Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszli inżynierowie wybierają dobrze płatną pracę w Polsce

N
Fot. Theta
Fot. Theta
BADANIA. Blisko 60 proc. badanych studentów po skończeniu studiów zamierza rozpocząć karierę zawodową na krajowym rynku pracy. 15 proc. bierze pod uwagę wyjazd za granicę, natomiast po zdobyciu doświadczenia planuje powrót do Polski.

Fot. Theta

Przy wyborze przyszłego pracodawcy absolwenci uczelni technicznych będą się kierowali przede wszystkim ofertą ciekawych zadań, dających możliwość sukcesywnego rozwoju kompetencji oraz aspektem finansowym.
Badanie to zostało przeprowadzone przez przez ArcelorMittal Poland S.A. przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Business for Society, na grupie 980 studentów 3, 4 i 5 roku trzech największych ośrodków akademickich kształcących umiejętności techniczne na Śląsku i w Małopolsce - Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Krakowskiej.
Ponad połowa respondentów zadeklarowała w badaniu, że za docelowe miejsce pracy uważają Polskę (57 proc.). 15 proc. studentów nie ukrywa, że pierwsze doświadczenie zawodowe warto zdobyć za granicą. Dalszy rozwój swojej kariery planują jednak w Polsce. Na trzecim miejscu, z wynikiem 18 proc., uplasowała się grupa przyszłych inżynierów, która planuje rozpocząć pracę na rynku krajowym. Wybierze jednak tego pracodawcę, który w przyszłości stworzy im możliwość rozwoju w międzynarodowych strukturach firmy. Zaledwie 5 proc. ankietowanych studentów zamierza podjąć pracę za granicą. Wynik ten pokazuje, że oferty zatrudnienia na rynku polskim cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To właśnie w Polsce przyszli inżynierowie upatrują możliwości dalszego rozwoju, a oferty zagraniczne tracą na swej konkurencyjności.
Za najefektywniejszy sposób poszukiwania pracy przyszli inżynierowie uznali kontakty ze znajomymi (36 proc.) Wynik ten pokazuje, że studenci coraz bardziej zaczynają rozumieć i doceniać istotę networkingu. Dzięki efektywnemu budowania sieci kontaktów, będą mogli liczyć w przyszłości na najaktualniejsze i zarazem najbardziej wiarygodne informacje z rynku pracy. Na drugim miejscu uplasowały się ogłoszenia na uczelni (21 proc.), a na trzecim, z wynikiem 18 proc. - targi pracy. Okazuje się zatem, że działające na uczelniach biura karier zaczynają odgrywać coraz większą rolę w budowaniu ścieżek zawodowych swoich wychowanków. Jak należy tłumaczyć preferencje przyszłych inżynierów względem sposobu poszukiwania konkretnych ofert? Ogłoszenia na uczelniach oraz oferty przedstawiane przez firmy na targach pracy są już wyselekcjonowane pod względem konkretnej grupy docelowej. Co więcej, są one również dla studenta komunikatem, że przyszły pracodawca świadomy jest konieczności zainwestowania w przyszłego pracownika, który stoi dopiero u progu drogi zawodowej i jego główną kartą przetargową w procesie rekrutacji jest wiedza merytoryczna.
Za mniej efektywny sposób poszukiwania pracy respondenci uznali portale rekrutacyjne i ogłoszenia prasowe (odpowiednio 12, 11 proc.) Najmniejszym zainteresowaniem przyszłych inżynierów cieszy się poszukiwanie pracy poprzez biura pośrednictwa pracy. Zaledwie 2 proc. ankietowanych studentów wybrało ten wariant.
Celem badania było również poznanie czynników, którymi będą się kierować przyszli inżynierowie przy wyborze przyszłego pracodawcy - sprawdzenie, czy nad atrakcyjne wynagrodzenie przedkładają dobre relacje interpersonalne w wybranym środowisku pracy lub rozwinięty pakiet socjalny, potęgujący poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Okazuje się, że dla większości respondentów wyznacznikiem dobrej pracy są ciekawe zadania, możliwość rozwoju umiejętności oraz wysokie wynagrodzenie (odpowiednio 55, 51 i 52 proc.) Prawie połowa przyszłych absolwentów uczelni technicznych patrzy na współpracę z przyszłym pracodawcą z długofalowej perspektywy. Atrakcyjność zatrudnienia uzależnia od możliwości awansowania w strukturach danej firmy (48 proc.).
Priorytetem nie jest dla nich również możliwość łączenia życia zawodowego z prywatnym, czy też świadczenia socjalne (odpowiednio 16 i 5 proc.). Ponad dobre relacje z przełożonymi (16 proc.) młodzi inżynierowie przedkładają pozytywne relacje ze współpracownikami (35 proc.), a zaledwie 9 proc. respondentów bierze pod uwagę możliwości wyjazdu za granicę.
Więcej informacji o pracy dla inżynierów na stronie: www.zainstalujsie.pl
(N)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski