"Przystań" u podnóża Lubomira

Redakcja
Praca magisterska Alicji Stobieckiej, obroniona pod koniec ubiegłego roku na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, w wielu momentach zadziwia i nieustannie odsyła człowieka w rejony sacrum.

Młoda architektura sakralna

Praca magisterska Alicji Stobieckiej, obroniona pod koniec ubiegłego roku na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, w wielu momentach zadziwia i nieustannie odsyła człowieka w rejony sacrum.

   Autorka, rodem z Dobczyc, zatytułowała swoją pracę "Szlak Kontemplacji Twórczej Dorzecza Raby", ze szczególnym uwzględnieniem wątków papieskich.
   Trasa projektowanego szlaku wiedzie m.in. przez Myślenice, Siepraw, Zakliczyn, Dobczyce, Dziekanowice, Niegowić, Łapanów, Górę Jana, Szczyrzyc, Wiśniową i uwzględnia istniejące zabytki sakralne, ale nie tylko. - Rozwija duchowość człowieka, narzuca niejako twórczą kontemplację przestrzeni - _tłumaczy autorka. - Szlak ideowo zawiera elementy filozofii franciszkańskiej, bazuje na istniejących trasach rowerowych i pieszych, ale projektuję również szlak wodny na Zbiorniku Dobczyckim. Forma podróżowania, przykładowo kajak, nasuwałaby natychmiastowe skojarzenia z wodnymi szlakami, po których pływał kiedyś Papież. Nieopodal przystani planuję powstanie samotni w postaci stojącej na szklanym pomoście ławki.
   Integralną częścią wspomnianego szlaku jest zaprojektowany przez Alicję Stobiecką ośrodek kontemplacyjny "Przystań!"- mający się składać z 10 stref, wyznaczonych w sposób naturalny przez miedze rozlicznych pól. W sumie prawie 50 arów zlokalizowanych nieco powyżej doliny Krzyworzeki, pomiędzy Kobielnikiem a Wiśniową, u podnóża Lubomira i Łysiny. Ma służyć przede wszystkim wyciszeniu i odnowie duchowej.
- Ideą tego ośrodka jest położenie nacisku na istniejące w przyrodzie sugestywne elementy pejzażu i nieznaczna tylko ingerencja w teren. Od południa i zachodu górują wzniesienia, mające ponad 850 m n.p.m., a nieco dalej od wschodu obszar zamyka pasmo Ciecienia (829 m n.p.m.), natomiast od północy posiada rozległą panoramę. Okoliczne tereny pamiętają okrutne pacyfikacje dokonane przez hitlerowców we wrześniu 1944 r. Ze względu na te wydarzenia corocznie na Suchej Polanie, znajdującej się u podnóża Łysiny, odbywają się msze św., upamiętniające walki partyzanckie, a w pobliżu znajdują się groby poległych. Na pobliskim szczycie Lubomira znajduje się węzłowy punkt szlaków pieszych; łączy się projektowana przeze mnie kontynuacja Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. Jana Pawła II z trasą główną Szlaku Kontemplacji Twórczej Dorzecza Raby. Zastane granice, czyli miedze między polami wyznaczają 10 stref, z których każda posiada odmienną w moim założeniu funkcję i znaczenie symboliczne. W strefie informacyjnej jest m.in. miejsce na salę konferencyjną wraz z kaplicą na dachu i cele dla pielgrzymów, w strefie wyciszenia wyniosły krzyż z płytek szklanych symbolizujący płomień. Prezentacja artystyczna w formie rzeźb o symbolice sakralnej ma rozbudzać zmysły patrzenia i dostrzegania. W tym ośrodku zaprojektowałam także labirynt, określający kolejną strefę - poszukiwań. Idąc krętą alejką pielgrzymujący dochodziłby do kaplicy zagłębionej w ziemi, której wnętrze przenika się ze światem zewnętrznym za pomocą tafli wody na płaszczyźnie szklanej. Natomiast w strefie zgromadzeń znalazłby się amfiteatr, wydrążony w ziemi i nieco odizolowany drewnianą pergolą porośniętą bluszczem. Drugi element tej strefy to ołtarz liturgiczny w postaci bloku kamiennego, osłonięty drewniano-szklaną konstrukcją. W "Przystani" byłaby ponadto dzwonnica, stojąca w miejscu, w którym do niedawna stał rdzewiejący barak. Miałaby ona formę krzyża z zawieszonym na ramieniu dzwonem, jego dźwięk wyznaczałby ramy przestrzeni. Ważną rolę spełniałoby, istniejące i pozostawione w projekcie, orne pole jako element "strefy pracy", symbolizującej celebrację stwórczego aktu Boga - mówi Stobiecka._
   W terenie, w którym Alicja Stobiecka lokalizuje swoje autorskie założenie, są obecnie trzy kapliczki, na które zwraca ona uwagę za pomocą projektowanych soczewek widokowych. Wszelkie elementy zastosowane w koncepcji ośrodka wpisują się w teren. Odnosi się to także do wykorzystanych materiałów - ma to być drewno, kamień, żwir rzeczny, woda zastosowana jako pokrycie pewnych powierzchni. Całe założenie "Przystani", polegające w głównej mierze na stworzeniu miejsca spotkań z Bogiem, zasadza się również na dostępności dla osób niepełnosprawnych. Służy to kultowi religijnemu, wyrażanemu poprzez wiarę, a wszystkie elementy aranżowanej przestrzeni ośrodka "Przystań!" mają jedynie pośredniczyć i pomagać w medytacji. Bez naruszania w zdecydowanej większości dotychczasowej własności tych ziem.
   Czy znajdzie się jakiś śmiałek - inwestor i zechce wykorzystać pracę dyplomową absolwentki krakowskiej architektury?
ANDRZEJ DOMAGALSKI

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie