18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Psie pragnienie

AMS
Pies powinien pić przede wszystkim wodę czystą i świeżą, o temperaturze pokojowej. Pojenie psa zbyt zimną wodą - zwłaszcza w gorące dni - skutkuje często zapaleniem gardła i górnych dróg oddechowych. Woda powinna być chłodna, bo taką psy zazwyczaj lubią, ale nie zimna, nie z lodówki.

PAWEŁ RADWAN, lekarz weterynarii:

Pies może pić nie tylko wodę. Mam pacjentów, którzy lubią herbatę, soki różnego rodzaju albo popijają z właścicielami, kawę i koniak. Alkoholu jednak nie polecam. Uważajmy też z mlekiem. Jeśli jesteście Państwo pewni, że wasz pies po mleku nie ma kłopotów gastrycznych czy dermatologicznych, możecie do diety włączyć mleko, o ile oczywiście, pies je lubi. Powinno być raczej odtłuszczone i najlepiej rozcieńczone wodą.
Zdarzają się psy, które uwielbiają pić wodę z kałuży czy z jezior, rzek. Jeżeli nic się po tym nie dzieje, możemy im na to pozwolić, zwłaszcza gdy robią to okazjonalnie. Uważajmy jednak, aby psy nie piły wody ze ścieków albo z miejsc, gdzie mogą się znajdować rozkładające się szczątki zwierzęce, roślinne czy toksyczne substancje chemiczne.
Możemy przyjąć, że zapotrzebowanie dobowe psa na wodę powinno wynosić około 40-50 cm sześciennych ma kilogram masy ciała. Większość psów pije mniej, co też nie jest zdrowe, bo zwłaszcza nerki potrzebują odpowiedniej ilości wody do prawidłowej pracy. Jeżeli pies nie chce pić albo pije zdecydowanie niej niż kiedyś, musimy się mu przyjrzeć. Może jest to tylko związane ze zmianą diety. Psy, które jedzą rozmoczoną karmę albo dużo zup i sosów, potrzebują wody znacznie mniej niż te trzymane na suchej karmie.
Wzmożone pragnienie psa powinno nas zaniepokoić. Jeżeli pies zaczyna pić dużo więcej niż zwykle, musi być to dla nas sygnałem ostrzegawczym, bo zazwyczaj jest to oznaka kłopotów, które angażują ważne dla zdrowia i życia narządy i organy. Często - tak jak u ludzi - wzmożone pragnienie towarzyszy cukrzycy, często jest też jednym z objawów niewydolności wątroby, nerek czy chorób onkologicznych, a u suk - groźnych chorób narządu rodnego. Są to schorzenia poważne, dlatego im wcześniej będziemy mogli zbadać psa i postawić diagnozę, tym szansa na powrót do zdrowia będzie większa.
Psy duże, z głęboką klatka piersiową, nie powinny obficie pić ani jeść przed spacerem czy zabawą; wypełniony żołądek może się przemieścić niczym wahadło, a bywa to tragiczne w skutkach. Zatem podczas zabawy niech nasze pupile piją z umiarem. Częściej, ale w mniejszych porcjach.
(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski