Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pucheroki kultywują tradycje Niedzieli Palmowej. Obowiązkowo pojawiły się w gminie Zielonki

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Pucheroki nie zapominają o uroczej tradycji przebierania się i chodzenia po wsi oraz na przegląd w Bibicach
Pucheroki nie zapominają o uroczej tradycji przebierania się i chodzenia po wsi oraz na przegląd w Bibicach Barbara Ciryt
Niezwyczajni goście pojawili się w Bibicach w gminie Zielonki w Niedzielę Palmową lub, jak oni sami mówią w swoich oracjach, w Kwietną Niedzielę. To pucheroki, przybyły jak co roku. Tutaj chodzenie po pucherach jest tradycją znaną od 400 lat, gdy biedni i głodni żacy krakowscy ubierali dziwaczne stroje i zbierali datki oraz jedzenie. Ten zwyczaj kultywowali chłopcy, ale obecnie także i dziewczynki, którzy przebierają się za pucheroków.

Dziś pucheroki (puer - z łac. chłopiec) spotykają się przede wszystkim na przeglądzie w Bibicach, gdzie ten zwyczaj jest nieustannie kultywowany. Pucheroki ubierają szpiczaste czapy (kiedyś były ze słomy, obecnie są oklejane kawałkami wstążek z kolorowej bibuły), wdziewają kożuchy na lewą stronę, a niektórzy zgodnie z najstarszą tradycją przepasują się jeszcze powrósłem ze słomy. Biorą drewniane laski, którymi uderzają o podłogę, niosą z sobą koszyczki na datki i smakołyki, a do tego głoszą dziwaczne, trochę śmieszne, trochę straszne oracje - rymowane wierszyki.

Prośby i przestrogi pucheroków

Pucheroki o świcie chodzą od domu do domu, głoszą swoje oracja uderzając o podłogę laskami i proszą o datki. Przestrzegają przy okazji gospodynie, że jak nic im nie dadzą to powybijają garnki na płocie, albo złorzecząc ześlą na dom jakieś nieszczęścia. Gospodyynie w Bibicach wiedzą, że lepiej nie ryzykować i hojnie obdarowują przebierańców.

W tym roku mimo deszczu pucheroki stawiły się w centrum Bibic i to całymi grupami. Przegląd, który zwykle odbywa się w plenerze, tym razem był w Domu Ludowym. Wiele pucheroków swoje oracje przygotowywało w swoich klasach w szkołach podstawowych i przedszkolach, a potem wspólnie wychodzili na scenę i recytowali.

Nagrody i datki za wizytę i oracje

Nagrodami jak zwykle były słodycze od sołectwa i zgodnie z tradycją jajka od pań z Koła Gospodyń Wiejskich. A centrum kultury w Zielonkach, które od lat współorganizuje z sołectwem te przeglądy wydało i ufundowało każdemu z występujących książkę o pucherokach. We wprowadzeniu jest przybliżony zwyczaj chodzenia po pucherach, a w dalszej części są zgadywanki, wycinanki, malowanki i ciekawe zadania do wykonania.

W tym roku wyjątkowo nagradzano także pucheroków za stroje. Zwycięzcami byli ci, którzy mieli kożuchy przepasane powrósłami ze słomy, a niektórzy jeszcze mieli obwiązane słomą nogi tuż nad butami. Za taką precyzję w odtworzeniu dawnych strojów pucheroka - organizatorzy konkursu dziękowali rodzicom dzieci z gminy Zielonki, bo to oni pomagają w kultywowaniu tej unikatowej tradycji.

Kiermaszem Wielkanocnym w tym roku zaczął się sezon na Wielkowiejskim Targu

Wielkowiejski Targ z regionalnymi smakołykami, pucherokami i...

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski