Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przykład dla potomnych

BK
Wczoraj uczniowie Powiatowego Zespołu nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu uczcili pamięć Aleksandra Orłowskiego, pocztowca, kompozytora i działacza społecznego.

Pamiętają o Aleksandrze Orłowskim

   Przed grobem wybitnego oświęcimianina na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu odbył się apel pamięci, z udziałem młodzieży - uczniów klas Technikum Usług Pocztowych i Telekomunikacyjnych, dyrekcji szkoły, nauczycieli, władz Oświęcimia i powiatu oraz pracowników poczty. - Okazja do spotkania tutaj jest podwójna, z jednej strony Dzień Pocztowca, a z drugiej obchodzony właśnie w Oświęcimiu Rok Orłowskiego. Był to człowiek, który tworzył historię. Pamięć o nim nie powinna przeminąć. Tym bardziej wskazana jest obecność młodych ludzi - podkreślił dyrektor PZ 5 Włodzimierz Wybraniec.
   Podczas apelu przypomniano zasługi Aleksandra Orłowskiego nie tylko dla Oświęcimia i jego mieszkańców. Był naczelnikiem poczty oraz radnym tego miasta od 1905 roku aż do śmierci w 1932. Uczestniczył w rozwoju miasta i powiatu. Zabiegał m. in. o utworzenie starostwa oświęcimskiego oraz pozwolenie na budowę mostu żelbetowego na Sole w pobliżu zamku. W 1919 roku, jako znany działacz niepodległościowy został oddelegowany do Gdańska, aby tam zorganizować Pocztę Polską. Powrócił do Oświęcimia w 1920 roku, oddając się pracy społecznej oraz zamiłowaniu do muzyki.
   Orłowski zmarł 2 sierpnia 1932 roku. Na cmentarzu parafialnym jest jego grób, ale to nie jedyny ślad po nim w Oświęcimiu. Na os. Zasole znajduje się ulica jego imienia, a codziennie w południe ze starego ratusza na Rynku Głównym płynie skomponowany przez niego "Polonez weselny", którego pierwsze takty stanowią hymn miasta.
   - Dla nas, ludzi młodych poszukujących systemu wartości i wzorców godnych naśladowania, w tym przypadku także przyszłych pracowników Poczty Polskiej, jego sylwetka jest chyba najlepsza - powtarzali zgodnie uczniowie z "piątki".
   Przed grobem Aleksandra Orłowskiego, modlono się za jego duszę, odegrany został "Polonez weselny" oraz zaśpiewał Chór "Auxilium".
(BK)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski