Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość mglista lub świetlana

Redakcja
Zawodnicy Płomienia w akcji Fot. Michal Klag
Zawodnicy Płomienia w akcji Fot. Michal Klag
PIŁKA NOŻNA. Ludowy Klub Sportowy Płomień Jerzmanowice świętował jubileusz 60-lecia istnienia.

Zawodnicy Płomienia w akcji Fot. Michal Klag

To bardzo zasłużony dla powiatu krakowskiego klub, który w minionych latach należał do ścisłej czołówki z tego rejonu.
Na przełomie 1948 i 49 roku dwójka działaczy Stanisław Kozera i Stanisław Krzystanek podjęła próbę stworzenia klubu sportowego, który w kolejnych latach rozgrywał mecze z zespołami z Bębła i Przegini. Rywalizowano nie tylko w rozgrywkach piłkarskich, ale także w siatkówce i szachach. W 1965 roku Czesław Kozera, Zdzisław Tucharz, Stanisław Szlachta i Janusz Skrzypek po raz pierwszy podjęli działania w celu zarejestrowania sekcji piłkarskiej i dzięki współpracy z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej powstał klub Płomień rozgrywający mecz na boisku w bezpośrednim sąsiedztwie straży. Klub zgłosił się do rozgrywek w Radzie Powiatowej LZS w Olkuszu i już rok później wygrał swoją grupę rozgrywkową, co dało możliwość występów w ligach Podokręgu Piłki Nożnej w Olkuszu.
W 1968 roku z powodu kłopotów finansowych i braku bazy klub zawiesił działalność na dwa lata. Obecny prezes klubu Józef Grzyb podjął się misji reaktywacji działalności i klub przystąpił do rozgrywek w sezonie 1971/72. Cztery lata później świętował awans do klasy B, a w 1984 roku do klasy A. Po reformie administracyjnej klub przeniósł się do Podokręgu Kraków, a w 2004 roku rozpoczął się najlepszy czas w historii zespołu zakończony awansem od klasy A do IV ligi. Prezesami klubu byli Zdzisław Rosiek i Jerzy Bronikowski, piłkarze zaczęli rozgrywać mecze na pięknym boisku w Łazach, byli rewelacją rozgrywek Pucharu Polski, a w IV lidze, przez dwa sezony, czołową ekipą. W czerwcu tego roku zespół spadł z czwartej ligi.
Podczas uroczystości jubileuszowych odprawiona została msza w intencji byłych i obecnych działaczy oraz zawodników. Odznaczono też najbardziej zasłużonych działaczy.
Piłkarzy Płomienia czeka trudny okres, bo po spadku trudno się pozbierać.
- Na pewno grać w klubie będą tylko ci, którym będzie to sprawiać przyjemność, bo klub jest biedny i nie stać nas na transfery - mówi prezes klubu Józef Grzyb. - Być może uda się nam pozyskać sponsorów, wówczas nasza sytuacja będzie stabilna. Najbardziej zależy mi, aby utrzymać zespoły młodzieżowe, które z trudem były budowane, a gra w nich naprawdę uzdolniona grupa zawodników. Wszystkie sprawy wyjaśnione zostaną za kilkanaście dni, musimy bowiem zaangażować trenera i zbudować zespół, który podoła trudom gry wpiątej lidze. (PAN)
Honorowe Odznaki LZS
Złote otrzymali: Stanisław Szlachta, Krzysztof Zgoda, Tadeusz Szklarski, Stanisław Śladowski, Jan Szlachta, Leszek Tucharz, Jerzy Gach, Włodzimierz Ganiewski; srebrne: Edward Adamczyk, Zdzisław Filipowski, Krzysztof Szlachta, Marek Polak, Mirosław Grzyb, Andrzej Niedziółka, Stanisław Wylot, Wojciech Skrzypek; a brązowe: Krzysztof Mrozowski, Tadeusz Nabagło, Krzysztof Mirek, Adam Śladowski, Zdzisław Szlachta, Andrzej Pogan, Leszek Kozera, Adam Pogan i Piotr Kozera. Obecny prezes Płomienia Józef Grzyb otrzymał odznakę Zasłużonego Działacza LZS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski