Psy i zawodnicy dobiegli do mety

Dorota Dejmek
1000 psów zaprzęgowych dostarczyło maszerom i licznie przybyłym kibicom wielu emocji fot. Husqvarna Tour
Wyścigi psich zaprzęgów. Na Husqvarna Tour 2015 przybyli najlepsi z najlepszych maszerów na świecie, zwycięzcy największych gonitw, legendy tego sportu, profesjonaliści z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Najstarszy zawodnik miał ponad 70 lat, najmłodszy niespełna 20.

Zakończyła się VIII edycja Międzynarodowego Wyścigu Psich Zaprzęgów Husqvarna Tour 2015. Na Polanie Jakuszyckiej na starcie stanęło prawie 70 ekip z 16 krajów świata. W tym roku załogi, pokonując górskie trasy, walczyły z mrozem, wiatrem i śniegiem. Na podium stanęli Polacy, Austriacy, Czesi i Niemcy.

W Pucharze Świata

Najstarszy zawodnik miał ponad 70 lat, najmłodszy - niespełna 20. Wszyscy przygotowani do udziału w jednej z najważniejszych gonitw na świecie - Husqvarna Tour 2015, po raz pierwszy rozgrywanej w Polsce w ramach Pucharu Świata.

Zawody odbyły się na Polanie Jakuszyckiej (Szklarska Poręba). Na listach startowych ostatecznie znalazło się prawie 70 ekip reprezentujących kilkanaście państw. W gonitwie wzięło udział kilkanaście załóg z Polski. W tym roku wyścig rozgrywany był w formule "midowej" (trasa 30 km) i "sprinterskiej" (trasa 15 km).

Ponadto każda z formuł podzielona była odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu oraz 6 psów w zaprzęgu. Klasa skijouring, czyli 1-2 psy w zaprzęgu (maszer na nartach biegowych ciągnięty przez psy zaprzęgowe) podzielona jest na dwie klasy: kobiety i mężczyźni. Do pokonania maksymalnie było ponad 120 kilometrów górskiej trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy. Utrudnienie stanowił piątkowy etap nocny, który jest unikatowym wydarzeniem na skalę europejską i jest jedynym takim etapem w Polsce.

- W tegorocznej gonitwie na podium stanęły dwie kobiety - Norweżka i Polka, a Austriak, Niemiec i reprezentanci Czech - podsumowała imprezę Marta Winiarek-Miętus, rzecznik prasowy Husqvarna Tour.

Na trasach 30 km i 15 km- 4 etapy i kilka kategorii - ścigały się najlepsze zaprzęgi z kilkunastu państw. 1000 psów zaprzęgowych dostarczyło maszerom i kibicom wielu emocji. W tym roku w gonitwie wzięło udział ponad 20 kobiet. Najlepszym reprezentantem naszego kraju okazała się kobieta, drobna, młoda Polka z Bielska-Białej - Agnieszka Jarecka. Stanęła na podium, zajmując I miejsce w kategorii Skijouring w sprincie.

Najlepsi na podium

Na najdłuższym dystansie Husqvarna Tour 2015 (30 km) osiągnięto następujące wyniki: w klasie nielimitowanej, na największych zaprzęgach (12 psów) najlepszy okazał się Niemiec - Tom Andres, wielokrotny zwycięzca wielkiej gonitwy La Pirena. Jego zaprzęg pokonał cały wyścig w czasie: 4 godz., 15 minut i 13 sekund.

Na II miejscu stanął jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych czeskich maszerów Martin Bily z czasem 4.27.51. Na III miejscu znalazł się także Czech: Radek Havrda z czasem 4.30.26. Grzegorz Burzyński z Katowic zakończył wyścig jako ósmy, z wynikiem ponad pięciu godzin.

W klasie limitowanej (do 6 psów w zaprzęgu) na I miejscu podium stanął Austriak Helmut Peer z czasem 4.37.54. II miejsce zajęła zawodniczka z Norwegii - Marte Heilemann z kilkunastosekundową stratą, a III miejsce przypadło Rudolfowi Chladowi z Czech.

Różnica w czasie pokonania tras wszystkich etapów pomiędzy pierwszym, a ostatnim zaprzęgiem wyniosła ponad 9 godzin. W tej klasie na 10. pozycji uplasował się Maciej Tomaszewski z Piaseczna, który uczestniczył we wszystkich ośmiu edycjach Husqvarna Tour.

Skijouring (narciarz biegowy ciągnięty przez psy) - najlepszy czas 5.17.35 osiągnął Zbynek Hruska z Czech. Na II miejscu uplasował się także Czech Petr Eister z czasem 5.51.35, a na III miejscu podium stanęła Polka Jolanta Kałat z czasem 7.22.30.

Na dystansie Sprint (15 km) klasyfikacja ostateczna przedstawia się następująco: Skijouring w kategorii kobiet - I miejsce należy do Agnieszki Jareckiej, zawodniczki z Bielska-Białej. Ukończyła wyścig z czasem 2.24.37. II i III miejsce zajęły odpowiednio Karin Gruber-Pestel z Niemiec (2.27.55) oraz Michaela Srchova z Czech z czasem 2.32.15.

W skijouringu w kategorii mężczyzn najlepsi i niepokonani w tym roku byli nasi południowi sąsiedzi. I miejsce zajął Czech Michal Zenisek (2.24.45), Jiri Suchy z czasem 2.25.48 był drugi, a trzeci Jiri Strnad, osiągając łączny czas 3.03.06. Na IV pozycji uplasował się Polak - Michał Świderski spod Grodziska Mazowieckiego-Radonie. Jego wynik to 3.10.43.