TB
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Piąte miejsca Kai Ziomek i Piotra Michalskiego Andrzej Banas / Polska Press
Po pierwszym z dwóch etapów finałowej rywalizacji na 500 m w Pucharze Świata Kaja Ziomek i Piotr Michalski zajmują piąte miejsca. Dokończenie sezonu w łyżwiarstwie szybkim w niedzielę.

W sobotę w Heerenveen w Holandii odbył się przedostatni akcent Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na 500 m. Kaja Ziomek zajęła piąte miejsce, uzyskując czas 38,04 sek. Wygrała Amerykanka Erin Jackson. Mistrzyni olimpijska z Pekinu odniosła zwycięstwo z czasem 37,33 sek. Na drugiej pozycji rywalizację ukończyła Holenderka Femke Kok - 37,64 sek., a trzecia była Japonka Nao Kodaira - 37,73 sek.

W niedzielę dokończenie rywalizacji. Ziomek ma dużą szansę zakończyć ją na podium. Do zajmującej trzecie miejsce Rosjanki Andżeliny Golikowej traci 44 punkty. Już wiadomo, że ją wyprzedzi. Po pierwsze Golikowa została wykluczona z zawodów ze względu na sankcje wynikające z ataku jej kraju na Ukrainę. Po drugie mnożnik ostatniej rundy sezonu wynosi 1,5. Nawet, jeśli Polka zajmie ostatnie miejsce, otrzyma 56 punktów.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z 540 pkt prowadzi Jackson. Druga jest Kodaira - 492. Dorobek Ziomek to 360 pkt. Siódma jest Andżelika Wójcik, którą z rywalizacji w Heerenveen wykluczył pozytywny wynik na obecność koronawirusa.

Z kolei w rywalizacji mężczyzn Piotr Michalski także był piąty. Uzyskał czas 34,66 sek. Wygrał Japończyk Tatsuya Shinhama (34,38 sek.), drugi był Kanadyjczyk Laurent Dubreuilow, a trzeci Japończyk Wataru Morishige. Obaj mieli taki sam czas - 34,53 sek. Ponadto Damian Żurek z czasem 35,20 sek. zajął dziesiąte miejsce, a tuż za nim był Marek Kania (35,23 sek.).

W generalce prowadzi Dubreuil 528 pkt), przed Shinhamą (466) i Morishige (108). Michalski jest szósty (331), Kania dziesiąty (281), a Żurek - 13. (246).