Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrodzie z odsieczą

PS
- Charakter Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest specyficzny i wyjątkowy, Jura to kraina kontrastów. Można w niej spotkać, występujące obok siebie, elementy przyrody różnych, bardzo odległych nieraz obszarów - mówi prezes TNROP Mariusz Waszkiewicz.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Krakowskie Towarzystwo na rzecz Ochrony Przyrody realizuje od pewnego czasu projekt pod nazwą "Jurajskie krajobrazy". Jego celem jest ochrona walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Wydaje się, że żaden inny region Polski nie może poszczycić się większą różnorodnością przyrodniczą - a już na pewno nigdzie indziej nie ujrzymy tak bogatego krajobrazu o charakterze krasowym. Jura charakteryzuje się też ogromnym bogactwem i różnorodnością szaty roślinnej oraz fauny, obu rzadko spotykanych w innych obszarach. Znajduje się tam ponad 1600 gatunków roślin naczyniowych, co stanowi około dwóch trzecich wszystkich tego rodzaju roślin w Polsce. Cechą charakterystyczną szaty roślinnej jest nagromadzenie na niewielkiej przestrzeni gatunków o różnych wymaganiach oraz organizmów reprezentujących odległe obszary klimatyczne. Pomimo objęcia znacznej części Jury ochroną w postaci Ojcowskiego Parku Narodowego oraz parków krajobrazowych, jej przyroda i krajobraz są mocno zagrożone. Na obszarach jurajskich - jak zresztą w większości atrakcyjnie położonych zakątków Polski - proces rozwoju budowlanego przebiega żywiołowo. Zjawisko potęguje brak planów zagospodarowania przestrzennego i ciągłe zmiany przepisów prawnych. Skutkiem są liczne przypadki zamiany terenów zielonych na inne, co wywołuje spory i konflikty.
-Dodać trzeba, że przytym wszystkim nagminnie łamane są zasady publicznej konsultacji planowanych inwestycji zmieszkańcami, organizacjami społecznymi. Rodzi to również podejrzenia korupcji idziałań niezgodnych zprawem iinteresem społecznym - mówi prezes towarzystwa.
Dlatego też TNROP sformułowało pewne propozycje o charakterze ogólnym, zmierzające do poprawy tej sytuacji. Postuluje np., aby społeczeństwo kontrolowało przedsięwzięcia potencjalnie zagrażające środowisku, domaga się też powstrzymania dzikiej urbanizacji, upublicznienia procesów podejmowania decyzji w dziedzinie planowania przestrzennego i gospodarki terenowej. Towarzystwo chce także zaktywizować mieszkańców do wspólnych działań na rzecz otoczenia. Prezes zaznacza, że istotnym elementem, jaki należy brać pod uwagę przy rozpatrywaniu sytuacji Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jest turystyka - pożądany sposób użytkowania obszarów cennych przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo. Trzeba jednak pamiętać o ochronie miejsc bardziej podatnych na zagrożenia. Ważne jest więc stworzenie oferty wypoczynku i rekreacji alternatywnych dla agresywnej i zagrażającej wartościom przyrodniczym turystyki masowej, a z taką właśnie mamy do czynienia na obszarze Jury, zwłaszcza Ojcowskiego Parku Narodowego. Takie podejście powinno też spowodować wzrost poszanowania wartości przyrodniczych oraz miejscowych tradycji przez społeczność lokalną. -Warunkiem podtrzymania atrakcyjności turystycznej Jury jest przecież zachowanie jej walorów przyrodniczych ikrajobrazowych - przypomina prezes Waszkiewicz.
Wszystko to sprawiło, że towarzystwo postanowiło opracować i wdrożyć program działań ochronnych. Znalazło się w nim m.in. propagowanie takich form ochrony przyrody jak użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, stanowiska dokumentacyjne i tzw. społeczne ostoje przyrody. TNROP chce wspólnie z młodzieżą ze szkół i lokalnych organizacji przygotować tablice prezentujące walory przyrodnicze i kulturowe ciekawych miejsc. Już na wiosnę zamontowanych zostanie 14 tablic i plansz informacyjno-edukacyjnych. Kolejnym krokiem będzie otoczenie ich stałą opieką przez szkoły lub organizacje lokalne i stworzenie w ten sposób społecznych ostoi przyrody. Następnie plan przewiduje akcję sadzenia w Jurze drzew rodzimych gatunków oraz tradycyjnych odmian owocowych (kwiecień, maj, październik 2007 r.). Kontynuowana będzie także stała już działalność towarzystwa, tj. zabezpieczanie tras migracyjnych płazów. Przypomnijmy: co roku, wiosną, wolontariusze TNROP ratują w Ojcowskim Parku Narodowym od śmierci pod kołami samochodów setki płazów, które przenoszą przez ruchliwą drogę.
Kolejny element programu to rozpoczęcie wydawania magazynu poświęconego Jurze Krakowsko-Częstochowskiej "Jurajskie Krajobrazy". Pismo ma prezentować miejsca często zapomniane, ale ciekawe pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym. Będzie też służyło budowaniu lokalnego patriotyzmu i aktywizowaniu mieszkańców w obronie tych miejsc. W 2007 r. TNROP planuje wydanie czterech numerów magazynu. Swoistym uzupełnieniem papierowej wersji "Jurajskich Krajobrazów" będzie strona internetowa, gromadząca całość informacji dotyczących ochrony Jury i sprawnie je udostępniająca. Strona pod nazwą "Jurajski Ekologiczny Serwis Informacyjny" jest już dostępna pod adresem www.jura.eko.org.pl.
Elementem, który również udało się już zrealizować, jest konkurs plastyczny i fotograficzny pod hasłem "Walory przyrodniczo-krajobrazowe Jury". Konkursy poprzedzane są organizacją przez nauczycieli plenerów malarskich dla dzieci. Jesienią tego roku plenery malarskie przygotowały: Gimnazjum w Zabierzowie, Zespół Szkół w Alwerni oraz szkoły podstawowe w Chechle i Rodakach. Zajęcia prowadzone są zwykle na terenach ciekawych przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo. Ich celem jest zwrócenie uwagi dzieci na piękno tych zakątków i zbudowanie związków emocjonalnych z nimi. Na zakończenie projektu odbywa się konkurs prac, a następnie wystawa. Dorobek uczniów prezentowany będzie także w magazynie "Jurajskie Krajobrazy" oraz na stronie internetowej.
Inny ambitny zamiar towarzystwa to uruchomienie punktu informacyjno-edukacyjnego, który udzielałby bezpłatnych porad dotyczących ochrony środowiska i zagospodarowania przestrzennego. TNROP chce też brać udział w postępowaniach administracyjnych w sprawach związanych z ochroną środowiska Jury i Krakowa. Projekt "Jurajskie krajobrazy" finansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
(PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski