Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywracają pamięć o partyzantach

Rozmawiał Maciej Makowski
FOT. ANDRZEJ BANAŚ
ROZMOWA KRONIKI. Jan Dudor, jeden z twórców Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZP „Błyskawica”.

– Dlaczego zdecydował się Pan na stworzenie grupy rekonstrukcyjnej?

– Poprzez nasze działania chcemy przywracać pamięć Żołnierzy Wyklętych, a przede wszystkim mjr. Józefa Kurasia „Ognia” i jego podkomendnych ze Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, które było największym zgrupowaniem partyzanckim okresu II konspiracji.

– Kiedy zaczęliście działać?

– Trzy lata temu. Obecnie grupa liczy 15 członków. Najmłodszy ma 14 lat, najstarszy – 70.

– Oprócz udziału w historycznych rekonstrukcjach i uroczystościach, w jaki sposób przywracacie pamięć o Żołnierzach Wyklętych?

– Organizujemy rajdy, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi. Możemy pochwalić się, że dzięki naszej inicjatywie zostało umieszczonych już kilka tablic upa- miętniających działania partyzantów. W tym roku odsłoniliśmy tablicę pamiątkową w Rabce – ku czci Józefa „Świdra” Świ­derskiego. Mało kto znał wcześniej tych bohaterów.

Ponadto uczestniczymy w żołnierskich pogrzebach. Pojawiamy się na nich z bronią i w pełnym partyzanckim umundurowaniu. Szczególnie wśród rodzin zmarłych bohaterów nasza postawa wywołuje często łzy wzruszenia.

– Uczciliście także pamięć najdłużej walczącego partyzanta.

– To bardzo tragiczna i przez wielu już zapomniana postać. Stanisław Perełka, bo o nim mowa, był w konspiracji do 10 lipca 1955 r. Zginął w obławie zorganizowanej przez UB. W Szczaw­ni­cy odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą tego bohatera.

– Skąd wzięło się Pana zainteresowanie historią Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” i osobą mjr. Kurasia?

– Historią „Ognia” zacząłem pasjonować się jeszcze w liceum. To niesamowite, że w jego zgrupowaniu działało prawie 700 osób – to w tamtym czasie najwięcej na ziemiach polskich. Wielu z tych partyzantów już nikt nie pamięta, dlatego chcemy przypominać o bohaterach, by inni również poznali ich tragiczne losy. Cały czas gromadzimy dokumenty o działalności zgrupowania w południowej Polsce.

70. ROCZNICA POWSTANIA
Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznej ZP „Błyskawica” zobaczymy dziś w krakowskim Muzeum AK (ul. Wita Stwosza 12). O godz. 19 rozpoczną się tam obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Grupa pokaże, jak mógł wyglądać atak powstańców na niemiecki posterunek. Po pokazie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Dni Powstańca”. Będzie też można wysłuchać wykładu dr. Macieja Korkucia z IPN i obejrzeć film „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Krzyszofa Langa.

Wcześniej – o godz. 17 – w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Potem uczestnicy przejdą na plac Matejki, gdzie odbędą się uroczystości rocznicowe.

(AGIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski