Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrodnicze bogactwo i czarna magia, czyli z czego słyną podgórskie Krzemionki

Paulina Szymczewska
Zielone Krzemionki z kamieniołomem Liban
Zielone Krzemionki z kamieniołomem Liban FOT. ANNA KACZMARZ
Podgórze. Bywają nazywane zieloną wyspą w centrum miasta, bo zajmują ledwie mały skrawek Krakowa, a można tu znaleźć aż jedną trzecią spośród wszystkich gatunków roślin występujących na terenie miasta. Są też słynne za sprawą... uprawianej tu niegdyś magii.

Krzemionki – bo o nich mowa – to najcenniejszy obszar Podgórza, o wielkich walorach przyrodniczych, krajobrazowych i histo­ryczno-kulturowych. Są położone niemal w geometrycznym środku Krakowa i górują nad miastem, stanowiąc bardzo ważny element krajobrazu.

To właśnie na Krzemionkach znajduje się najstarsza budowla Krakowa – kopiec Krakusa. To właśnie tu stoi jedna z najpiękniejszych świątyni neogotyckich w Polsce – kościół św. Józefa. Jest tu również wiele innych cennych zabytków, jak choćby Fort św. Benedykta czy Stary Cmentarz Podgórski (najstarsza nekropolia komunalna w Krakowie).

Atutem Krzemionek jest również bogactwo przyrodnicze. Pod tym względem to obszar absolutnie wyjątkowy – zajmuje zaledwie 1 procent powierzchni Krakowa, a można tu znaleźć aż jedną trzecią spośród wszystkich gatunków roślin występujących na terenie miasta. Podobnie jest z fauną. Na Krzemionkach żyje m.in. aż 35 gatunków motyli dziennych (na 75 występujących w Krakowie), 71 gatunków ptaków (aż 54 proc. wszystkich występujących w naszym mieście) i 18 gatunków ssaków (na 40 występujących w Krakowie).

Krzemionki są ważnym węzłem ekologicznym naszego miasta. Ich zróżnicowane siedliska w większości zaliczono do cennych i bardzo cennych pod względem botanicznym. Flora i fauna są reprezentowane przez szereg gatunków chronionych. Oso­bliwością Krzemionek jest np. skrzyp olbrzymi – rzadka roślina objęta ścisłą ochroną. Podobnie jest z zawilcem wielkokwiatowym – Krzemionki są jedynym miejscem w Krakowie, gdzie występuje ten chroniony gatunek.

Pisząc o przyrodniczych walorach Krzemionek, wspomnieć warto o parku Bednarskiego, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Krakowie i ma dużą wartość krajobrazowo-historyczną. Na powierzchni 13 ha rośnie ok. 100 gatunków drzew i krzewów. Do dziś można tu spotkać wiekowe okazy sadzone jeszcze ręką samego Bednarskiego.

Ten park na Krzemionkach to miejsce wyjątkowe także pod innym względem. Według legendy ponoć właśnie tu mistrz Twardowski wprawiał się w sztukach magicznych, gromadził skarby i przekazywał uczniom tajemną wiedzę. Pracownia Twardowskiego wyglądem przypominała wapienną grotę, „miała kształt wielkiej sali okolonej pionowymi ścianami, a nakrytej niebios sklepieniem”. Twardowski – z pomocą diabłów – badał tu tajemnice natury i spisywał alchemiczne formuły, które miały wielką moc i zamieniały ołów w złoto. Podobno jaskinię, która nosiła ślady po eksperymentach alchemicznych, odkryto podczas budowy kościoła św. Józefa.

Wielu ciekawostek o Podgórzu – jego przyrodzie, osobistościach, historii i legendach – mieli okazję się dowiedzieć uczestnicy sobotnich warsztatów w Bo­narka City Center. Te zajęcia to jeden z elementów akcji BCC, mającej na celu przybliżenie najbardziej niezwykłych faktów i legend związanych z Podgórzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski