Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystań dla młodych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Izabela Jędrzejek, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, ks. Sławomir Wożniak, koordynator kampusu ŚDM w Jerzmanowicach, komisarz Jacek Rosół, komendant Komisariatu Policji w Krzeszowicach, wójt Adam Piaśnik
Izabela Jędrzejek, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, ks. Sławomir Wożniak, koordynator kampusu ŚDM w Jerzmanowicach, komisarz Jacek Rosół, komendant Komisariatu Policji w Krzeszowicach, wójt Adam Piaśnik Fot. Barbara Ciryt
Jerzmanowice. Tutaj powstanie jedno z trzech centrów rekolekcyjnych Światowych Dni Młodzieży. Organizuje je diecezja sosnowiecka. Natomiast gmina przygotowuje centrum wolontariatu, szkoli młodzież i strażaków, żeby byli gotowi do pomocy pielgrzymom.

Do Jerzmanowice przyjadą pielgrzymi z całego świata. Tu się zatrzymają, tutaj będą mieli rekolekcje, wykłady, spotkania, koncerty. Tę gminę diecezja sosnowiecka wybrała na zorganizowanie swojego centrum rekolekcyjnego. - Takich centrów podczas Światowych Dni Młodzieży będzie trzy. Dwa są w Krakowie, trzecie właśnie u nas - mówi Adam Piaśnik, wójt Jerzmanowic-Przegini. Razem z diecezją chce zorganizować przyjazną przystań dla młodych. Trzeba też zadbać o miejsca noclegowe, miejsca wydawania posiłków oraz o bezpieczeństwo. Do współpracy wójt zaprosił dyrektorów szkół, strażaków, przedstawicieli klubów sportowych.

Szacuje się, że w jerzmanowickich szkołach miejsce znajdzie tysiąc osób. - Szkoły już zostały sprawdzone przez państwową straż pod względem bezpieczeństwa pożarowego, kolejne kontrole prowadzi sanepid - mówi wójt. To nie jedyne miejsca przyjmowania młodych. Będą też lokowani w parafiach, w prywatnych domach mieszkańców, gdzie schronienie może znaleźć kolejny tysiąc pielgrzymów lub więcej. Dlatego niektóre remizy strażackie będą budynkami rezerwowymi. Na czas „tygodnia papieskiego” władze zarezerwowały także gminne boiska.

Dla wielu przyjezdnych ta gmina będzie bazą wypadową na inne spotkania, ale jak zaznaczają organizatorzy wiele osób to centrum może uznać za docelowe i wyjechać z niego tylko do Brzegów na główne spotkanie z papieżem.

- Na zorganizowanie centrum wybraliśmy Jerzmanowice, bo to miejscowość w naszej diecezji znajdująca się najbliżej Krakowa i dobrze nam się współpracuje z władzami samorządowymi - mówi ks. dr Sławomir Woźniak, koordynator Kampusu Diecezjalnego ŚDM w Jerzmanowicach. - Kampus nasz jest włączony w struktury Światowych Dni Młodzieży. Jego działalność i zabezpieczenie podlega przepisom ustawy z 18 marca 2016 r o szczególnych rozwiązaniach dotyczących organizacji wizyty papieża Franciszka w Polsce. To oznacza, że wszyscy, którzy zarejestrują się jako uczestnicy przejdą weryfikację, dostaną identyfikatory, żeby zostać przepuszczonym przez system bezpieczeństwa - podkreśla kapłan.

Diecezja już zamawia rekolekcjonistów, księży biskupów ze specjalnym mandatem z Watykanu, których przyśle do Jerzmanowic. Tutaj będą głosili katechezy w ramach Festiwalu Młodych. Organizatorzy zaznaczają, że miejsca trzeba będzie więcej niż pielgrzymów, bo na te rekolekcje są także zaproszeni mieszkańcy gminy i okolic. - Diecezja odpowiada za większość wydarzeń organizowanych w ramach tego święta i obciążenia finansowe weźmie na siebie - podkreśla ks. Sławomir.

Organizatorzy mówią, że młodzież przyjedzie do centrum rekolekcyjnego w Jerzmanowicach nie tylko na czas głównych uroczystości święta młodych, czyli od 26 do 31 lipca. - Spodziewamy się, że część pielgrzymów dotrze tutaj już w tydzień poprzedzający spotkanie z Ojcem Świętym to znaczy, że nasz kampus musi działać już od 20 lipca - mówi ks. Woźniak. Dla gminy będzie to czas na reklamowanie swoich walorów.

Izabela Jędrzejek, inspektor ds. zarządzania kryzysowego w Jerzmanowicach-Przeginii wspomina o szkoleniach z bezpieczeństwa dla służb i ich pomocników. Łącznie zostanie przeszkolonych pół tysiąca osób. Będą pomagać przyjezdnym i dbać o ich bezpieczeństwo. Swoją rolę ma tu policja. - To wyzwanie organizacyjne. Wszyscy czujemy się gospodarzami ŚDM. Policja będzie pracowała w trybie bojowym 24 godziny. Wszyscy staramy się bezpiecznie przyjąć pielgrzymów - mówi komisarz Jacek Rosół, komendant Komisariatu Policji w Krzeszowicach.

Czas ŚDM w Jerzmanowicach to nie tylko wielki namiot na boisku, konferencje, katechezy i koncerty, ale także wiele utrudnień. - Nie ukrywamy, że trzeba zmienić organizację ruchu na ulicach tej miejscowości. Będzie sporo kontroli, ale nie po to, żeby zwiększyć uciążliwości mieszkańcom, a poprawić bezpieczeństwo - mówi kom. Rosół. Wójt Adam Piaśnik prosi o wyrozumiałość, bo część ulic na ten czas zostanie przekwalifikowana na jednokierunkowe. Dokładnych opracowań tego układu drogowego jeszcze nie ma.

Na ŚDM zgłosili się pielgrzymi z 34 krajów. Wielu z nich ma wykupione bilety, ale mieszkańcy krajów spoza strefy Schengen wciąż czekają na wizy, więc potwierdzenia przyjazdu i weryfikacja trwa do końca czerwca. - Wybierają się do nas młodzi z wielu krajów spoza Europy, zapowiedzieli się z Indii i Argentyny. W tym czasie także w Jerzmanowicach będzie ciekawie, kolorowo i oryginalnie - zapewnia ks. Sławomir Woźniak.

Centrum wolontariatu

Gmina Jerzmanowcie-Przeginia powołała centrum wolontariatu.

Szkoli swoich wolontariuszy. Ma ich kilkunastu. To głównie młodzież z gimnazjum, ale też osoby od 20 do 30 lat oraz kilku starszych mieszkańców. Dla nich poważnym egzaminem będzie pomoc uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. - Impulsem do powstania centrum wolontariatu było zachęcenie młodych ludzi do pomocy podczas Światowych Dni Młodzieży - mówi Adam Piaśnik, wójt Jerzmanowic-Przegini. Szukano do tego osób mówiących w obcych językach, ale nie tylko oni są potrzebni. Podczas ŚDM każda para rąk do pracy się przyda, przy różnych zajęciach, jak wskazanie komuś drogi, rozłożenie krzeseł podczas spotkań i uroczystości, rozwiezienie wody w czasie upałów.

Koordynacja i organizacja centrum wolontariatu. Zajął się tym współpracujący z gminą Tomasz Drażniowski. Zaznacza, że wolontariusze to nie tylko młodzież. - Zachęcamy do tego dorosłych i seniorów. Dla nich też są propozycje angażowania się w działania społeczne - mówi.

Na czym polega wolontariat? To wyjaśniano poprzez wykłady, osób, które były wolontariuszami w Polsce i za granicą. Wolontariusze na początku co tydzień uczestniczyli w wykładach, dowiadywali się, w jakich dziedzinach życia jest wykorzystywana praca wolontariuszy, gdzie są potrzebne osoby pomagające bezinteresownie. Tomasz Sanak, asystent w Zakładzie Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum UJ, uczestnik PKW Afganistan opowiadał o ratowaniu ludzi w różnych stopniach hipotermii. Natomiast Olga Figiel, koordynatorka projektu M3 (Młodzi-Misje-Madagaskar) mówiła o swojej pracy wolontariuszki misyjnej na Madagaskarze. Zaś na warsztatach językowych wolontariusze ćwiczyli języki angielski i niemiecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski