Puchary zostały w domu

BK
Rekordową obsadę miały pływackie zawody o Puchar Ziemi Oświęcimskiej. Na starcie stanęło 368 zawodników. Dla większości była to próba generalna przez mistrzostwami Polski w kategoriach młodzieżowych.

Próba generalna młodych pływaków przed mistrzostwami Polski

Początkowo udział w imprezie zapowiedziały kluby z Małopolski i ze Śląska. - Wostatniej chwili dojechała jeszcze ponad 50-osobowa ekipa zWarszawy. Wsumie wystartowało 368 zawodników z40 klubów - mówi Marek Dorywalski, trener koordynator i prezes Uczniowskiego Klubu Pływackiego Unia, który był organizatorem zawodów.
Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych. W najmłodszej grupie 12-13-latków wygrał Edward Mitek z Jordana Kraków, a drugi był oświęcimianin Marcel Rejdych.
Wśród dziewcząt w tej kategorii najlepsza okazała się Agnieszka Iżewska z Jordana, wyprzedzając dwie zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego z Chrzanowa Marlenę Dudek i Martę Piekarczyk.
W grupie 14-15-latków także najlepszy był zawodnik Jordana Marcin Suzin, tuż za nim był Igor Brodawski z Polonii Warszawa, a 3 lokatę zajął Paweł Tręda z Unii. Wśród dziewcząt w tej kategorii wygrała Izabela Skoczylas z Pałacu Katowice.
Pływacy Unii zdominowali najstarszą grupę powyżej 16 lat. Wśród chłopców zwyciężył Dawid Zieja, wyprzedzając kolegę klubowego Sławomira Wolniaka i Roberta Gawęckiego z SMS Oświęcim.
Nie było niespodzianki wśród dziewcząt. Numerem 1 mityngu była Iwona Prędecka, a na kolejnych dwóch miejscach znalazły się jej koleżanki Aleksandra Cisowska i Ewa Jamborska.
Dla zawodników, którzy osiągnęli najlepsze wyniki nagrodą były puchary ufundowane przez prezydenta Oświęcimia, który objął patronat nad imprezą oraz starostę oświęcimskiego, wójta gminy Oświęcim i przewodniczącego Rady Miasta. Tak się złożyło, że wszystkie pozostały w Oświęcimiu.
Ich zdobywcami zostali Dawid Zieja wśród chłopców i Iwona Prędecka w rywalizacji dziewcząt. UKP Unia wygrała także klasyfikację zespołową w obu kategoriach.
W perspektywie mistrzostw kraju juniorów, z których pierwsze odbędą się już za niewiele ponad tydzień, oświęcimskich trenerów poza wymienionymi ucieszyła poza wymienionymi zawodnikami forma takich zawodników jak: Marlena Świderska, Tomasz Gaszyk, Dawid Kundzik, Marta Korzeniowska, Patrycja Bajerkiewicz, Wojciech Gnela, Paulina Sikora czy Kacper Pełczyński.