Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyspieszenie w sprawie igrzysk europejskich w Krakowie. Lekkoatleci będą rywalizować w Chorzowie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Lekkoatleci będą rywalizować w ramach Igrzysk Europejskich w 2023 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Lekkoatleci będą rywalizować w ramach Igrzysk Europejskich w 2023 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Wiele wskazuje na to, że do końca października rząd przyjmie specustwę dotyczącą organizacji igrzysk europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku. Na razie ogłoszono, że w ramach imprezy odbędą się zawody w lekkoatletyce, w randze Drużynowych Mistrzostw Europy, które zaplanowano na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

FLESZ - PZPN ukarany za zachowanie kibiców!

od 16 lat

- Byłem niedawno w Warszawie na długich rozmowach dotyczących organizacji igrzysk europejskich. Sprawy nabrały mocnego przyspieszenia. Doszło do zmiany na stanowisku operatora ds. przygotowania imprezy. Za wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina obecnie tymi sprawami kieruje wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka - informuje marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Igrzyska zaplanowano w połowie 2023 r. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski od samego początku podkreśla, że miasto zorganizuje imprezę pod warunkiem zapewnienia finansowania tego przedsięwzięcia z budżetu centralnego. 1 września 2021 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę, w której podkreśliła, by w sytuacji nieuzyskania przez stolicę Małopolski do 31 października 2021 r. odpowiednich gwarancji finansowych, prezydent zrezygnował z udziału Krakowa w przygotowaniach do organizacji igrzysk.

Jest gotowy projekt ustawy dotyczący organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Specustawie ma także towarzyszyć rozporządzenie Rady Ministrów, w którym ma się znaleźć wykaz inwestycji, jakie mają zostać zrealizowane w ramach przygotowań do igrzysk.

- Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że specustawa zostanie przyjęta przez rząd w tym tygodniu. Takie mają plany panowie ministrowie i takie mają zapewnienia ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - mówi marszałek Witold Kozłowski. - Na razie trudno rozstrzygnąć, jaka będzie ostateczna wersja tego dokumentu. Są wątpliwości, które rozstrzygają się rzutem na taśmę. Trzeba cierpliwie poczekać. Ten tydzień powinien o wszystkim rozstrzygnąć. Na tym etapie z umiarkowanym optymizmem patrzę na najbliższą przyszłość - dodaje.

W trakcie przygotowywania rozporządzenia dotyczącego igrzysk władze Krakowa zgłosiły, jakie inwestycje są oczekiwane. Wśród inwestycji sportowych znalazły się: modernizacja stadionu im. H. Reymana (mecze rozgrywa na nim Wisła Kraków), budowa basenu olimpijskiego przy Technikum Łączności przy ul. Monte Cassino, budowa toru kajaków klasycznych i strzelnicy na terenie OSiR Kolna, modernizacja obiektów AWF.

Na liście inwestycji pozasportowych umieszczono: rozbudowę ul. Okulickiego, zakup 60 tramwajów typu Lajkonik 2, budowę węzła komunikacyjnego Opatkowice (w realizacji), dokończenie przebudowy ul. Buszka.

Do przedsięwzięć oczekiwanych na igrzyska włączono też budowę Trasy Balickiej. Do igrzysk pozostały niespełna dwa lata (mają się odbyć w dniach od 21 czerwca do 2 lipca 2023 r.). Trudno sobie więc wyobrazić, by tak szybko powstała ta droga. Brane jest jednak pod uwagę, że to zadanie może być kontynuowane po igrzyskach, ale nadal w oparciu o specustawę.

- Miasto Kraków ma bardzo duże oczekiwania, jeżeli chodzi o infrastrukturę techniczną, która w ogóle nie jest związana z igrzyskami europejskimi. Jeżeli uda im się przekonać stronę rządową do tego, żeby zrealizować jeszcze dodatkowe zadania, to będzie to służyło mieszkańcom i wszystkim, którzy odwiedzają Kraków. My w regionie przyjęliśmy założenie, że rozgrywamy dyscypliny na obiektach, które istnieją. Będą więc liftingi i modernizacje istniejącej bazy sportowej oraz budowa obiektów tymczasowych. Jeżeli będą rozgrywane zawody w siatkówce czy piłce nożnej plażowej, to powstaną tymczasowe trybuny - wyjaśnia marszałek Witold Kozłowski.

W środę (27 października) Europejskie Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz Województwo Śląskie ogłosiło natomiast, że za dwa lata na Stadion Śląski w Chorzowie przyjadą wszystkie europejskie narodowe reprezentacje, by rywalizować w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce, a zawody odbędą się w ramach III Igrzysk Europejskich 2023.

- Jestem zachwycony i zaszczycony mogąc ogłosić, że Województwo Śląskie ponownie będzie gościć najlepszych lekkoatletów Europy na Stadionie Śląskim. To kolejny wyraz uznania oraz docenienia pracy i kierunku, który kilka lat temu obraliśmy na Śląsku. Konsekwentnie pracujemy nad umacnianiem naszej pozycji na lekkoatletycznej mapie Europy i świata. Tylko w tym roku odbyły się u nas cztery wielkie międzynarodowe imprezy z udziałem najlepszych lekkoatletów m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata Sztafet, które okazały się ogromnym sukcesem, zarówno organizacyjnym, jak i sportowym – zaznacza marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. – Stadion Śląski to symbol województwa a ta impreza to kolejny dowód na to, że nasz wysiłek został zauważony i zmierzamy w dobrym kierunku - dodaje.

Dyrektor generalny European Athletics, Christian Milz, podkreśla: - Zagwarantujemy drużynową rywalizację lekkoatletyczną na najwyższym poziomie, na Śląsk przyjadą najlepsi lekkoatleci Europy. Dla Stadionu Śląskiego będzie to także doskonały sprawdzian organizacyjny przed Mistrzostwami Europy w 2028 roku.

Rywalizacji lekkoatletów na najwyższym poziomie nie można było zaplanować w ramach igrzysk europejskich w Krakowie, bowiem stolica Małopolski nie posiada odpowiedniego obiektu. Stadion Śląski został przebudowany w latach 2009-2017 i obecnie może pomieścić ponad 54 tys. widzów.

Podczas igrzyskach europejskich w 2023 r. sportowcy mają rywalizować w 24 dyscyplinach. Do tej pory Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) podpisało porozumienia z 18 federacjami sportowymi. Ze sportów wytypowanych przez Kraków, EOC umowy podpisało z federacjami odpowiadającymi za dyscypliny: szermierkę, koszykówkę 3x3, kajakarstwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, tenis stołowy, łucznictwo i teqball.

EOC podpisało też umowy w sprawie dyscyplin oczekiwanych przez Małopolskę: skoków na igielicie, judo, karate, badmintona, piłki ręcznej plażowej, piłki nożnej plażowej, wspinaczki sportowej, kolarstwa, boksu i kick boxingu.

Przypomnijmy, że rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano w 2019 r. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a druga cztery lata później w Mińsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przyspieszenie w sprawie igrzysk europejskich w Krakowie. Lekkoatleci będą rywalizować w Chorzowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski