Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystosowanie do standardów

Redakcja
- W powiecie oświęcimskim funkcjonują trzy domy pomocy społecznej, które zapewniają całodobową opiekę oraz zaspokajają niezbędne potrzeby pensjonariuszy - w Zatorze, Bulowicach i Bobrku - mówi Elżbieta Kos z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Biorąc pod uwagę potrzeby w powiecie oświęcimskim nie ma konieczności tworzenia dodatkowych miejsc, natomiast placówki te mają określony profil i charakter ponadlokalny. Stąd, na przykład, w Bulowicach okres oczekiwania na miejsce trwa do 3 lat, a w Bobrku do 6 miesięcy. Podobna sytuacja jest w innych powiatach. W związku ze standaryzacją usług, do 2006 r. trzeba będzie jednak poprawić warunki pobytu w tych placówkach. Powiat, któremu podlegają, wystąpił już z wnioskiem o pieniądze na ten cel do wojewody.

W domach opieki społecznej powiatu oświęcimskiego

 Z analizy przeprowadzonej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu wynika, że nie ma potrzeby tworzenia nowych miejsc w domach pomocy społecznej dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego. W najbliższych latach konieczne jednak będzie poprawienie warunków w tych placówkach i przystosowanie ich do standardów wyznaczonych przez Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych.
 Obok domów opieki społecznej powiat pełni pieczę także nad placówkami półstacjonarnymi. - Z rozeznania środowiska lokalnego wynika, że oparcia społecznego wymaga ok. 150 osób ze schorzeniami psychicznymi. W tej chwili mogą one liczyć na opiekę i pomoc ze Strony Stowarzyszenia "Nadzieja" w Oświęcimiu. Poza tym PCPR pełni nadzór merytoryczny i finansowy nad Środowiskowymi Domami Samopomocy w Kętach, w Chełmku, a wkrótce także w Brzeszczach, gdzie taka placówka zostanie uruchomiona z początkiem września - dodaje Elżbieta Kos.
 W zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzeszczach udział będzie brało 15 osób. Na razie placówka będzie miała siedzibę tymczasową, ale Zarząd Miasta w Brzeszczach ma poszukać stałego pomieszczenia. - Powołanie domu samopomocy w Brzeszczach jest zgodne z założeniem, aby rozpropagować tę formę opieki do potrzebujących i utworzyć swego rodzaju sieć tych placówek w powiecie. Dzięki nim udaje się zapobiegać marginalizacji tej części społeczeństwa - twierdzi wicestarosta Grzegorz Gołdynia.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski