18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pustynia bez powiatu

SYP
KLUCZE. Olkuskie starostwo powiatowe nie przekaże 200 tys. zł dotacji dla gminy Klucze, jako wkładu w unijny projekt "Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej".

Powiat nie może pomóc finansowo gminie Klucze w projekcie dotyczącym Pustyni Błędowskiej. Fot. Jacek Sypień

Cały projekt, którego realizacja rozpoczęła się w tym roku będzie kosztował 2 mln 594 tys. euro, ale połowę kosztów pokryje unijna dotacja z programu "Life+", 45 proc. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a jedynie 5 proc. kosztów będzie stanowił wkład finansowy gminy Klucze. Władze powiatu jeszcze w ub. roku zadeklarowały, że przekażą gminie 200 tys. zł dotacji, aby uzupełnić jej wkład własny. Stosowną uchwałę o przekazaniu 200 tys. zł dotacji przyjęła rada powiatu w listopadzie ub. roku.

W międzyczasie okazało się, że Komisja Europejska uznała, iż powiat olkuski nie jest jednostką współfinansującą w powyższym projekcie i gmina Klucze nie może przyjąć pomocy finansowej w formie dotacji celowej z powiatu olkuskiego. Dlatego pod koniec marca br. wójt gminy Klucze skierował pismo do władz powiatu, w którym zrezygnował z przyznanej dotacji. Konsekwencją tego pisma była uchwała przyjęta przez radę powiatu na ostatniej sesji, uchylająca wcześniejszą uchwałę o przyznaniu dotacji dla gminy Klucze. - Te 200 tys. zł, które miały stanowić wkład finansowy powiatu w tym projekcie pokryjemy ze środków własnych gminy. Stanowisko Komisji Europejskiej było tutaj jednoznaczne, a wszelkie zmiany mogłyby się okazać długotrwałe i zagrażać realizacji projektu - mówi Agnieszka Walnik z Biura Projektu.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski