Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przymierzalnie w aptekach – rewolucyjny projekt Ministerstwa Zdrowia to duże wyzwanie dla aptek. Czy i kiedy wejdzie w życie?

Monika Góralska
Monika Góralska
Farmaceuci obawiają się, że nie wszystkie apteki będą mogły spełnić określone w ustawie wymagania.
Farmaceuci obawiają się, że nie wszystkie apteki będą mogły spełnić określone w ustawie wymagania. freepik.com
Przymierzalnie w aptekach to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Brzmi on dość nietypowo, a zapowiada go nowy projekt, który trafił właśnie do konsultacji społecznych. Według niego apteki będą musiały spełnić również inne wymagania właściwe dla lokalu wydającego wyroby medyczne. Czy przymierzalnie w aptekach są potrzebne i kiedy ustawa wejdzie w życie?

Spis treści

Przymierzalnie w aptekach – nowy projekt Ministerstwa Zdrowia

Do konsultacji społecznych trafił nowy projekt Ministerstwa Zdrowia, w którym zawarto wymagania dotyczące lokali podmiotów wykonujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie. Takim wymaganiom podlegać więc mają zarówno sklepy medyczne, jak i apteki, w których są dostępne wyroby medyczne. W lokalu ma się znaleźć przymierzalnia.

Sprawdź: Zmiany w refundacji wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r.

Obecnie obowiązujące przepisy obejmują tym wymogiem tylko podmioty wykonujące wyroby medyczne na zamówienie. Jednak według nowego projektu w przymierzalnię będą musiały być wyposażone również apteki sprzedające te wyroby, czyli większość aptek, które dotąd nie musiały spełniać tego wymagania. Rozporządzenie określa również inne wymogi dla lokali, a jego celem jest ułatwienie dostępu do tego typu miejsc szczególnie dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcjami narządu ruchu.

To duże wyzwanie dla aptek

Przymierzalnia w aptece to duże wyzwanie dla małych aptek, w których wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni może być niemożliwe. Wzbudza to obawy, że niektóre apteki mogą zostać zamknięte z powodu nie spełniania wymogów ustawy lub ich asortyment zostanie znacznie ograniczony. Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia – Wojciech Andrusiewicz uspokaja jednak, że na razie jest to tylko projekt, którymożna jeszcze zmienić i doprecyzować.

– Wówczas należy wprowadzić zapis doprecyzowujący, że każda apteka, która będzie handlowała produktami medycznymi wymagającymi przymierzenia, będzie musiała taką przymierzalnie posiadać – informuje Andrusiewicz.

Czytaj także: Nowe darmowe świadczenia na NFZ. Od 1 sierpnia roboty będą asystować przy operacjach kolejnych grup pacjentów

Nie wiadomo jednak do końca, które z produktów będą wymagały przymierzania. Wyroby medyczne wykonywane na zlecenie, w jakie można zaopatrzyć się w aptece to głównie wyroby chłonne takie jak pieluchomajtki. Kupują je jednak głównie opiekunowie osób je potrzebujących, a nie sami zainteresowani. Poza tym przymierzanie ich jest bezpodstawne.

Do tego typu produktów należą także m.in. refundowane od stycznia 2023 r. rękawy i podkolanówki stosowane w obrzękach limfatycznych. Ministerstwo Zdrowia od stycznia 2024 r. planuje również wprowadzić refundację pończoch, rajstop i podkolanówek uciskowych stosowanych w owrzodzeniach żylnych, które obecnie również dostępne są w aptekach. Jednak takie produkty są wyrabiane seryjnie, mają określone rozmiary i są szczelnie zapakowane, więc przymierzanie ich jest nieuzasadnione.

Nie tylko przymierzalnie. Te wymagania mają spełniać apteki

„Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie” określa również inne wymogi jakie musi spełniać lokal wydający wyroby medyczne. Będzie musiał on więc przede wszystkim:

  • umożliwić swobodny dostęp świadczeniobiorcom, w szczególności osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją narządu ruchu przez zapewnienie utwardzonych, wolnych od barier dojść do budynku, w którym znajduje się lokal, a w przypadku ich braku zastosowanie rozwiązań, które to umożliwią,
  • posiadać na zewnątrz budynku oznaczenie miejsca świadczenia usług w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne,
  • lokal stanowi jedną wyodrębnioną całość i jest wyposażony w magazyn lub szafy ekspedycyjne, przeznaczone wyłącznie do przechowywania wyrobów medycznych,
  • posiadać przymierzalnię,
  • być wyposażony w stół ekspedycyjny,
  • spełniać warunki przechowywania wyrobów medycznych zgodnie z zaleceniami wytwórcy (szczególnie chroniące wyrób przed zmieszaniem z innymi wyrobami, zanieczyszczeniami mechanicznymi, utratą masy, zawilgoceniem, obcymi zapachami),
  • posiadać gładkie i łatwo zmywalne ściany i podłogi,
  • być wyposażony w przyrządy do pomiaru temperatury powietrza i wilgotności pomieszczeń.

Planowana data wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2024 r. Po opublikowaniu ustawy lokal będzie musiał zostać dostosowany do wymagań w ciągu 12 miesięcy.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie Rządowe Centrum Legislacji

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

od 12 lat
Wideo

Targi Pełnia Zdrowia Katowice / Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przymierzalnie w aptekach – rewolucyjny projekt Ministerstwa Zdrowia to duże wyzwanie dla aptek. Czy i kiedy wejdzie w życie? - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski