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie