Publiczne zabijanie żyrafy było karygodne

Publiczne zabijanie żyrafy było karygodne

Rozmawia Anna Agaciak

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Dyrektor krakowskiego ogrodu zoologicznego Józef Skotnicki nie kryje oburzenia po zastrzeleniu żyrafy w duńskim zoo. Zapewnia, że gdyby tylko wiedział o planie zabicia samca, krakowskie zoo mogłoby go zabrać z Kopenhagi.
Wczoraj powiedział nam, że wysyła do zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów żądanie zwołania posiedzenia komisji dyscyplinarnej, poświęconego tej bulwersującej sprawie.

Władze kopenhaskiego ogrodu były głuche na protesty miłośników zwierząt. W rezultacie zdrowa, półtoraroczna żyrafa została tam w ostatnią niedzielę zastrzelona i poćwiartowana. Co gorsza makabrycznej operacji przyglądały się dzieci. Niektóre zasłaniały oczy z przerażenia, inne patrzyły z zaciekawieniem.

Rozmowa z JÓZEFEM SKOTNICKIM, dyrektorem krakowskiego ogrodu zoologicznego, o bulwersującym zdarzeniu w kopenhaskim zoo.– Miłośnicy zwierząt z całej Europy kipią z oburzenia po informacji o publicznym zabiciu młodej, zdrowej żyrafy w zoo w Kopenhadze. Co Pan o tym myśli?

– To karygodne, to są wynaturzenia. Takich rzeczy nie wolno robić! Zupełnie tego nie rozumiem. Duńczycy zrobili z zabicia zwierzęcia w zoo show. Zastrzelili żyrafę na oczach dzieci i dorosłych. Jakby tego było mało, publicznie kroili ją na kawałki, a potem karmili mięsem tygrysy. Zrobili niewiarygodną pokazówkę, opowiadając głupoty, że strzał od tyłu sprawił, że zwierzę nie cierpiało.

– Dyrektor duńskiego zoo tłumaczy swą decyzję dbałością o czystość genów. Podobno zabity samiec był mieszańcem podgatunków. O co chodzi?

– Nic tego strasznego show nie tłumaczy! Jeśli samiec żyrafy był mieszańcem, to można go było izolować, trzymać tylko do celów ekspozycyjnych. To, co się stało w zoo w Kopenhadze, jest niemoralne.

– Dlaczego dyrekcja duńskiego zoo nie oddała przeszkadzającego im samca do innego ogrodu?

– Sam chętnie bym go przyjął w Krakowie, zwłaszcza że mamy samczą grupę żyraf. Samce między sobą nie będą się przecież krzyżować. Gdybym tylko wiedział, że chcą się go pozbyć... W naszej pięknej żyrafiarni są wolne miejsca. Ale o planach Duńczyków nie wiedziałem. Uważam, że oni sami powinni wystąpić oficjalnie do wszystkich ogrodów zoologicznych w Europie i zapytać, gdzie znalazłoby się miejsce dla tego samca. Rodzą się tutaj zasadnicze pytania, żyrafy są bowiem objęte europejskim programem hodowli (EEP). O każdym ich ruchu, urodzinach, chorobie, padnięciu musi wiedzieć międzynarodowy koordynator gatunku. On jest po to właśnie powołany.

Obecnie pełni tę funkcję Jörg Jebram z Gelsenkirchen w Niemczech. On musiał wiedzieć o planach duńskiego zoo. Zamierzam wystąpić do szefów EAZY – Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów i zażądać powołania komisji dyscyplinarnej, która zbada zachowanie koordynatora gatunku.

- Czy nie obawia się Pan, że takie pokazy w przyszłości mogą stać się w ogrodach zoologicznych normą?

– Nie wyobrażam sobie czegoś takiego. Widok konającego dużego mieszkańca zoo – takiego jak słoń czy żyrafa – jest okropnym przeżyciem. Pamiętam, gdy w naszym ogrodzie padała ze starości słonica Kinga, o którą walczyliśmy do jej ostatniego tchnienia. Nie życzę nikomu tak przykrego widoku. To była tragedia, nie sensacja. Zabijanie żyrafy, a następnie jej kawałkowanie musiało być makabryczne i niehumanitarne.

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Marius

patrycja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Daje fragment tekstu ktore dalo zoo w UK na swojej stronie na facebook w sprawie tej zyrafy Marius.
Dodam jeszcze, ze ja wierze panu J. Skotnickiemu w kazde slowo, natomiast nie wierze tamtym zoo....rozwiń całość

Daje fragment tekstu ktore dalo zoo w UK na swojej stronie na facebook w sprawie tej zyrafy Marius.
Dodam jeszcze, ze ja wierze panu J. Skotnickiemu w kazde slowo, natomiast nie wierze tamtym zoo. A czy wiecie ze tam jest legalny sex ze zwierzetami?
Zreszta to ponoc strasznie nudny kraj, zaraz po Iceland sa drudzy w brani anti depressants, takze to jest klamstwo, ze sa the happiest country in the world... wszystko pieknie wyglada na obrazkach.
Tu jest fragment tego tekstu razem z linkim z ich facebook strony:
"Copenhagen Zoo did not do this for entertainment nor did they do this without exploring every other option available to them for the giraffe. This animal was made available to all members of the European Breeding Programme (EEP ) for Giraffes for over a year and no other approved zoo offered to take him , he was maturing and would have fought and then inbred with his family in the zoo as giraffes disperse at 2 years old from their families."
https://www.facebook.com/SouthLakesWildAnimalPark/posts/687299177981941
A jaka wojna jest miedzy Dania a reszta swiata noozecie sami zobaczyc na stronie zoo z Kopenhagi
https://www.facebook.com/zoozwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
k**** co za swiat !!!

wkurwiony na maxa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

JA PIERDOLĘ CO ZA ŚWIAT POJEBANY !!! CZY ICH TAM K**** JUŻ DO KOŃCA POJEBAŁO ? JAK ONI MOGLI ZROBIĆ COŚ TAKIEGO ???????????? ZDROWE RZADKIE ZWIERZĘ ??????? W ZOO ????? P-R-Z-Y D-Z-I-E-C-I-A-C-H...rozwiń całość

JA PIERDOLĘ CO ZA ŚWIAT POJEBANY !!! CZY ICH TAM K**** JUŻ DO KOŃCA POJEBAŁO ? JAK ONI MOGLI ZROBIĆ COŚ TAKIEGO ???????????? ZDROWE RZADKIE ZWIERZĘ ??????? W ZOO ????? P-R-Z-Y D-Z-I-E-C-I-A-C-H ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

K**** K**** K**** MAĆ !!!

NIE NO, ILEKROĆ O TYM SŁYSZĘ TO MI SIĘ RZYGAĆ CHCE NA CAŁĄ LUDZKĄ PIERDOLONĄ RASĘ !!!!!!!!

K**** TEGO KTO TO ZROBIŁ I KTO DAŁ NA TO PRZYZWOLENIE TO BYM PO PROSTU TAK SAMO POTRAKTOWAŁ !!!!!!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
biedna żyrafka...

Diana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Nie przeszkadza Wam przypadkiem to, że codziennie za własne pieniądz opłacacie mordowanie przez podcięcie gardła oraz ćwiartowanie innych zwierząt? A gdyby tego było mało to SAMI zjadacie ich...rozwiń całość

Nie przeszkadza Wam przypadkiem to, że codziennie za własne pieniądz opłacacie mordowanie przez podcięcie gardła oraz ćwiartowanie innych zwierząt? A gdyby tego było mało to SAMI zjadacie ich zmasakrowane szczątki chociaż z tygrysem nie macie nic wspólnego!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pies zagłodzony w imię sZTUKI ?

Julian (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Idiotów jest pełno. Parę lat temu jakis "artysta" zagłodził psa w galerii sztuki - taki był cel wystawy, happeningu ?...rozwiń całość

Idiotów jest pełno. Parę lat temu jakis "artysta" zagłodził psa w galerii sztuki - taki był cel wystawy, happeningu ?
http://news.softpedia.com/news/Artist-Leaves-Dog-To-Die-on-Exhibition-Display-82091.shtmlzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Za barbarzynstwo sie zabrac i elimnowac !

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Uzytecznych idiotow wszedzie jest pod dostatkiem .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Złe

e-x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

ZŁE jest to, że patrzyły na to małe dzieci;
na ich oczach zabito zdrowe dziecko żyrafy,
które ufnie podeszło do swojego opiekuna;
potem oglądały krwawą masakrę żyrafki - stały w jej krwi, tuż...rozwiń całość

ZŁE jest to, że patrzyły na to małe dzieci;
na ich oczach zabito zdrowe dziecko żyrafy,
które ufnie podeszło do swojego opiekuna;
potem oglądały krwawą masakrę żyrafki - stały w jej krwi, tuż przy szczątkach;
dzieci przywiązują się do pupili, uczą się nimi opiekować, troszczyć,
lubia je i kochają - mają dużo dobrych uczuć;
jestem pewien, że to dla nich trauma na całe życie,
utrata poczucia bezpieczeństwa i zaufania do świata;
powinno się ukarać organizatorów, ale przede wszystkim rodziców !!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Publiczne zabijanie żyrafy było karygodne

Obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Skandaliczne barbarzyństwo w wykonaniu duńskich prymitywów! Ciekawe czy i jakie poniosą konsekwencje! Proszę kontynuować temat!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Fala barbarzynstwa powraca,

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

zalewa caly swiat ,wiec nie badzmy zaskoczeni. W teatrach juz sie pojawila, w wielu innych miejscach rowniez. Jest wspomagana finansowo przez osrodki rzadowe jako kultura. Barbarzynstwo i...rozwiń całość

zalewa caly swiat ,wiec nie badzmy zaskoczeni. W teatrach juz sie pojawila, w wielu innych miejscach rowniez. Jest wspomagana finansowo przez osrodki rzadowe jako kultura. Barbarzynstwo i prymitywizm to juz zjawisko codzienne i powszechne. Chce toto byc szokujace , a nie normalne i prawe. Skandaliczne jest to , ze znalazla sie gawiedz zadna takiego widowiska , nie wylaczajac dzieci .Krok do publicznych egzekucji i eutanazji.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo