Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywrócić Wiśle naturalne piękno

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Przedstawiciele RZGW zwracają uwagę, że należy zwiększyć dostęp mieszkańców do rzeki
Przedstawiciele RZGW zwracają uwagę, że należy zwiększyć dostęp mieszkańców do rzeki fot. Anna Kaczmarz
Ekolodzy alarmują: królowa polskich rzek przypomina wybetonowany kanał, którym płyną ścieki. Wisła umiera.

Opanować zrzut ścieków - to kluczowa rzecz, jeśli mówimy o poprawie jakości wód w Wiśle. Zwracają na to uwagę specjaliści z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także ekolodzy. Istotnym problemem jest również to, że rzeka nie ma zmienności, bo jest wybetonowana. - Powinno się jej przywracać naturalny bieg - podkreślają ekolodzy.

WIOŚ regularnie bada jakość wód w Małopolsce. Niestety - jeśli chodzi o Wisłę - wyniki badań nie napawają optymizmem. Wpływając do Krakowa, rzeka ma czwartą klasę czystości biologicznej, a opuszczając nasze miasto - już piątą, czyli najgorszą. - Widać, że Kraków pogarsza stan Wisły - przyznaje Ryszard Listwan, wiceszef WIOŚ.

Głównym problemem jest tzw. eutrofizacja spowodowana zrzutem ścieków. Trafiają one do Wisły m.in. z mniejszych potoków. Wymienić tu można choćby Sankę, Wilgę czy potok Kostrzecki - ogromnie zanieczyszczony ściekami komunalnymi. Widać ich negatywny wpływ na Wisłę.

Do zubożenia różnorodności biologicznej rzeki przyczyniają się jednak nie tylko zanieczyszczenia. - Niestety, ciągle betonuje się rzeki. Stają się one kanałami, tracąc zdolność samooczyszczania - przyznaje Józef Ratajczak z Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Potwierdza to Marek Jelonek z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jak mówi, problemem jest fakt, że nasze rzeki nie mają zmienności, bo ich koryta są „równo ocembrowane”. Nie mają też ciągłości, są poprzecinane mostami i innymi budowlami, które stanowią barierę migracyjną dla ryb i pozostałych organizmów wodnych. RZGW stara się temu zaradzić, m.in. przebudowując budowle wodne, a te już niepotrzebne - likwidując.

Działać w tym temacie starają się również ekolodzy. Organizacja WWF zachęca do podpisywania petycji przeciwstawiającej się dewastacji Wisły. - Doświadczenia z całego świata pokazują, że regulacja rzek i budowanie tam jest niebezpieczne i dla zwierząt wodnych, i dla ludzi - zwracają uwagę działacze z WWF. Ich kampania ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że potrzebna jest renaturyzacja rzeki, bo naturalnie płynąca Wisła jest bezpieczniejsza. Zyskują i ludzie, i przyroda.

Wisła to jedna z nielicznych rzek europejskich, na których nie ma wielu budowli wodnych. Jednak w obrębie Krakowa została już ona przebudowana praktycznie cała. W dodatku, jak przyznaje Marek Jelonek, na terenie miasta jej renaturyzacja jest właściwie niemożliwa. Wisła przepływa bowiem m.in. przez historyczną część Krakowa, która podlega specjalnej ochronie konserwatorskiej.

- Likwidacja stopni wodnych też nie wchodzi w grę. Można natomiast modernizować istniejące i budować nowe tzw. przepławki dla ryb i innych organizmów wodnych - wskazuje przedstawiciel RZGW. Dodaje, że można również próbować rozregulować bieg Wisły poza Krakowem, na niektórych odcinkach, np. poniżej lub powyżej stopnia wodnego Przewóz.

RZWG właśnie przygotowuje projekt, który ma na celu m.in. przywrócenie ciągłości ekologicznej Wisły na odcinku między ujściami Soły i Skawy. W planach jest modernizacja i przebudowa obiektów wodnych.

***

Koronacja Wisły

W najbliższą sobotę w Krakowie odbędzie się wielka koronacja Wisły na Królową Polskich Rzek. To część kampanii Fundacji WWF Polska Godzina dla Ziemi - Godzina dla Wisły. Ekolodzy apelują o ochronę naturalnego piękna i dzikości rzeki oraz zachęcają do podpisania petycji przeciwstawiającej się dewastacji Wisły (petycja jest na godzina dlaziemi.pl). Przypominają jednocześnie, że na mocy uchwały Sejmu rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Sobotnia koronacja Wisły odbędzie się w samo południe, na bulwarach wiślanych między Wawelem a Kazimierzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski