Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Małopolsce. Na targowisku w Starym Sączu zakazano sprzedaży jaj i drobiu, a w Stroniu potwierdzono kolejne ognisko wirusa

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
W miejscowości Krasne Potockie kilka dni temu zagazowano 19 tys. drobiu. Wcześniej kilka kur niosek z tego gospodarstwa trafiło do Stronia w gminie Łukowica. Tam także potwierdzono wirusa ptasiej grypy.
W miejscowości Krasne Potockie kilka dni temu zagazowano 19 tys. drobiu. Wcześniej kilka kur niosek z tego gospodarstwa trafiło do Stronia w gminie Łukowica. Tam także potwierdzono wirusa ptasiej grypy. PSP Nowy Sącz
Na targowisku w Starym Sączu nie można sprzedawać jaj ani drobiu, z kolei wyniki badań pobranych z gospodarstwa w Stroniu w gminie Łukowica potwierdziły wystąpienie ptasiej grypy u kur niosek zakupionych w Krasnem Potockiem. W tym gospodarstwie kilka dni temu zagazowano 19 tys. kur. "Wirus jest niebezpieczny" - zaznacza Grzegorz Kawiecki, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Ptasia grypa krąży w Małopolsce. Nowe ognisko wirusa

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Starym Sączu poinformował, że w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu nowosądeckiego, wprowadza się czasowy zakaz sprzedaży na Targowisku Miejskim "Mój Rynek" w Starym Sączu: żywego drobiu i innych ptaków, jaj oraz ubitego drobiu.

- Otrzymaliśmy takie zalecenie od Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Sączu. W związku z tym została tam umieszczona informacja o zakazie sprzedaży drobiu i jaj. Od rana na targowisku była specjalnie oddelegowana osoba, która kontrolowała sprzedawców i odsyłała tych, którzy taki towar chcieli wystawiać- mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. Targowisko jest otwarte tylko w środy a informacja o zakazie sprzedaży jaj i drobiu pojawiła się na stronie urzędu miejskiego we wtorek, bo wtedy też zapadła taka decyzja.

Ognisko ptasiej grypy w gminie Chełmiec. Z życiem pożegnało się 19 tys. kur

Po przypadkach ptasiej grypy w powiecie gorlickim (ta najprawdopodobniej dotarła tu z Podkarpacia), choroba została wykryta na terenie Sądecczyzny. Padłe zwierzęta znaleziono w jednym z kurników w Krasnem Potockiem na terenie gminy Chełmiec. Szczep ptasiej grypy trafił tu z województwa podkarpackiego wraz z transportem drobiu. Po przeprowadzeniu badań 28 marca od wczesnego rana trwała akcja eliminacji ogniska tej groźnej dla ptactwa choroby. Na miejscu obecne były zastępy strażackie z OSP Krasne Potockie oraz JRG nr 1 w Nowym Sączu, przedstawiciele Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego w Nowym Sączu, Jednostka Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty oddział Tarnów, firma z Krynicy-Zdroju zajmująca się dezynfekcją pojazdów wjeżdżających  oraz firma zajmująca się przewozem padliny.

Tarnowska Jednostka Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty była odpowiedzialna za zagazowanie pozostałego ptactwa i załadowanie na pojazd do przewozu padniętych zwierząt. Jednocześnie w trakcie działań pracownicy firmy dezynfekującej odkażali pojazdy wjeżdżające i wyjeżdżające ze strefy.

Z Krasnego Potockiego do Stronia. Wirus ptasiej grypy się rozprzestrzenia

To nie koniec złych informacji, bo kolejne ognisko ptasiej grypy potwierdzono w gospodarstwie w Stroniu w powiecie limanowskim. Drób trafił tam z miejscowości Krasne Potockie. Jak poinformował Bogdan Łuczkowski, wójt gminy Łukowica we wtorek trwało oznakowanie obszaru Zapowietrzonego i Obszaru Zagrożonego przez druhów z OSP Stronie

- Zwracamy się z prośbą do posiadaczy zwierząt w Obszarze Zapowietrzonym (obszar o promieniu 3 km od ogniska ) z gatunków wrażliwych na wirusa grypy ptaków o zgłaszanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii - poinformował wójt Bogdan Łuczkowski

Grzegorz Kawiecki, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii również apeluje do hodowców drobiu, o zachowanie szczególnej ostrożności, bo wirus ptasiej grypy jest bardzo niebezpieczny, ale dla zwierząt, nie dla ludzi.

-Jeśli ktoś utrzymuje zwierzęta, powinien zachowywać zasady bioasekuracji, czyli izolować swoje zwierzęta od otoczenia i od innych zwierząt, które mogą przenosić na nie choroby. Powinien także dbać, aby źródło pochodzenia tych zwierząt było pewne, podobnie źródło paszy. Te wszystkie elementy mają wpływ na zdrowie zwierząt- powiedział dla "Radia Kraków" Grzegorz Kawecki.

FLESZ - Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski