Ptasia grypa pod Krakowem i w mieście. Ograniczenia i nakazy obowiązują w kilku powiatach

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Podobne znaki mają się pojawić na granicach strefy wyznaczonej przez wojewodę w rozporządzeniu
Podobne znaki mają się pojawić na granicach strefy wyznaczonej przez wojewodę w rozporządzeniu Waldemar Wylgalski/Polskapresse
W związku z potwierdzeniem na terenie powiatu myślenickiego jednego ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy, a na terenie powiatu wielickiego dwóch takich ognisk wydane zostały rozporządzania w sprawie zwalczania tejże grypy. Gminy, które, zgodnie z tymi rozporządzeniami wojewody małopolskiego, leżą na terenie stref objętych zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), informują o ograniczeniach obowiązujących na ich terenie. Na razie robią to na stronach internetowych, ale w terenie, przy drogach wjazdowych mają się pojawić stosowne tablice informujące o strefach objętych zakażeniem.

Do przestrzegania nakazów zobligowani są wszyscy, którzy hodują drób lub inne ptaki, ale nie tylko oni. W rozporządzeniach wymienieni są także dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich i wszyscy ci, którzy mają kontakt z dzikimi ptakami oraz drobiem lub innymi ptakami żyjącymi w niewoli.

Ognisko ptasiej grypy na terenie gminy Myślenice, przypomnijmy, potwierdzono 15 maja br. Badania laboratoryjne wykonane w referencyjnej placówce w Puławach potwierdziły wtedy, że dwie martwe rybitwy znalezione na brzegu Zbiornika Dobczyckiego w miejscowości Droginia (gm. Myślenice) były zakażone wirusem H5N1.

Jeszcze wcześniej, bo w piątek (12 maja), kiedy były już znane wyniki pierwszego badania, inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Myślenicach rozpoczęli perlustrację ferm drobiu w promieniu 10 km od miejsca znalezienia ptaków nad zalewem w Drogini.

Wkrótce potem potwierdzono ogniska w powiecie wielickim, a dokładnie w Wieńcu (gm. Gdów) i Brzegach (gm. Wieliczka)

Ptasia grypa: trwają kontrole

Teraz te działania koncentrują się głównie na terenie w promieniu 3 km od ogniska, a z czasem będą sięgały dalej, w promieniu 10 km. Polegają na odwiedzaniu wszystkich gospodarstw, w których hoduje się drób.

Inspektorzy wręczają mieszkańcom ulotki z informacjami jak należy postępować oraz specjalny płyn do dezynfekcji, którym po rozrobieniu w wodą nasącza się maty, które powinny leżeć przed wejściem do kurników. Odwiedzili już ponad 500 gospodarstw utrzymujących drób na terenie strefy. Na razie nie stwierdziliśmy innych przypadków padłych ptaków i mam nadzieję, że tak zostanie. Niemniej musimy stosować się do wytycznych z rozporządzenia. Te dotyczą też włodarzy gmin ujętych w rozporządzeniu. Mają oni obowiązek oznakować drogi wylotowe na zewnętrznej granicy strefy - mówi nam Krzysztof Giza, powiatowy lekarz weterynarii w Myślenicach.

Strefy objęte zakażeniem

Strefa związana z ogniskiem w gminie Myślenice wchodzi na obszar siedmiu z dziewięciu gmin powiatu myślenickiego, a ponadto sięga do powiatów ościennych: wielickiego i krakowskiego.

To nie wszystko, bo w związku w dwoma ogniskami wykrytymi w powiecie wielickim (w Wieńcu w gminie Gdów i Brzegach w gminie Wieliczka) wyznaczone zostały dwie inne strefy.
Jedna z nich obejmuje tereny w powiecie wielickim, bocheńskim, myślenickim i limanowskim. Druga zaś obejmuje tereny powiatu wielickiego, krakowskiego i Krakowa.
W każdym z rozporządzeń jest mowa o konkretnych gminach i miejscowościach (lub tez dzielnicach w przypadku miasta Krakowa), gdzie strefy sięgają.

Nakazy i zakazy

Poza tym, że w strefie objętej zakażeniem zakazuje się prowadzenia targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt z udziałem ptaków wrażliwych na zakażenie wirusem zjadliwej grypy ptaków, obowiązują też nakazy.
I tak nakazuje się:

  1. utrzymywanie drobiu lub ptaków żyjących w niewoli w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych, lub w innym miejscu w gospodarstwie w sposób ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami oraz uniemożliwiający kontakt z drobiem lub ptakami żyjącymi w niewoli utrzymywanymi w innych gospodarstwach;
  2. dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich zgłaszanie przypadków padnięć dzikich ptaków lub podejrzenia wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u odstrzelonych dzikich ptaków;
  3. stosowanie przez osoby mające kontakt z dzikimi ptakami oraz drobiem lub ptakami żyjącymi w niewoli środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w tym odkażanie rąk i obuwia;
  4. zabezpieczenie wody, paszy i ściółki przed kontaktem z dzikimi ptakami;
  5. nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób;
  6. monitorowanie obecności padłych ptaków w środowisku naturalnym i pobieranie próbek do badań laboratoryjnych oraz niezwłoczne unieszkodliwienie całych ciał martwych ptaków lub ich części zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r.

Nowe ognisko. Tym razem w Krakowie

W czwartek (25 maja) Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o tym, że potwierdzono kolejne nowe ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1. To ognisko stwierdzono u ptaków dzikich z gatunku mewa śmieszka na terenie Krakowa, w dzielnicy Podgórze.

To już szóste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptactwa dzikiego w 2023 roku w naszym województwie i pierwsze od 2017 roku w Krakowie. Apelujemy do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu. Należy dokładać wszelkich starań, aby minimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Grypę ptaków stwierdzono na terenie województwa małopolskiego wyłącznie u ptaków dzikich – mówi wojewoda Łukasz Kmita, który w tym roku wydał cztery rozporządzenia w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Małopolska wojewódzka lekarz weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta przypomina, że do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą: pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg, zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa, karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich, stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu.

Należy pamiętać o stosowaniu środków higieny, w tym myciu rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków. Konieczne jest wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego. Pamiętajmy, że nie należy dotykać dzikich padłych ptaków. Wirus ginie w obróbce termicznej, a człowieka chronią przed nim zwykłe środki dezynfekcji – mówi.

Myślenice kiedyś

Zobacz, jak zmieniły się Myślenice. Miasto na zdjęciach sprz...

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie