MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Niepołomice i Sandecja Nowy Sącz z najmniejszymi przychodami w I lidze. Wisła Kraków zastąpi Widzew Łódź [raport Deloitte]

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Piłkarze Puszczy i Sandecji przed meczem na stadionie w Niepołomicach
Piłkarze Puszczy i Sandecji przed meczem na stadionie w Niepołomicach Fot. Puszcza Niepołomice / Overlia Studio
Firma doradcza Deloitte we współpracy z PZPN opublikowała nowy ranking finansowy klubów piłkarskiej Fortuna 1 Ligi. Na pierwszym miejscu w opracowaniu za sezon 2021/2022 uplasował się występujący obecnie w ekstraklasie Widzew Łódź, natomiast małopolskie kluby - Puszcza Niepołomice i Sandecja Nowy Sącz zajęły dwie ostatnie lokaty. Autorzy raportu przewidują, że biorąc pod uwagę potencjał związany z możliwością uzyskiwania przychodów oraz frekwencję na stadionie miejsce, Widzewa w trwającym sezonie I ligi zajmie Wisła Kraków.

Raport Deloitte - Fortuna 1 Liga w sezonie 2021/2022

Łącznie kluby Fortuna 1 Ligi w okresie 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022 wygenerowały przychody o wartości 153,56 mln zł . Widzew najwięcej zyskał na organizacji dnia meczowego – aż 13,36 mln zł, co stanowi 58% klubowych przychodów (łącznie 22,98 mln zł). To oznacza zarazem – jak czytamy w raporcie Deloitte - że kibice Widzewa sami wygenerowali dla swojego klubu więcej pieniędzy, niż fani wszystkich innych drużyn I ligi razem wzięci!

Tym tropem idzie w tym sezonie Wisła Kraków, a także Ruch Chorzów. Podczas ostatniego meczu tych zespołów na stadionie przy Reymonta został pobity rekord frekwencji na zapleczu ekstraklasy, bowiem na trybunach pojawiło się ponad 22 tysiące widzów.

Na tym tle inne małopolskie kluby wypadają blado. Przychody Puszczy w sezonie 2021/2022 wyniosły 3,8 mln zł, a Sandecji 2,5 mln zł, w obu wypadkach mniej niż rok wcześniej.

Natomiast frekwencja i przychody z dnia meczowego prezentują się następująco:

  • Sandecja - średnio 1013 widzów, suma widowni 4053, przychody 17 615 zł;
  • Puszcza - średnio 621 widzów, suma widowni 10 558, przychody 48 192 zł.

Mizerne wpływy Sandecji wiążą się z brakiem w pełni wartościowego stadionu. Jego modernizacja przedłuża się, w ubiegłym sezonie sądeczanie rozegrali prawie wszystkie mecze bez udziału publiczności, ponadto jako gospodarz grali też w Legnicy, Sosnowcu i Niepołomicach.

W zestawieniu przychodów z umów sponsorskich i reklam kluby z naszego regionu również nie należą do potentatów. Wprawdzie Puszcza ma 24 sponsorów, czyli tyle samo, co Korona, ale niepołomiczanie otrzymali z tego źródła 790 tys. zł, a kielczanie - 6,44 mln zł. Z kolei Sandecja pozyskała 16 sponsorów, którzy wyłożyli 830 tys. zł.

Puszcza ma natomiast jeden z najlepszych wskaźników w relacji wydatków do liczby zdobytych punktów. Wynosi on 87 tys. zł (14. miejsce w tabeli I ligi) wobec 124 tys. zł Sandecji (7. miejsce). Najwięcej zdobycie jednego punktu kosztowało ŁKS Łódź – 256 tys. zł przed Zagłębiem Sosnowiec – 214 tys. zł, co i tak nie dało tym klubom awansu do ekstraklasy.

Na pełną kwotę przychodów danego klubu składa się wartość przychodów zaprezentowana w rankingu oraz wartość przychodów z transferów.

W sezonie 2021/22 na transferach najwięcej zarobiły Miedź Legnica (sprzedała Patryka Makucha do Cracovii) i ŁKS Łódź, które zainkasowały po ok. 2,5 mln zł. Na trzecim miejscu znalazło się Zagłębie Sosnowiec, a bardzo istotną pozycję w zarobionym milionie złotych – jak podaje raport Deloitte - stanowiło 430 tys. zł za Patrika Mišáka od IV-ligowej wówczas Wieczystej Kraków (!). Dla porównania dodajmy, że za Macieja Ambrosiewicza, który przeniósł się do grającej wówczas w ekstraklasie Termaliki Bruk-Bet Nieciecza, Zagłębie uzyskało 350 tys. zł.

Puszcza z transferów zyskała w poprzednim sezonie 240 tys. zł, a Sandecja 50 tys. zł.

Poniżej prezentujemy szczegółowe przychody Puszczy i Sandecji z komentarzem zamieszczonym w raporcie Deloitte.

Puszcza Niepołomice

17. miejsce w rankingu przychodów Deloitte.

Przychody w sezonie 2021/2022: 3,8 mln (w sezonie 2020/2021 – 5,3 mln).
64% wszystkich przychodów stanowiły przychody komercyjne – 1,95 mln zł pochodziło z umów sponsorskich, zaś 480 tys. zł ze środków samorządowych z Gminy Niepołomice - klub nie tylko czerpie środki z samorządu, ale również stwarza mieszkańcom obiekty do ogólnodostępnego użytku. 1,4 mln zł zostało wniesionych do klubu jako podwyższenie kapitału własnego.

Źródła związane z transmisjami przyniosły 1,3 mln zł (34% przychodów) – 630 tys. zł pochodziło z transmisji telewizyjnych, 530 tys. zł z puli od bukmacherów, a 140 tys. zł z puli z Pro Junior System.

Dzień meczowy przyniósł klubowi zaledwie 48 tys. zł. Powodem niskiego przychodu z tego tytułu było stworzenie w sierpniu 2021 r. Spółki Niepołomicki Sport Sp. z o.o., która przejęła prawa do drużyny piłkarskiej. Wiązało się to jednak z tym, że wpływy ze sprzedaży karnetów przed sezonem pozostały w Stowarzyszeniu MKS Puszcza. Ponadto, istotna część zajętych miejsc na stadionie jest przyznawana w formie wejściówek dla uczniów okolicznych szkół, zawodników lokalnej Akademii i ich rodziców, a także gości VIP będących jednocześnie sponsorami. Stadion w Niepołomicach należy do jednych z mniejszych w lidze, co wynika również z liczebności miasta, w którym na koniec 2020 roku mieszkało nieco ponad 14 tysięcy osób.

Sandecja Nowy Sącz

18. miejsce w rankingu przychodów Deloitte.

Przychody w sezonie 2021/2022: 2,5 mln zł (w sezonie 2020/2021 – 3,9 mln).
Największy procent przychodów jako jedynego klubu w całej lidze okazał się pochodzić z transmisji – było to 1,29 mln zł (52%). Klub otrzymał podobne kwoty do większości klubów w lidze – 630 tys. zł z telewizji, 530 tys. zł z puli z zakładów bukmacherskich i 125 tys. zł z Pro Junior System.

Źródła komercyjne dały 1,18 mln zł przychodu, z czego 827 tys. zł pochodziło z umów sponsorskich. Sponsorem Sandecji widniejącym na koszulkach w sezonie 2021/22 był Konspol. Większość środków niezbędnych do funkcjonowania klubu pochodziła jednak od głównego sponsora, którym było miasto Nowy Sącz – 5 mln zł zostało wniesionych w formie podwyższenia kapitału własnego.

Zaledwie 18 tys. zł złotych wpłynęło do klubowej kasy z tytułu organizacji dnia
meczowego. W związku z budową nowego stadionu, Sandecja rozegrała w sezonie 2021/22 na swoim stadionie jedynie 1 mecz z udziałem publiczności. Pozostałe rozgrywane były w pierwszej rundzie na stadionach gości, bądź jak w rundzie wiosennej bez udziału publiczności. Docelowo nowy obiekt w Nowym Sączu ma być gotowy w czerwcu 2023 roku i mieścić 8000 widzów.

Zajmując wysokie, 7. miejsce w tabeli Fortuna 1. Ligi, Sandecja udowodniła, że dobre wyniki klubu nie zawsze są zależne od osiąganych przychodów oraz środków przeznaczanych na wynagrodzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski