Puchar Świata w kajakarstwie górskim po raz drugi na torze...

Puchar Świata w kajakarstwie górskim po raz drugi na torze przy ul. Kolnej w Krakowie

Zdjęcie autora materiału
Jerzy Filipiuk

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W akcji Michał Woś (Krakowski Klub Kajakowy)

W akcji Michał Woś (Krakowski Klub Kajakowy) ©Anna Kaczmarz

Ok. 300 zawodniczek i zawodników z 33 krajów zgłosiło swój udział w Pucharze Świata, który od czwartku odbywa się na torze przy ul. Kolna 2 w Krakowie.
W akcji Michał Woś (Krakowski Klub Kajakowy)

W akcji Michał Woś (Krakowski Klub Kajakowy) ©Anna Kaczmarz

To druga runda zmagań w tegorocznej edycji PŚ (zaplanowano w niej pięć zawodów). Pierwsza odbyła się tydzień wcześniej w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji, gdzie troje Polaków awansowało do finału. Potem kajakarze górscy rywalizować będą w Augsburgu (6-8 lipca), słoweńskiej miejscowości Tacen (31 sierpnia - 2 września) i w finale w hiszpańskim La Seu d’Urgell (7-9 września).

Oficjalne otwarcie krakowskich zawodów odbyło się w czwartek. W uroczystości wzięły udział ekipy. m.in. z Iranu, Kazachstanu, Chin, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanady, USA, Brazylii i Argentyny, a także 13-osobowa reprezentacja Polski.

W czwartek także odbyły się kwalifikacje w nowej odmianie kajakarstwa górskiego - sprincie (Extreme Slalom - Cross). Wśród mężczyzn triumfował Martin Stanovsky (Kazachstan). Nasi reprezentanci uplasowali się na dalszych miejscach. Michał Woś (Krakowski Klub Kajakowy) był dziesiąty, a Rafał Polaczyk ze Szczawnicy (obecnie Zawisza Bydgoszcz) dwunasty. W gronie kobiet zwyciężyła Polina Mukhgaleewa (Rosja).

W piątek rozpoczęły się eliminacje w slalomie. W sobotę odbędą się półfinały i finały w jedynkach kanadyjkach mężczyzn i kajakach kobiet (te ostatnie odpowiednio o godz. 12.03 i 12.40) oraz w dwójkach kanadyjkach mężczyzn (godz. 16), a w niedzielę półfinały i finały w jedynkach kanadyjkach kobiet i kajakach mężczyzn i (te ostatnie o godz. 12.03 i 12.40). Na niedzielę zaplanowano także finały w sprintach kobiet (godz. 15.59) i mężczyzn (godz. 16.05). Zapowiadają się duże emocje.

Tor przy Kolnej, położony jest w malowniczym miejscu, na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, 8 km od centrum miasta. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i najnowocześniejszy w tej części Europy. Powstał w 2003 roku, ma 320 metrów długości. Przy ul. Kolnej znajduje się także siedziba Krakowskiego Klubu Kajakowego.

Kraków jest po raz drugi gospodarzem PŚ. Poprzednio był nim w czerwcu 2015 roku. Rywalizowało wtedy aż 417 kajakarzy górskich z 41 krajów.
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo