Przyznać się w stresie, nie znaczy być winnym. Dlatego będę walczył o tego młodego kierowcę

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Mec. Władysław Pociej
Mec. Władysław Pociej Anna Kaczmarz
To nie moja wojna. Nie staję po żadnej politycznej stronie. Bronię chłopaka, który trzęsie się, bo nie rozumie tego teatru - mówi mec. Władysław Pociej. Krakowski adwokat reprezentuje Sebastiana K., któremu prokuratura zarzuca spowodowanie wypadku z udziałem premier Beaty Szydło .

Kulisy nawiązania kontaktu mecenasa Władysława Pocieja z 21-letnim kierowcą, który brał udział w wypadku z premier Beatą Szydło, owiane są wielką tajemnicą. O tym, w jaki sposób Sebastian K. z Oświęcimia trafił do krakowskiej kancelarii, mówić nie chce również adwokat chłopaka. - Nie mogę udzielać takich informacji ze względu na dobro tej sprawy - zasłania się mec. Pociej, który od kilku dni jest obrońcą 21-latka.

WIDEO: PO: "Polacy nie bójcie się, zawsze staniemy po waszej stronie"

Źródło: AIP

Domysłów jest sporo. Dla jednego z krakowskich prokuratorów sytuacja jest zaś wyjątkowo jasna. - Po tym, jak w śledztwo zaczęli się angażować politycy, do adwokata musiał się zgłosić ktoś ważny z opozycji i zaproponować zajęcie się sprawą. W przypadku adwokata, a w przeciwieństwie do prokuratora koneksje polityczne nie budzą tak wielkich kontrowersji - twierdzi prokurator.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sebastian i Goliat

Prawdą jest, że wypadek z udziałem premier rządu z dnia na dzień stawał się coraz bardziej sprawą polityczną. Członkowie partii opozycyjnej twierdzą, że prorządowa prokuratura chce szybko oskarżyć kierowcę o spowodowanie zajścia i zrobić z niego „kozła ofiarnego”. Według nich śledczy zamierzają zamieść pod dywan nieprawidłowości, jakich mieli dopuścić się funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, którzy przewozili panią premier.

Z kolei politycy PiS zarzucają opozycji, że przekracza granicę wtrącania się w wyjaśnienie sprawy. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stwierdził, że skoro kierowca podczas pierwszego przesłuchania przyznał się do spowodowania wypadku, to sprawa nie budzi wątpliwości. Mec. Pociej odpowiedział mu, że póki nie ma prawomocnego wyroku, nie ma też winnego. Dodał, że minister może będzie jeszcze przepraszać jego klienta za swoje słowa. Na co Błaszczak stwierdził, że „pan Pociej włącza się w akcję podważenia pierwszych ustaleń dotyczących sprawcy wypadku. Bierze za to pieniądze”.

- Przypominam, że nie biorę! - podkreśla krakowski adwokat i dodaje: - Ta wypowiedź pokazuje jednak, że minister nie rozumie, o co chodzi w postępowaniu karnym. To jest spór. Jeden mówi białe, drugi czarne i spieramy się o to, jaki to jest kolor.

Do sprawy wypadku odniósł się nawet prezes Jarosław Kaczyński i lider PO Grzegorz Schetyna. Dla tego drugiego skończyło się to jednak wpadką.

Do wypadku, którym od tygodnia żyje Polska, doszło w piątek 10 lutego ok. godz. 18.30 w Oświęcimiu. Rządowa kolumna trzech samochodów, z jadącym w jej środku pojazdem premier Beaty Szydło, wyprzedzała fiata seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo. Zderzył się z autem szefowej rządu, które później uderzyło w drzewo.

Nikt mnie nie namawiał

O mecenasie Pocieju jego koledzy mówią: „człowiek z zasadami”, „ jeden z najbardziej koleżeńskich, uczciwych i rzetelnych prawników w Krakowie”.

Sam adwokat przekonuje, że żaden z polityków nie namawiał go do wzięcia tej sprawy. Mówi jedynie, że z inicjatywą, jako pierwszy, wyszedł jego klient.

- Nie prowadzę tutaj własnej wojny. Reprezentuję młodego, wystraszonego człowieka, który znalazł się w całym tym zamieszaniu i nie rozumie tego teatru - tłumaczy mec. Pociej.

Dodaje, że taka idea towarzyszy mu od początku pracy. - Zostałem adwokatem, aby pomagać ludziom, którym nikt inny już nie chce. Na sali sądowej siedzi oskarżony, a wszyscy pozostali: prokurator, oskarżyciele posiłkowi, sąd - patrzą na niego, jakby go chcieli zjeść. Obrońca jest jedynym, który zwraca się do niego jak człowiek - wyjaśnia mec. Pociej.

Tłumaczy też, że reprezentuje swojego klienta pro bono, ponieważ to młody człowiek, który jeszcze nie zarabia na siebie: - Do tego dochodzą niecodzienne okoliczności udziału w wypadku premier rządu. Byłoby z mojej strony dużą niezręcznością domagać się od niego pieniędzy.

Zapewnia, że postąpiłby tak samo, gdyby o pomoc poprosił go kierowca, który zderzył się z limuzyną polityka PO.

Adwokat jest kuzynem senatora Aleksandra Pocieja, który startował do Senatu z listy PO. Prawnik nie ukrywa, że jego krewny kontaktował się z nim odnośnie prowadzonej sprawy.

- Zadzwonił do mnie z pytaniem, czy to prawda, że bronię kierowcy. Kiedy potwierdziłem, że tak, usłyszałem w słuchawce „O Jezu” - przytacza rozmowę z kuzynem.

I zapewnia, że pokrewieństwo z senatorem sympatyzującym z PO nie miało żadnego wpływu na jego decyzję o pomocy 21-latkowi. - Myśląc w ten sposób, w każdej sprawie można by powiedzieć, że Pociej z Krakowa przyjął sprawę na polecenie Pocieja z Warszawy. Nigdy nie mieszam polityki z moją pracą - zapewnia adwokat.

Prawnicy, którzy znają obrońcę 21-letniego kierowcy mają o nim dobre zdanie. Podkreślają, że adwokat jest bardzo empatyczny w stosunku do swoich klientów.

- Jego spokojny i wyważony tembr głosu, sprawia, że w sądzie nawet najbardziej przerażeni oskarżeni i poszkodowani uspokajają się. Jeżeli widzi, że klient jest mocno zdenerwowany, to tuż przed wejściem na salę sądową opowiada dowcip. A trzeba przyznać, że w opowiadaniu żartów jest ekspertem - opowiada mec. Paweł Śliz, kolega mec. Pocieja.

Podczas pierwszego przesłuchania Sebastian K. nie mógł jednak liczyć na wsparcie swojego mecenasa. Nie mógł, bo wtedy jeszcze nie miał adwokata. 21-latek przyznał się wówczas do spowodowania wypadku.

Tyle że według mec. Pocieja przyznawanie się w ogromnym stresie budzi wątpliwości co do świadomej decyzji.

- Człowiek tuż po zdarzeniu jest w ogromnym szoku. Zwłaszcza w tak niecodziennych okolicznościach jak wypadek z rządowymi limuzynami. Ludzie często mówią, że się przyznają. Później okazuje się, że mówiąc „przyznaję się”, mieli na myśli tylko chęć potwierdzenia, że byli uczestnikami wypadku. Dla niektórych słowa wypowiedziane w stresie są jednak bardziej wiarygodne niż te prezentowane spokojnie. Jestem między innymi po to, aby wyjaśnić tę kwestię - mówi obrońca kierowcy.

Kierowca zmienia zdanie

Podczas drugiego, poniedziałkowego przesłuchania w Prokuraturze Okręgowej w obecności obrońcy Sebastian K. zmienił zdanie i nie przyznał się do winy. Mimo to ciąży już na nim zarzut spowodowania wypadku.

W śledztwie, które prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej, najważniejsze są trzy kwestie: czy kierowca seicento włączył kierunkowskaz podczas skrętu w lewo, z jaką prędkością jechały auta kolumny rządowej i czy emitowały sygnały świetlne oraz dźwiękowe. Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że rządowe samochody najprawdopodobniej poruszały się zgodnie z zalecaną prędkością, na sygnale świetlnym i dźwiękowym, a 21-letni kierowca nie włączył kierunkowskazu przy skręcie w lewo.

Zarzut opiera się jednak głównie na zeznaniach bezpośrednich świadków kolizji, czyli pracowników Biura Ochrony Rządu.

Byli też inni bezpośredni świadkowie wypadku, ale wciąż nie ustalono ich danych. Według prokuratury było też dwóch świadków, którzy kategorycznie twierdzą, że nie słyszeli sygnałów dźwiękowych. - Jeden z nich znajdował się w mieszkaniu 200 metrów od wypadku, leżał na podłodze i oglądał mecz, stąd jego zeznania są mniej wiarygodne - podkreślał podczas wtorkowej konferencji prasowej Włodzimierz Krzywicki, rzecznik PR w Krakowie.

Teraz rekonstrukcją wypadku zajęli się biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. - Dziwi mnie, że okoliczności wypadku wyjaśniają eksperci z placówki podlegającej Ministerstwu Sprawiedliwości. Wydaje się, że bardziej trafnym wyborem byłaby jednostka działająca np. przy uczelni lub innej renomowanej placówce badawczej - dodaje mec. Pociej.

Adwokat nie chce na razie zdradzać, co o okolicznościach wypadku mówi jego klient. Zapewnia jednak, że zeznania Sebastiana K. nie są tożsame z zeznaniami borowców.

Jest też zaskoczony tym, że w sprawę tak mocno zaangażowali się politycy obu opcji. - Po raz pierwszy spotykam się z taką sytuacją w mojej karierze. Chcę jednak podkreślić, że do tej pory ze strony polityków nie dopatrzyłem się żadnej próby wpływania na przebieg sprawy - podkreśla mec. Pociej.

Obrońca kierowcy zaznacza też, że jest zdumiony listem premier Szydło do kierowcy. - Zaskoczyło mnie to, że został opublikowany przez minister Witek. Nie ogłasza się światu „ hola, ja pani premier napisałam list”. To jest prywatna korespondencja - dodaje mecenas.

Z kolei poseł Marek Sowa z Nowoczesnej pokazywał dwa dni temu SMS-a, którego dostał od ojca kierowcy. Krytykuje on w nim działania przedstawicieli PiS wobec polityków opozycji angażujących się w sprawę wypadku.

Adwokat 21-latka zapewnia , że ojciec kierowcy ma prawo upubliczniać SMS-y, ponieważ nie jest stroną w sprawie ani bezpośrednim świadkiem. - W przeciwieństwie do pani premier - zauważa mecenas.

Harcerz, adrenalina i karol kot

Władysław Pociej pochodzi z rodziny prawniczej. Jego matka była adwokatem, ojciec szefem katedry statystyki matematycznej na ówczesnej Akademii Rolniczej w Krakowie.

W młodości był harcerzem. - Szczep Zielona Trójka przy II Liceum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Najwspanialsze harcerstwo w tamtym czasie - wspomina młodość 60-letni dziś adwokat.

Prawnik z wiekiem wcale nie tracił ochoty na ekstremalne wyzwania. Jest oficerem rezerwy wojsk powietrzno-desantowych. O skakaniu ze spadochronem mówi krótko. - Rewelacja, adrenalina taka, że szkoda gadać. Prawnik kilka razy brał udział w ekstremalnej drodze krzyżowej, która polega na przejściu 50 km pieszo.

Stryjem mecenasa jest słynny adwokat o tym samym imieniu Władysław Pociej, który bronił seryjnego zabójcę Karola Kota, okrzykniętego wampirem z Krakowa. - Lubiłem pytać stryja o tę sprawę. Raz powiedział mi, że ludzie są za głupi na posiadanie prawa do wymierzania kary śmierci innemu człowiekowi. Gdyby Kot był sądzony dzisiaj, to pytanie, czy w ogóle miałby proces. Mógłby przecież trafić do zakładu psychiatrycznego.

Co ciekawe, po zaangażowaniu się w sprawę wypadku i nagłośnieniu jej przez media krakowski adwokat codziennie odbiera telefony i e-maile od prywatnych osób.

- Dają mi wskazówki, mówią o swoich przemyśleniach. Oferują pomoc. Zadzwonił do mnie nawet człowiek, który przedstawił się jako były oficer BOR-u. Zaproponował, że opowie mi wszystko o procedurach wewnątrz urzędu. Ktoś inny powiedział, że był szkolony w prowadzeniu pojazdów uprzywilejowanych. Chce mi naświetlić kilka spraw, które powinienem wiedzieć - mówi mec. Pociej.

***

List premier Szydło do kierowcy „Postanowiłam zwrócić się do Pana bezpośrednio w tym liście ze względu na emocje powstałe wokół zdarzenia, które 10 lutego było naszym udziałem” - podkreśliła na wstępie swego listu szefowa rządu. Zwróciła uwagę, że „wypadek drogowy to zdarzenie, które zawsze jest splotem nieszczęśliwych okoliczności i nie da się go przewidzieć”. „Jednak ten wypadek, w którym my braliśmy udział, stał się sprawą polityczną, stąd towarzyszący mu szum medialny” - dodała. Szydło przypomniała w liście, że ma synów w podobnym, do Sebastiana K. wieku. „I wyobrażam sobie, co Pan i Pana bliscy teraz czujecie. Samo to zdarzenie jest przeżyciem trudnych i stresującym. W naszej sytuacji dodatkowo te emocje są potęgowane przez zainteresowanie sprawą opinii publicznej” - zauważyła premier. „Rozumiem, że podświadomie może się Pan obawiać, że w związku z pełnioną przez mnie funkcją, w postępowaniu nie będziemy traktowani równo” - podkreśliła Beata Szydło

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

b
barbara

uciekaj uciekaj bo takich popierdolonych jak ty nam nie trzeba

Z
Zielone trzy

Przeczołgaj tych piratów drogowych z BORu!!! Dlaczego w ogóle politycy mają uprawnienia do jazdy na sygnale?!?!? Pogotowie ratuje życie, Straż Pożarna ratuje życie, Policja ratuje życie, a polityk?!?!?

J
Jan Kowalski

Błaszczaka pojmowanie prawa to prawo jego Pana! Wszyscy to wrogowie jego systemu!

G
Gość

Skoncz mature, wypisz sie KOD, i stan jako kandydat
A moze sie jacys znajda i Cie wybira na soltysa
Po czym beda Cie wozic limuzyna na alufelgach z oponami
Powodzenia, startuj!

Z
Zdegustowany

PIS-owscy propagandziści, którzy tak ochoczo się tu wpisują, niech postawią się w sytuację tego chłopaka, który musi walczyć z machiną ziobrowskiej prokuratury.
Cisną się pytania -dlaczego:
-BOR kazał odjechać z miejsca wypadku kierowcom pojazdów mogącym świadczyć o okolicznościach zderzenia,
-nie ujawniono danych z rejestratorów zamontowanych w limuzynach rządowych,
-nie ujawniono jaka była odległość między pierwszym samochodem obstawy, a limuzyną premier,
-towarzyszy p. premier w drodze do domu aż jedenastu ochroniarzy, w trzech limuzynach,
-nie przesłuchano świadków zdarzenia, choć telewizje polsat czy TVN mogły uzyskać takie zeznania,
-mimo kolejnego wypadku rządowej limuzyny, nie wyciąga się wniosków i dochodzi do kolejnych katastrof,
-dlaczego, dlaczego....

r
ryszard5

Biedny i niedowartościowany kołku, inaczej byś piał gdyby to tobie ten chłystek tak się wystawił. Dlaczego jeszcze jesteś w tak opresyjnym państwie, ciekawe? Błaźnisz się, bo jesteś klakierem totalnej opozycji, jak idiota Budka.

M
Macisław Płatow

Ten ADWOKAT to IDIOTA. To kto winy? Premier,kierowca?,a może to akt samobójczy Premier ,a może Kierowcy? IDIOTA.

k
kp

Włączał się do ruchu, koniec kropka.
Adwokat przymusowo na kurs prawa jazdy..........

S
Sonna

Omijać prawników - Balcerek mówił o papugach !!!

T
Tyria

Takiego teatru jaki wyczynia N i PO - to dawno nie widziałem ! Jak młody Wałesa nadziała się z prędkością 160 na godzine na auto - to nikt mu nie pomógł !!!

SYLWESTER

21-letni mężczyzna musi ponownie zdawać egzamin na *prawo jazdy* inaczej Polski Kodeks Drogowy wyrzucimy na ... śmietnik !!! i rozwiążemy Policje drogową . Bez kłótni i namawiania kie rowcy do ... kłamstw . Wszyscy kierowcy bez pomocy "PO" (Platformy Oszustów) doskonale wiedzą że kierowca włączający się do ruchu nie tylko włącza kierunkowskaz ale także wzrokowo spraw dza czy może dokonać manewr włączania się do ruchu . "PO" to WROGOWIE POLSKI ! .

G
Gość

I pytanie za stówkę: Dlaczego PiS swoich pocztówek nie wypisuje do wszystkich uczestników wypadków?
Daje się zauważyć, że inercja w PiS zaczęła się od momentu wcielenia 1/3 akademii nauk i „Polska Razem”
Rasowi PiS-cy pracują w pocie czoła, a konfitury wyjadają hrabiowie z podwójnymi dyplomami, wachlując się
raz za razem w nadwyraz cierpliwym TV-szkiełku Kurskiego. A gdzie jest chief, jeżeli im na te akcje PR zezwala?

Pracusie PiS-cy, obierzcie swój PiS z rąk nobliwego KC PiS! Przecież nie wszyscy z was trafią na wykładowców,
bo raczej wprost do szarzyzny, więc pracy pospolitej, a wielu nawet do wachlowania w UK czy w Niemczech.
W każdym bądź razie, o bajońskich zarobkach jak ekspresowych karierach za granicą, to wy już zapomnijcie.
Dzisiaj autentyczną karierę robi się tylko w polskim biznesie. Biznesie całkiem moralnym, tj. bez kantów na VAT

I pytanie do przyszłych biznesmenów z ikrą, tj. miast ospałych: Gdzie jest w koszalińsko-słupskim np. jakiś obiekt
do „złotej jesieni”... A w którym by można ulokować elitarnych jak i wymagających staruszków? I naturalnie, takich,
co to nie mają chęci uczyć się na stare lata tajników i uwikłań Słowiańszczyzny? Gdzie jest nad Polish Baltic Sea
taki Camping, na którym to dobowy pobyt nie jest droższym od apartamentu w szczecińskim Radisson Blu? Itd.!

Jeden dom dla osób wiekowych - zbudowany porządnie i z rozmysłem, i tutaj nie mylić z „pensjonatami” w jakich
o dawkę Latte macchiato trza prosić nowobogacką właścicielkę, po czym i wyczekiwać 30 minut - to przecież biznes
Perpetuum mobile, bo na całe życie i bardzo rentowny, jak i porządny posag dla córusi. Ale pod warunkiem, że ta
postara się o zięcia z bakcylem do interesu. Czyli nie mamlę wprost od mamusi i infantylnego do swej 40-stki.

PS. Panie mecenas: kończ waść, wstydu oszczędź, waść machasz jak cepem! Jaki to normalny i wykształcony
uwierzy w ten cyrk? „Chłopak” uczestnikiem wypadku był, czy nim nie był? Jak był, niech teraz, „trzęsie się”!
Albo, niech „Chłopak” prosi o duchową pomoc nijakich, Budka, Sowa, Schetyna. Przeto oni są tymi, co to wypadek
drogowy, grata z niemieckim cackiem, rozdmuchali do wielkości katastrofy kosmicznej z Tunguska-Asteroid!

G
Gość

Nie podziękował za to, że kierowca z BOR nie skasował jego i jego ulubionego samochodzika.
Nie zdziwi mnie, gdy okaże się, że doznał "pomroczności".

G
Gość

To było do przewidzenia.
Pisałem kilka dni temu, że będą rozgrywali wypadek do jakiego doszło, a Sebastian
skończy tak jak Dominik Taras.
Przeżują go i wyplują gdy nie będzie już potrzebny.

G
Gość

Tymczasem niektórzy "chłopcy" w wieku 21 lat maja już swoje rodziny, pracują,
studiują i ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje czyny nawet wówczas, gdy
coś przeskrobią.
A tu proszę, 21-letni biedny Sebastian, "mały chłopiec" którego wszyscy się czepiają.
Ot, obłuda POstkomuny.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3