Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszedł czas na Siemachę

Jolanta Białek
Podopieczni Siemacha Spot w Wieliczce
Podopieczni Siemacha Spot w Wieliczce Paweł Krzepina
Wieliczka. Przybyło ważne miejsce: Siemacha Spot. Krakowskie stowarzyszenie planuje otworzyć tu jeszcze jedną placówkę dla młodych.

Kiedy na początku tego miesiąca Stowarzyszenie Siemacha otrzymało tytuł najlepszej organizacji pozarządowej roku 2013 - przyznany przez kapitułę nagród XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy za "rozmach, innowacyjność oraz determinację w pracy na rzecz dzieci i młodzieży" - marszałek Małopolski Marek Sowa stwierdził, że "trudno wyobrazić sobie dziś Kraków bez "Siemachy" .

- Mamy nadzieję, że za kilka lat to samo usłyszymy w Wieliczce... - mówili przedstawiciele stowarzyszenia podczas czwartkowego uroczystego otwarcia w podkrakowskim mieście placówki Siemacha Spot.

Okazało się jednak, że na wyrazy uznania nie muszą czekać latami, bo swoista świetlica, która działa w Wieliczce od czerwca tego roku ma już wielu fanów. To około 80 dzieci i młodzieży, biorących udział w organizowanych tam zajęciach.

Podwórko nowej generacji
W Studio, czyli pracowni muzycznej można szkolić się w grze na różnych instrumentach i śpiewie. Pracownia plastyczna nosi nazwę Yena, edukacyjno-komputerowa to Pixel, a sala rozwoju społecznego jest "Impulsem". W budynku przy ul. Kościuszki, gdzie powstała Siemacha jest jeszcze m.in. "Strefa spotkań", a wystrój wszystkich pomieszczeń jest nietypowy.

Na przykład na ścianach auli królują ogromne zdjęcia podopiecznych wielickiej Siemachy. A oni zdążyli już pokochać ją za to, że - jak mówią - mogą tu rozwijać swoje pasje, tworzyć coś nowego i poznawać ciekawych ludzi.

Siemacha Spot to autorska nazwa zaproponowana przez stowarzyszenie dla jego specjalistycznych placówek wsparcia dziennego (wielicka jest dziewiątą taką w Polsce). Określenie "spot" oznacza w tym przypadku zarówno "miejsce", jak i "spotkanie" lub, jak powtarzano w Wieliczce: podwórko nowej generacji, gdzie młodzi ludzie mogą zdobywać nowe umiejętności i wiedzę oraz spotykać się z rówieśnikami.

A to kusi wszystkich. - Skoro dostałem zaproszenie na podwórko, trudno było z tego nie skorzystać... - mówił wojewoda małopolski Jerzy Miller podczas otwarcia wielickiej "Siemachy".

O to podwórko dbają wszyscy. - Nie zrobiłem dla tej placówki nic, w jej otwarciu nie ma żadnej mojej zasługi! To wszystko wyszło spod ich ręki - powiedział prezes zarządu Siemachy ks. Andrzej Augustyński pod adresem wychowawców (dyrektorką Siemacha Spot w Wieliczce jest Małgorzata Kaczmarczyk, wieliczanka, od sześciu lat związana z tym stowarzyszeniem), podopiecznych placówki oraz władz Wieliczki i pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zaznaczył także, że na zakup wyposażenia dla wielickiej placówki Siemacha nie wydała ani gorsza, bo sfinansowali je Elżbieta i Zbigniew
Engelowie z Wieliczki. - Teraz nikt nas już nie zatrzyma! - dodał.

Specjalistyczna świetlica przy ul. Kościuszki jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12.30-19.30, a podczas wakacji w godz. 10-17. W tym roku gmina przekaże na jej prowadzenie prawie 153 tys. zł, a w 2015 roku - 252 tys. zł.

Powstanie dom dla młodych
Kilka tygodni temu w Odporyszowie koło Tarnowa otwarto nowoczesny dom dziecka. Jego budowę sfinansowali darczyńcy, a prowadzi go Siemacha. Podobny obiekt ma powstać do końca 2016 roku na gminnej działce przy stadionie przy ul. Boguckiej (za starym młynem) w Wieliczce. W najbliższym czasie gmina podpisze w tej sprawie z Siemachą list intencyjny.

- Planujemy, że będzie ośrodek dziennego pobytu dla dużej liczby młodych ludzi, a ponadto dom dziecka dla 14 najmłodszych (tzw. "Siemacha Spot 24/7 - red.). Koncepcja dla tego przedsięwzięcia powinna być gotowa w styczniu 2015 roku - zapowiada burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Na budowę obiektu potrzeba ok. 3,5 mln złotych. Pod uwagę brane są trzy źródła finansowania tej inwestycji: darczyńcy, fundusze unijne oraz budżet gminy.

Wsparcie dla młodych
* Wieliczka. Ma najbardziej rozwiniętą w powiecie wielickim sieć świetlic środowiskowych oraz innych placówek, gdzie dzieci i młodzież mogą uzyskać pomoc edukacyjną i terapeutyczną. Oprócz Siemachy w mieście funkcjonują także świetlice Aniołeczek i św. Kingi. - W tych trzech placówkach pomocą objętych jest łącznie ponad 100 dzieci.

W gminie jest również 25 świetlic profilaktycznych. Zajęcia odbywają się tam 2-3 razy w tygodniu, a korzysta z nich w sumie około 400 dzieci - wylicza Katarzyna Rys, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce.

* Niepołomice. W mieście działa placówka wsparcia dziennego "Przystań", gdzie uczęszcza na zajęcia 30-40 dzieci.

* Gdów. Gmina ma jeden ośrodek wsparcia dla dzieci i młodzieży, mieści się on w Zagórzanach. W zajęciach bierze udział 20 dzieci w wieku 6-16 lat (głównie z Zagórzan i okolicznych miejscowości).

* Kłaj. W Szarowie działa świetlica profilaktyczna Jaskółka (dla 35 dzieci), a z zajęć organizowanych w jej filii w Brzeziu korzysta 15 najmłodszych.
* Biskupice. W gminie działają cztery ośrodki wsparcia dla dzieci i młodzieży. To świetlice środowiskowe w Jawczycach i Szczygłowie oraz placówki w Zabłociu i Zborówku. Z organizowanych tam zajęć korzysta łącznie ok. 150 dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski