PŚ w łyżwiarstwie szybkim: drużyna mężczyzn blisko podium

Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański zajęli w Calgary 4. miejsce Pawel Relikowski
Drugiego dnia pierwszej rundy Pucharu Świata łyżwiarzy szybkich w Calgary najbliżej podium z polskiej ekipy była męska drużyna, która zajęła 4. miejsce.

Zbigniew Bródka, Jan Szymański i Konrad Niedźwiedzki uzyskali czas 3.42,46, a do 3. Włochów stracili 0,49 s. Konkurencji nie ukończyli mistrzowie olimpijscy i świata - Holendrzy (ze startu zrezygnowali natomiast Norwegowie), a zwycięzcami zostali wicemistrzowie globu Kanadyjczycy (3.39,32).

Nie powiodło się naszej drużynie kobiet. Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska uplasowały się dopiero na 8. pozycji (3.01,50). Wygrały faworyzowane Holenderki (2.56,11).

W indywidualnych startach bardzo dobrze spisał się Piotr Michalski. W biegu na 1000 m młody zawodnik uzyskał 10. wynik - 1.08,54 (rekord życiowy). Niespodzianką było zwycięstwo mniej znanego Holendra Gerbena Jorritsmy, który dotychczas startował głównie na 500 m (m.in. w poprzednim sezonie stanął na podium PŚ - 3. miejsce w finale w Erfurcie), a występ na 1000 m był jego debiutem w PŚ. Drugi był wicemistrz świata Rosjanin Paweł Kuliżnikow, a 5. mistrz globu Shani Davis (USA)

W grupie B (słabszej) 14. czas na 1 km (1.09,42) miał Konrad Niedźwiedzki. Na 1000 m kobiet w grupie B 18. miejsce zajęła Natalia Czerwonka (1.16,98). W nowej konkurencji, drużynowym sprincie, Artur Nogal, Artur Waś i Michalski sklasyfikowani zostali na 6. pozycji.

Wydarzeniem drugiego dnia zawodów był rekord świata, ustanowiony na 1000 m przez Amerykankę Heather Richardson-Bergsmę - 1.12,51. To wynik lepszy od czasu jej rodaczki Brittany Bowe, która wczoraj, jadąc we wcześniejszej parze, też przez chwilę cieszyła się poprawieniem (1.12,54) własnego rekordu sprzed dwóch lat.

W niedzielę rozegrane zostaną ostatnie konkurencje PŚ, m.in. bieg na 1500 m mężczyzn, w którym Polacy mają szansę na podium.

Wyniki PŚ - sobota
Kobiety, 1000 m:
1. Heather Richardson-Bergsma (USA) 1.12,51, 2. Brittany Bowe (USA) 1.12,54, 3. Hong Zhang (Chiny) 1.12,65.

Bieg drużynowy: 1. Holandia 2.56,11, 2. Japonia 2.56,46, 3. Rosja 2.56,98... 8. Polska (Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska) 3.01,50.

Sprint drużynowy: 1. Japonia 1.26,82, 2. Chiny 1.27,08, 3. Kanada 1.28,39.

Mężczyźni, 1000 m: 1. Gerben Jorritsma (Holandia) 1.07,20, 2. Paweł Kuliżnikow (Rosja) 1.07,33, 3. Kjeld Nuis (Holandia) 1.07,40... 10. Piotr Michalski (Polska) 1.08,54.

Bieg drużynowy: 1. Kanada 3.39,32, 2. Korea Płd. 3.39,60, 3. Włochy 3.41,97, 4. Polska (Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański) 3.42,46.

Sprint drużynowy: 1. Holandia 1.18,79, 2. USA 1.19,39, 3. Rosja 1.19,59... 6. Polska (Artur Waś, Artur Nogal, Piotr Michalski) 1.21,47.