Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przykazania kościelne (6)

Redakcja
ks. MIECZYSŁAW MALIŃSKI: Odkrywanie świata

   Pod Krokwią trwało szaleństwo. Młodzież ubrana na biało-czerwono i w biało-czerwonych czapach. Niektórzy mieli na piersiach przyszyte emblematy białego orła na czerwonym tle, niektórzy pomalowali nawet twarze na biało-czerwono. Z flagami biało-czerwonymi w rękach krzyczeli: "Małysz! Polska! Małysz! Polska! Małysz! Polska!". Któryś z reporterów telewizyjnych spytał ich: "A gdy Małysz nie skoczy daleko i nie zajmie pierwszego miejsca, to co?". "To i tak go będziemy kochać! I dziękujemy mu za to, co zrobił dotąd" - padała odpowiedź.
   Myślę, że gdyby spytać któregoś z tych ludzi: "Czyście wywiesili flagi na 11 Listopada, albo na 3 Maja na waszych domach?" - to nie wiem, czy wszyscy by odpowiedzieli: "tak". "Ale teraz machacie flagami biało-czerwonymi". "Tak, teraz machamy. Teraz Polska. Teraz jest Polska".
   Ktoś powie: "Po co tyle hałasu na temat fanów Małysza. Wykrzyczą się, wykrzyczą się i pójdą do domu".
   Jednak to nie tak. Bo każde wielkie wydarzenie przekłada się na codzienność. Ono nadaje sens codzienności.
   Często dopiero w wydarzeniu człowiek uświadamia sobie, kim jest. Po co żyje. Jaki jest sens jego życia. Co dotąd zrobił. Co ma dalej zamiar robić. A przynajmniej precyzuje swoje stanowisko, określa swoje zdanie, opowiada się przeciw lub za, dorasta do wielkości zagadnień, które się pojawiają przed nim.
   My potrzebujemy wydarzeń, które by przerwały ciągi naszych codziennych zajęć. Zarówno gdy chodzi o nasze osobiste życie, jak o nasze narodowe życie lub życie całej ludzkości. Potrzebujemy wydarzeń, aby stać się osobą, obywatelem, człowiekiem.
   \
   Wydarzenia mogą się dziać w świecie sportu, gospodarczym, politycznym, społecznym, kultury, religii. To są odkrycia naukowe, wynalazki, które zmieniają dotychczasowe metody działania; nowa postać w świecie polityki, nowy plan ekonomiczny, nowa reforma powodująca ożywienie gospodarcze; rewelacyjna książka, znakomity spektakl teatralny, nowatorski utwór muzyczny, unikatowa wystawa malarska.
   Oczywiście wydarzenie wydarzeniu nierówne. Może być małego formatu, a może być wielkiego formatu.
   \

   W naszym życiu osobistym, narodowym i światowym są wydarzenia radosne i są tragiczne. Jest i narodzenie, i ślub - ale jest ciężka choroba i pogrzeb; jest zdany albo niezdany egzamin; jest otrzymanie upragnionej pracy i jest zwolnienie. Jest początek wojny i jej zakończenie; jest wielka bitwa zwycięska i jest wielka bitwa przegrana; sukcesy na arenie międzynarodowej i klęski; oklaski i gwizdy. Wszystkie one powinny dawać do myślenia, pobudzać do refleksji i działania - powinny się przekładać na naszą codzienność.
   \
   Oprócz pamięci indywidualnego człowieka istnieje pamięć społeczeństw, do których ten człowiek należy - pamięć rodziny, rodu, narodu, ludzkości. W tej pamięci trwają wydarzenia i ludzie ważni dla społeczności.
   Oczywiście, tu nie chodzi wyłącznie o pamięć w ścisłym znaczeniu, ale o zespół przeżyć związanych z konkretnym wydarzeniem czy też osobą.
   Tak jest również z religią, do której dany człowiek należy. Dla chrześcijaństwa postacią centralną jest jego założyciel: Jezus.
   \

   Są wydarzenia i są rocznice wydarzeń. I ich świętowanie. "Przeżyjmy to jeszcze raz". Pod takim trafnym hasłem oglądamy z największym przejęciem zanotowane na taśmie filmowej chociażby mecze piłkarskie, jakie nasza znakomita drużyna pod kierownictwem Kazimierza Górskiego rozgrywała i wygrywała z największymi potęgami.
   Życzenie "przeżyjmy to jeszcze raz" może się spełnić, ponieważ w nas są pokłady nie tylko pamięci, ale i przeżyć, do których możemy zawsze wrócić. I one umożliwiają w jakiś sposób uobecnienie tego, co się kiedyś stało. Dzieje się to tak, jak gdyby przed naszymi oczami rozgrywały się tamte wydarzenia.
   \
   Dla chrześcijan najważniejszą osobą jest Jezus. Jego nauka, za którą zginął na krzyżu, ale zmartwychwstał, na potwierdzenie, że to, czego nauczał, jest prawdą.
   Ostatnia Wieczerza jest jak gdyby podsumowaniem Jego życia, a równocześnie stanowi preludium tych wydarzeń, które mają się za chwilę rozegrać - śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.
   Każda msza święta jest powtórzeniem Ostatniej Wieczerzy, a tym samym uobecnia nam Jezusa i Jego dzieło. W każdej mszy świętej możemy duchowo uczestniczyć w całym Jego życiu, które do tych wydarzeń doprowadziło.
   W każdą niedzielę, gdy bierzemy udział we mszy świętej, możemy się z Nim spotykać. A jest to nam potrzebne, ażeby wznieść się do poziomu Jezusa Chrystusa, który głosił miłość jako największe przykazanie i który żył tym, co głosił.
   \

   I stąd przykazanie kościelne "W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski