Kura była pierwsza?
Prawie połowa osób (48 proc.) proszonych o dokonanie wyboru pomiędzy świętami Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia stwierdziła, że ważniejsze jest dla nich Boże Narodzenie. Za Wielkanocą było 12 proc. ankietowanych, zaś 39 proc. stwierdziło, że obydwa święta są tak samo ważne.
Jeszcze większa przewaga świąt Bożego Narodzenia uwidoczniła się podczas odpowiedzi na pytanie, które święta są przez nas bardziej lubiane i sprawiają nam większą radość. Aż 70 proc. ankietowanych bardziej lubi Boże Narodzenie, tylko 9 proc. ma większą radość z Wielkanocy, zaś 21 proc. tak samo mocno cieszy się z jednych, jak i drugich świąt.
Święta Bożego Narodzenia zdecydowanie preferują ludzie młodzi; woli je aż 80 proc. Polaków do 25 roku życia. Tylko 10 proc. młodych w jednakowym stopniu lubi jedne i drugie święta. Mniej zdecydowani w preferencjach są Polacy po pięćdziesiątce, wśród których 64 proc. wprawdzie woli Boże Narodzenie, a 11 proc. Wielkanoc, ale co czwartemu jedno i drugie święto sprawia taką samą radość.
Odwieczny dylemat, co było pierwsze: jajko czy kura, większość osób rozstrzygnęła na korzyść kury - opowiedziało się za nią 52 proc. badanych, a za jajkiem tylko 32 proc.; 16 proc. rodaków nie potrafiło zająć zdecydowanego stanowiska. Poglądy na temat pierwszeństwa jajka bądź kury nie zależą od tzw. zmiennych demograficznych - podobnie rozkładają się głosy wśród młodych, starych, lepiej lub gorzej wykształconych, mieszkańców wsi i dużych miast.
Pomimo że uznajemy prymat Bożego Narodzenia, nadal kultywujemy zwyczaje związane ze świętami Wielkiej Nocy. Ponad 90 procent Polaków przyznało, że w ich domach istnieje zwyczaj święcenia żywności i dzielenia się wielkanocnym jajkiem. Jest to zwyczaj powszechny - nie zależy od wieku, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Do kultywowania zwyczaju malowania pisanek przyznało się 71 proc. ankietowanych, do utrzymywania postu w Wielki Piątek i uczestnictwa w wielkanocnej mszy świętej - 85 proc. Zwyczaj świątecznej spowiedzi zadeklarowało 74 proc. ankietowanych; w większości są to mieszkańcy wsi i małych miasteczek. (KRM)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?